В Монтана демонстрираха нов тренажор за действия при катастрофи
Пожарникари и спасители от Регионална дирекция „ПБЗН"- гр. Монтана представиха възможностите на новозакупен тренажор, като разиграха действия за техническо спасяване на пострадал от кабината на тежкотоварен автомобил и временно спиране на течове от цистерна с опасни вещества. Гост на демонстрациите бе заместник-директорът на Главна дирекция „ПБЗН" комисар Любомир Баров. По думите му, новозакупеният тренажор e единственият по рода си в страната за обучение на служители, което е повод за гордост.
Комисар Баров коментира още, че новият симулатор предоставя възможност на служителите и обучаващите се да отреагират практически дейностите, които извършват по време на реални пътно-транспортни произшествия. Макетът разполага с елементи за многократна употреба, като по този начин обучаващите се служители могат реално да се запознаят с изискванията и да надградят уменията си. Тренажорът служи за тренировки не само за действия при пътно-транспортни произшествия, когато влиза в ролята на тежкотоварен автомобил, но и при тренировки за действия при изтичане на опасни вещества, когато се използва като цистерна, превозваща такива. Новозакупеният тренажор може да бъде полезен и при провеждането на международни и съвместни обучения, поясни комисар Баров.
Около 500 служители са преминали обучителни курсове през настоящата година в Центъра за обучение на ГДПБЗН в гр. Монтана, съобщи директорът на РДПБЗН-Монтана комисар Венцислав Райков. По думите му през предстоящата 2024 г. се предвижда броят на обучаващите се да достигне 850, дори да надхвърли тази цифра, поради постъпващите заявки от външни организации – държавни горски стопанства, доброволни формирования и др. Надграждането на Учебния център през годината с учебни полигони и два нови учебни кабинета разшири възможностите му за приемане на по-голям брой обучаващи се служители на ПБЗН и на други институции за действия при пожари и катастрофи.
Новият симулатор е закупен по проект „Надграждане на капацитета на ГДПБЗН-МВР чрез подобряване на уменията на служителите за осъществяване на практически действия при пътно-транспортни произшествия", финансиран по „Фонд за безопасност на движението".Тренировъчния симулатор TRT 7000 представлява серийно произвеждан товарен автомобил. Отделните части на тренажора са монтирани върху модулна рамка, която е закрепена към стандартно 20ꞌꞌ шаси. Тренажорът се състои от шаси с модулна рамка, кабина, товарна платформа и цистерна. Макетът осигурява повторяемост, безопасност и контрол при извършване на спасителните дейности. Всички части (стъкла, прагове, шарнири и др.), които биват разрушавани по време на тренировките могат бързо и лесно да бъдат подменяни без специални инструменти.