Ковид доминира в коктейла от вируси, грипната епидемия чак след 5 седмици (Обзор)

22.12.2023 22:45 Ярослава Прохазкова
Доц. Ангел Кунчев

В цяла Европа и на Западните Балкани рискът е от морбили

Ковид все още доминира пред положителните проби за грип. Натиск върху системата обаче няма. Грипна епидемия се очаква в края на януари или в първите две седмици на януари, но

никога не сме влизали в зимния сезон с такъв микс от различни причинители

Така обобщи картината главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

След това, което се случи покрай ковид, има едно завръщане към здравия разум. Възстановява се доверието във ваксините, това влияе добре и на изпълнението на имунизационния календар. Има видим ефект и при профилактиката на грипа, отчита доц. Кунчев.

Тази година бяха осигурени 308 000 дози противогрипни ваксини, първите желаещи са се записали за имунизация при личния си лекар още в края на септември.

Досега

са поставени 270 000, или 88% от дозите

Ваксини може да се правят и през януари, обясни държавният здравен инспектор.

“Целта ни е да подготвим организма да има антитела срещу щамове, които очакваме да бъдат епидемични. Заболеваемостта вече ще расте”, прогнозира той.

Ситуацията с морбили обаче не е спокойна. “Много повече ме е страх от морбили, отколкото от коклюш. На 5 декември МЗ на Румъния обяви национална епидемия. Имат 2500 случая на морбили. Има и една жертва - малко дете. Ваксинационното покритие за морбили в Румъния за първа доза е 78%, а за втора - 62%”, посочи доц. Кунчев.

При нас покритието при първа доза е 91,2% и реимунизация на 12 години е 87,2%. Не са любимите на нас 95%, които гарантират, че не може да има епидемия, но са далече от тези стойности в Румъния, коментира експертът.

Освен в Румъния няколкостотин болни има в Австрия, Франция и Германия. Малко по-малко са в Белгия, още по-малко в Полша, Италия и Швеция. Но с две думи - има откъде да дойде, обясни доц. Кунчев.

Можело

да дойде и от хилядите българи, които сега се прибират

от целия свят.

Извън ЕС също е “интересно” по думите му - до октомври в Украйна има 51 случая, в Казахстан 13 500, в Русия 6000, в Турция 4058, в Сърбия 52, в Македония един.

Преди 2-3 седмици от Министерството на здравеопазването изпратили писмо до всички общопрактикуващи лекари с препоръка да прегледат списъците на децата и да имунизират незабавно тези, които по някаква причина са пропуснали.

Морбили е най-заразното заразно заболяване

Ако не сте имунизирани, не сте го карали и се срещнете с болен, рискът да заболеете е 96%, обясни здравният инспектор. Самото заболяване не е леко - води до пневмонии, менингити, енцефалити. Но най-вече смачква имунната памет, буквално я изтрива, обясни д-р Кунчев. “Месеци, дори година след преболедуването всичко, което мине, може да причини заболяване при децата”, допълни той.

Други от Докторе кажи

Д-р Димитър Николов: Атеросклерозата вече не е заболяване само на възрастните – все по-често я срещаме при хора между 30-40 г.

С фенестрирани стентграфтове до момента са спасени 12 души. Пациентът с първата фабрично произведена ендопротеза се възстановява отлично, твърди началникът на отделението по съдова хирургия в УМБАЛ

СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха от маймунската шарка

Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox

Галя Кондева: Ваксинационното покритие срещу грип се е увеличило до 3-4 пъти

Ваксинанационното покритие срещу грип в България се е увеличило с до три-четири пъти през последните години. Това коментира пред журналисти служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева в

Все повече жени в България забременяват с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година

Ортопеди от болницата в Благоевград присадиха нерв от крак на ръката на пациент след злополука

4-ма лекари са извършили т.нар. кабелна пластика, при която се присажда нерв, продължила 3 часа и половина Този вид интервенция, се прави много рядко у нас - само в "Пирогов" и в още 1-2

>