Представители на КНСБ от Добрич ще участват в протестния митинг на синдиката в понеделник
От синдиката искат корекции в бюджета за 2024 г., преди да бъде приет окончателно.
„20 представители на КНСБ-Добрич, ще участват в националния протест, организиран от синдиката в понеделник в София. Те са от различни синдикални сектори - „Здраве", "Социални дейности", "Образование", от частни фирми, общински предприятия и др.", каза Борислав Борисов, експерт в Регионалния съвет на КНСБ- Добрич.
„На 18декември- понеделник, КНСБ организира митинг и автошествие в триъгълника на властта. Причината е недофинансирането на редица сектори в бюджета 2024 г. и липсващите за това 400-500 млн. лв.", добави той.
„В края на третото тримесечие КНСБ по традиция мери необходимия нетен доход за издръжка на член от семейството. Констатираме, че към ноември 2023г. за издръжка на един работещ или служител са необходими 1427лв.нето. За тричленно семейство с двама възрастни и едно дете 2568лв. Изводът е, че 70% от наетите в трудово-правни отношения- около 2.2млн.души, не могат да достигнат тази минимална сума. Най-скандално за нас е задържането на минималния размер на дневно обезщетение при безработица на 18лв.,настояваме да стане 24лв, а максималното е100лв.", добави Борисов.
„Традиционно КНСБ акцентира в изследването си на така наречената малка потребителска кошница от 20 жизнено важни стоки. Ръстът на цените /реалната а не средна инфлация/ е над 15%. Българите, които получават минимална работна заплата, могат да си купят реално тази кошница само седем пъти. За сравнение в Испания с една минимална заплата въпросната кошница се купува 25 пъти в Германия - 34.
По отношение на минималната и средната работна заплата в страните-членки на Европейския съюз, дори и при сравнение с други балкански държави, България продължава да стои на последно място", посочи Борисов.
„Приемаме проекта за бюджет за 2024 г. с уговорката ,че в приходната част е напрегнат, а в разходната част за работни заплати и социални придобивки са необходими между 600-700 млн. лв. допълнително.
Пазарът налага определено поведение в частния сектор и там възнагражденията се вдигат ежегодно средно с 13-15%.Догодина бизнесът заявява ,че също ще вдига заплатите. Реципрочно, хоризонтална политика по доходите трябва да има и в публичния сектор, а не на парче . Недофинансирането на бюджетните сектори като образование, здравеопазване и социални дейности ще доведе до реален ръст на заплатите от 7% а не 13-15%,какъвто би трябвало да е. Недофинансирането в бюджета за 2024 г. вече води до реално социално напрежение в редица сектори, като агенциите в Министерството на земеделието - „Борба с градушките", ИАРА, Селскостопанската академия, ДФ „Земеделие" и др.
Определяме като позитивен факт реалното вдигане на максималния осигурителен доход през 2024 г. с 340 лв. Това е обвързано с постигане на средна пенсия от833лв. за 2024г.", посочва още точки за „редактиране" в бюджета и основания за протеста Борисов.