Ген. Деян Дешков: Купуваме “Страйкър” с оръжия и системи последно поколение, каквито са за американците
Невъзможно е да модернизираме БТР, за да е дори близо до модерна бойна машина, казва командирът на Сухопътните войски
- Г-н генерал, защо беше толкова спешно точно сега да бъдат купени бойните машини “Страйкър”?
- Да бъдат купени нови бойни машини, е спешно от близо 10 г. А се случи в момента заради възможността, която се появи, и конкретно това, което ни бе предложено от САЩ. И заради разбирането, че незабавната модернизация на Сухопътните войски е абсолютно належаща. Не говорим за конкретна техника, а за належаща модернизация на вида въоръжена сила, т.е. говорим в голяма степен за превъоръжаване.
Техниката и въоръжението, с които разполагаме, вече са на ръба на възможностите си
И ако България иска да разчита на сухопътните си войски, те трябва да бъдат превъоръжени.
- Кое беше хубавото на офертата за страйкърите, кое не можехме да откажем?
- Всичко можем да откажем. Но хубавото на това предложение бе пълната пакетност. Нека се върна в началото преди 7-8 г. Самият проект е за оборудване на батальонни бойни групи от механизирана бригада, не е за цяла бригада. Механизираните батальони са 30% от една бригада, но те са най-отпред в боя и действат в пряк досег с противника. И проектът отпреди 7-8 години беше за около 250 нови бронирани бойни машини. Впоследствие заради наложените финансови рамки се стигна до заключението, че 150 нови машини е минимумът, за който въобще има смисъл нещо да се закупува. Предложението за 183 машини на база “Страйкър” или 198 заедно с обслужващите машини на база на брониран камион ни дава възможност да оборудваме тези, които влизат в директен контакт с противника. И като казвам пакетност, тези машини дават следното - превозват живата сила до бойното поле, водят огън по противника, комуникират помежду си, налични са средства за извличане на поразена техника, имат оборудване за разузнаване на химическата обстановка, разузнаване на противника в дълбочина, въздействие на разузнавателните средства. Или това е пакет, изпълнен с единна система. И не визирам само комуникацията. Това е системата от въоръжения, системата от сензори и радари, системата за комуникация, която подава данните както на командирите, така и на последния войник в информационен облак.
- Този цялостен пакет ще има ли връзка с F-16?
- Има тази възможност, това е част от цялата система. Машините имат средствата
да поддържат непрекъсната връзка с F-16, който е над тях във въздуха,
и то не само комуникация с глас, а машина с машина, тоест сензорите си обменят информация и дават цялостна картина, без да се губи време за обяснения между хора. Ще имат връзка и с всички военни дронове, които са във въздуха.
- Наистина ли говорим за остаряла технология, каквито гласове се чуват в парламента? Беше казано дори, че горели като кибрит.
- Не мога да коментирам дебатите в парламента. Договорът е ратифициран и първото плащане е изпратено, за нас това е по-важното. Да, “Страйкър” като платформа се появява преди много години за първи път. Но нека дам следното сравнение,
“Мерцедес S класа” се появява през 90-те години. Но тя няма нищо общо със съвременната. Тук е същото
Машините, които ще получим, са чисто нови като производство. Системите, които са над 80% от машината, са чисто нови и съвременни - последната генерация, която влиза едновременно и за нас, и за американската армия. Единият от въпросите беше за бронировката - тя отговаря на клас 4, тоест директни попадения на 14,5-милиметрови боеприпаси. Отделно машината има допълнителни капсули за пехотинците и за екипажа на машината. На второ ниво има решетъчна броня за противотанкови средства на абсолютно всички машини.
А по отношение на това дали горят, или не. Няма машина или танк, които не могат да бъдат поразени. Но нека сме наясно, че
бойната машина не е сейф, в който се крият войниците
Тя трябва да ги закара до бойното поле, а след това ги подкрепя с огневата си мощ. Машината прикрива и подпомага с огън и тогава е важно въоръжението, а не бронята. Затова беше важно и какво въоръжение имат новите машини. А “Страйкър” ще имат 30-милиметрови оръдия, интегрирани противотанкови ракети “Джавелин” и картечница, която е интегрирана в куполата и се управлява от оператор вътре в машината. Машините за разузнавачите също са с бойна купола и имат същите огневи възможности.
- Не можеше ли БТР-ите, които имаме, да бъдат модернизирани и преоборудвани, вместо да се плащат толкова много пари за нови машини? Сделката е за близо 3 млрд. лв.
- БТР-ът е машина, която познавам много добре. И не може да бъде модернизирана до вида, в който ще получим страйкърите. Ние имаме експеримент с модернизацията на 30 БТР-а, като двата газкови двигателя бяха сменени с един дизелов “Къмингс” и бяха направени едни разрези между двете оси, за да се облекчи влизането и излизането на десанта. Това обаче прескочи лимитите на машините като конструкция. Двигателят се оказа, че е прекалено мощен и силен за ходовата част. Конструкцията освен това не позволява на БТР да се окачва допълнителна броня. А неговата броня позволява единствено защита от 7,62-милиметров боеприпас от лека картечница и дотам. Като не говоря само за дебелина на бронята. Модерните брони освен дебелина имат и различен състав - това не е проста стомана.
По отношение на въоръжението - вкарването на новия двигател намали с приблизително 30% пространството вътре за пехотинците и го доведе до такова състояние, че със съвременното им въоръжение е невъзможно да влязат. Оттам интегрирането на системи, които в съвременния вид бой са повече от машината, за тях просто няма място. Да се сложи нова купола, технологично е, да не казвам, невъзможно, но е много трудно. И като тегло, и като размери, и като въоръжение, и като електроника, която трябва да влезе в машината. Модернизация на БТР- 60ПБ, за да доближи, не да стигне, а да доближи модерна машина като “Страйкър”, просто няма как да стане.
- Тези супермодерни бойни машини как ще си комуникират с доста остарелия боен танк Т-72?
- До момента имаме вече един батальон с модернизирани Т-72. Потвърден е и вторият етап от проекта за още един батальон. И модернизацията на тези танкове с пълната система от сензори и системи за комуникация е абсолютно възможна. Така че няма да има проблем. Да, наистина не се очертава скоро да сменим тези танкове. Нашите танкове имат ресурс като експлоатация и подръжка. Темата дали са морално остарели е дълга и широка, но истината е, че към момента не можем да си позволим да сменим и тях. Цената на един танков батальон със съвременен образец танк, а ние нямаме само един или два батальона, е около 1 милиард. Само за един батальон. А и танковата модернизация може да ни даде глътка въздух от порядъка на десетина години, за да можем да сменим останалото, което е задължително.