Дарители и добротворци помагат на самотни възрастни в Пловдив
- Някои могат да са с роднини за Рождество, но избират да останат с връстниците си в дом за стари хора
- Хлапета от градини и училища ги посещават и ги радват с концерти
- В пенсионерските клубове също организират празнични почерпки
- Всяко дете, настанено в социален център, ще намери подарък под елхата, увери шефката на дирекция "Социална политика" в общината
Как община Пловдив помага на пенсионерите и самотните хора преди празниците? “Няма индивидуален подарък за всеки, но са организирани много мероприятия. За да се съберат, да имат социален контакт - това е по-важното”, заяви шефката на дирекция “Социална политика” Веселина Ботева. По думите ѝ
много дарители се включват,
за да помогнат на самотните хора. Не само на възрастните, но и на децата без родители или в риск.
“Най-различни организации ходят при тях и ги подканват да напишат писмо до Дядо Коледа. После купуват на всеки каквото е поискал и го носят на колегите”, обясни Ботева. По този начин в коледната сутрин под елхата в центровете за настаняване от семеен тип има по нещо за всеки. А във времето до празника се организират различни тържества.
“В дома за пълнолетни с умствена изостаналост имаше много хубаво тържество с Медицинския университет. Студенти и преподаватели бяха подготвили подаръче за всеки. Имаше и Дядо Коледа, хората много се зарадваха”, разказа Ботева.
Всеки социален център в Пловдив е празнично украсен. “Хората там участват в процеса и си създават уют. Както вкъщи всички украсяваме, така и те”, посочи Ботева. В празничния ден ще има специални обеди и вечери. Където е възможно, обитателите
ще се включат в приготвянето на храната,
за да се почувстват в автентична семейна обстановка.
Деца изнасят концерти в дома за стари хора “Св. Василий Велики” през целия декември, живеещите там също си организират тържества, а на Коледа и Нова година ще си приготвят празнично меню.
Така възрастните ще усетят празничния дух и няма да се чувстват самотни. Тон на първото тържество на талантите в дома даде баба Евгения. “Защо търсим Исус, защо го молим? Защо пълним домовете си с толкова елхи? Наум ми идва една мисъл на римския император Марк Аврелий, който казва “Сутрин, когато се събудим и потрием очи, нека да не забравяме великата привилегия, която ни е дал Бог.
Да сме живи, да дишаме, да обичаме
и да мечтаем”. Аз ви призовавам да благодарим за глътката въздух, за белите снежинки”, обърна се тя към присъстващите. В дома живеят около 160 души, 50 от които в средата на декември се събраха в зала “Милосърдие”, за да отбележат идващите коледни празници.
Живеещите в дома пяха и рецитираха собствени стихове. Накрая всеки получи късметче и шоколад, а част от пенсионерите се хванаха на хоро.
“Тук ще си се съберем на етажа и ще отпразнуваме Коледа и Нова година. Баница ще си направим, сармички, всичко каквото трябва за Бъдни вечер”, разказа пред “24 часа” 80-годишната Пепа Тодорова.
Тя живее в дома от 5 години и досега всеки път е празнувала с децата и внуците. Този път обаче е решила да остане. На всеки етаж в “Св. Василий Велики” има обща стая, наподобяваща хол, с маси и столове, където те ще могат да празнуват. На този на Пепа са двайсетина души, всеки от които ще се включи в подготовката с каквото може. Тя не планира да покани и роднините си.
“Това са си наши тържества, те са млади, да си празнуват отделно
Тука сме си свои, като едно цяло сме”, обясни тя.
В дома за празниците ще остане и Славка, която е родом от Търговище, но от година и половина живее в “Св. Василий Велики”, за да е по-близо до дъщеря си и внуците, които са в Пловдив. “Те ме поканиха да отида при тях, по рождени дни сме заедно, но за Коледа искам да си остана тук при приятелките”, каза възрастната жена. Преди това тя ще се види с близките си, но в празничната вечер е планирала също да е на етажа. “Да се съберем, да си изкараме весело, задружно и да се почерпим. Пожелавам си много любов”, сподели баба Славка.
85-годишната Василка живее от 8 г. в дома и си спомня много празненства там. По думите ѝ преди те са били по-големи. “Събирахме се всички, пели сме, играли сме по всички празници”, разказа тя. Сега обаче трудно се разбирали с по-новите обитатели. Въпреки това за празника ще бъде със старите си приятели.
Дъщеря ѝ живее в САЩ,
а внукът отишъл при нея за кратко. Възрастната жена категорично отказва да отиде в чужбина при близките. “Дъщерята не може да го възприеме Бостън. Викат ме и мен, но тук си ми е много добре”, обясни Василка.
Друг , който ще посрещне Бъдни вечер в дома, е Спас Ковачев. “За съжаление, 3 сестри имах, отидоха си отдавна. Брат ми преди три години - и той”, обясни мъжът, който през декември отпразнува 93-ия си рожден ден. Няма и деца, които да го посетят за Коледа. Дядо Спас обаче не се чувства сам, защото намира утеха при другите обитатели.
“През целия декември в дома за стари хора идват хлапета от детските градини и ученици, хора от различни църкви, дарителски организации. “Посрещаме всяка сутрин групи.
Който пожелае, може да дойде и да ги поздрави”,
каза директорката Нина Христова. По думите ѝ, въпреки че не всички го признават, много пенсионери остават в дома не по собствено желание и трудно могат да бъдат щастливи. “Темата е много болезнена за тях. По Великден например никого не взеха да празнува с близките си”, разказа Христова.
Не само обитателите на дома за стари хора обаче имат специална програма за празниците. Пенсионерските клубове в Пловдив подготвят различни тържества за членовете си.
“Ще отидем на ресторант. Записани са 75 души, но бройката постоянно нараства”, каза ръководителката на клуб “Отдих” д-р Лилия Учкунова, която дълги години беше общински съветник. Освен почерпката са приготвени подаръци - всички ще получат топли чорапи. “Винаги си прекарваме добре. По-елегантните жени получават комплименти,
стават и флиртове, има ли значение възрастта?”,
пита риторично д-р Учкунова. За да усетят 173-те членове на клуба празниците, и при тях идват хлапета от детска градина “Рая” и възпитаници на училище “Елин Пелин”. “Те ще ни попеят и поиграят, а ние ще им дадем подаръци”, обясни д-р Учкунова. За всяко от децата има торбичка с лакомства от името на възрастните.