“Тайните” на образованието в Смолян: здрава връзка учители - родители

19.12.2023 06:30 Даниела Лалова, учителка
Ученици полагат държавен зрелостен изпит след 12-и клас. СНИМКА: НИКОЛАЙ ЛИТОВ

След обезпокоителните резултати от международното изследване на учениците PISA потърсихме учители и експерти в сферата на образованието, и ги попитахме как може да се обърне негативната тенденция за знанията на учениците. Днес ви предлагаме позицията на Даниела Лалова, главен учител по български език и литература в СУ "Св. св. Кирил и Методий" - град Смолян. Член е на националната комисия за проверка и оценка на ДЗИ и НВО - Х клас. Съавтор е на учебници и учебни помагала по български език и литература. Повече от 5 г. област Смолян е в челните класации по външно оценяване в IV, VII и XII клас, а тази година смолянските дванадесетокласници се поздравяват с още по-голям колективен успех - нареждат се веднага след София по резултати от матурите.

Още от V клас подготвяме учениците за изпита след VII клас

Тревожните резултати от международното изследване PISA показаха доста ниска функционална грамотност на българските ученици. Затова промяна е необходима както в учебните програми, така и в начина на преподаване. Като цяло самите учебни предмети трябва да бъдат свързани, защото функционална грамотност не се изгражда само по български език и математика, а по всички предмети. Затова и Националните външни оценявания трябва да включват всички учебни дисциплини и може би трябва да се прецизира учебното съдържание в неговия обем или просто да се намери балансът между теорията и практиката, и то по всички предмети. А от своя страна подрастващите трябва да имат функционална грамотност по общообразователните предмети за съответното ниво, за да могат да я доизграждат в бъдеще.

Относно националните входни равнища, които се предвижда да се въведат в VIII и IX клас, смятам, че от тях няма да има ефект, ако подготовката на учениците по този формат на изпитване не започне още от V, VI и VII клас.

Не изпитът, а подготовката за него е ключът към успеха. Така например тестовете по български език и литература в училището, в което преподавам, са изградени по модела на НВО. По този начин подготвяме децата още от V клас за предстоящия начин на изпитване и така те са наясно с модела на изпита след VII клас. Дори задачата със свободен отговор - трудната 25-а. задача, сме я въвели още в V клас в по-кратък вариант, за да свикват да изграждат подобни текстове.

Аз имам опит с тестове по формата на PISA. В съавторство с колеги от Смолян сме издали учебни помагала за V, VI и VII клас, в които са включени тестове и по този формат. Учениците се справят с тях много добре, дори им са по-интересни.

Затова очаквам новите промени да са насочени не само към текущото проследяване на знанията по формата на PISA, а да доведат до нов модел на образование, който да подготви учениците ни да осмислят текст, да мислят критично, да решават казуси, да се справят с предизвикателствата на модерния свят.

По отношение на образованието наистина определят Смолян за феномен, въпреки че според мен не е редно да се говори за такъв. В случая резултатите на учениците ни са продукт на комбинацията от различни фактори. Тези фактори несъмнено издигат областта ни в челните места с добрите резултати на НВО в IV, VII, X клас и на ДЗИ - XII клас. В случая на първо място, фактор са работещите учители, от друга страна - родителите, които все още държат на образованието. И не на последно място - учениците, за които образованието все още е приоритет. Работата ни по програми и проекти - национални и европейски, също допринася за успехите. Затова считам, че добрите резултати на учениците ни са съвместно постижение на колегите, учениците и родителите.

От друга страна, както е известно, класациите на постигнатите резултати се извършват на национално ниво и се правят по области. За разлика от другите области в област Смолян “ножицата” между най-ниските и най-високите резултати не е толкова отворена.

Няма голяма разлика между училищата в областния град, общините и селата в региона. По този начин без съмнение мога да кажа, че учениците от цялата ни област постигат едни от най-добрите резултати в страната.

И съм убедена, че постигнатото в Смолянска област може да се пренесе и в национален мащаб. Вярвам, че колегите и в другите области работят по същия начин. Може би динамиката на ежедневието в големия град пречи за осъществяването на връзката учител - родител. По-патриархалният профил на региона ни е в основата на ценностите, които следваме, и те са важни и за семействата на учениците ни.

От друга страна, тази така популярна напоследък “дигитална раница” на практика съществува при нас от доста по-рано. С колегите от региона поддържаме професионален контакт помежду си, обменяме информация, знания за подобряване на образователния процес. Съчетаваме традиционните методи с иновативните, като се стараем интерактивното да не взема превес, а да допълва и улеснява работата на ученици и учители.

Също така почти всички институции в областта ни - музеи, Държавен архив, театър, са съпричастни към образованието на децата и по този начин несъмнено допринасят за добрите резултати на учениците.

Смолянските ученици обаче не са по-различни от връстниците си в останалите части на България по отношение на дигиталните предизвикателства. Те са дигитално напред, но според моите наблюдения - повърхностно. По-скоро са консуматори, а не създатели на съдържание. Това ги улеснява - с един клик да намерят бързо информация, без да вложат усилия и задълбочен поглед. Дигиталните инструменти много помагат, но и пречат донякъде. Учениците нямат волята да прочетат текст, да го осмислят, за да извлекат информация. В световен мащаб вече се говори за връщане към традиционното образование, което ще доведе до тласък в придобиването и на другите компетентности.

Други от Анализи

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

Щедростта на политиците направи половината пенсионери еднакво бедни

Вноската догодина няма да се вдига, ръстът ще е по швейцарското правило Щедростта на политиците към пенсионерите стигна своя неизбежен край. Битката за любовта им доведе до това

Го бараме Трамп

Как на Балканите викат духовете на великите сили Един призрак броди из Западните Балкани - призракът на тръмпизма. Този дух тръгва от Вашингтон, спира в Будапеща, пие едно кафе в Белград и разбира се

>