252 камери снимат наглите по празниците, местят ги през месец на черните участъци

16.12.2023 17:10 Димитър Мартинов
Така изглеждат триногите камери, които могат да се поставят навсякъде. СНИМКА: БИ ТИ ВИ

Мобилните устройства засичат и нощем, но с инфрачервена светлина, която шофьорите не виждат

Камерите са без светкавица и не е възможно да ме снимат през нощта. Репликата на Жоро е в отговор на възмущението на жена му, че кара бързо, без да знае къде са камерите за скорост на Пътна полиция.

И двамата пропускат нещо важно - карат по основен булевард в Кърджали. В последните месеци по него имаше няколко катастрофи с излезли заради висока скорост от платното коли. Затова от Пътна полиция са маркирали участъка като рисков и слагат там триноги камери, които са 105. Те, както и мобилните устройства (общо 147 броя) се местят всеки ден на определени предварително участъци. Стоят там най-малко един и максимум три месеца, докато обстановката на пътя не се нормализира. Всяка областна дирекция на МВР прави анализи къде стават повече катастрофи заради висока скорост. Има например участъци с много инциденти, но те са заради неправилни маневри и там няма камери.

Обикновено участъците с камери са около 3 км. Те не се слагат на мястото на катастрофа, а на дистанция в интервала от 150 до 200 метра преди него. Целта е шофьорите да видят камерата и да навлязат в проблемния участък с по-ниска скорост. Точното място за поставянето на камерата зависи от вида ѝ. Стационарните, които са в кутии, не се местят. Те са на места, където поне 3 години е имало натрупване на катастрофи. По-сложни са за поставяне и за тях трябва разрешение за строеж.

Стационарните камери са най-малко от всички - само 22. В София например са 3. Едната е на “Орлов мост”. Шофьорите се заблуждават, че тази камера няма светкавица, защото не е в кутията. Закачена е на отделна кука. Камерата е от вида MultaRadar SD580. Засича скорост от 3 до 300 км/ч и следи колите в 6 платна едновременно на разстояние до 180 метра. Засича скоростта им от 80 м при приближаващи и на 100 м за отдалечаващи се автомобили. Снима любители на високите скорости и на по-голямо разстояние, но номерът не се вижда ясно и не може да се наложи санкция.

Същият е случаят със SENSYS SSS Droplet RS240, каквито са другите 2 стационарни камери в София. Те са на околовръстното шосе в посока кв. “Младост”, близо до Националния исторически музей, и до Телевизионната кула в Ловния парк. При тях обаче светкавицата е в кутията на камерата. Засича нарушители при приближаващ или отдалечаващ се трафик на дистанция от 1 до 99 м и може да следи до 4 платна едновременно. И двете стационарни камери мерят скоростта на принципа на доплеровия ефект. Това става с отчинане на интервала на вълни и изчисление на времето между тях.

147-те мобилни камери нямат светкавица. Те обаче снимат номерата с инфрачервена светлина. Тези устройства стоят в патрулките на полицаите, които обикновено паркират встрани от пътя или в отбивка. Те са от вида TFR1-M и също разчитат на доплеровия ефект. Обсегът на радара е до 150 м.

Най-страшни за шофьорите са 105-те триноги. Така например ARH CAM-S1 се слагат между пътните платна, където има мантинела. Засичат движението и в двете посоки чрез излъчване на лазерни импулси към колите и приемане обратно на отразените сигнали. Записват едновременно по няколко нарушители при три ленти на движение. Обхватът на измерваната скорост при тях е до 300 км/ч. Интервалът на дистанцията за измерване е от 25 до 600 м.

С тях са измерени и рекордните нарушения в страната тази година. Жоро например е сниман вечерта на 31 август в 23,22 ч да кара със 134 км/ч при ограничение от 50. Заради превишението с 84 км/ч е глобен с 1000 лв. Те са разпределени така - 700 лв. за превишението с над 50 км/ч в град и по 50 лв. за всеки 5 км отгоре. Платил е, но 3 месеца го вози съпругата му, защото му е отнета книжката. А в нея има 18 контролни точки по-малко.

С второ подобно “геройство” блеснал мъж в Ямбол на 15 юни. В 11,41 ч, когато в града било пълно със завършващи ученици, той летял със 120 км/ч при ограничение от 50. Това е друг принцип за поставяне на камери - до училища, когато има големи струпвания като за откриване или закриване на учебната година. Затова ще плати 1800 лв., ще си вземе карта за градския транспорт за 3 месеца и ще остане без 21 точки.

Любител на високите скорости е и мъж, заловен със 128 км/ч в Силистра. На 23 февруари в 11,23 ч той карал със 78 км/ч над ограничението. Така успял да победи в класацията за най-голяма глоба - 1900 лв., тъй като и преди е хващан да кара с над 50 км/ч в населено място. 3 месеца ще е пешеходец и е с 21 точки по-малко.

Рекордьор по превишена скорост е бургазлия, летял в града в 2,28 ч през нощта със 164 км/ч при ограничение от 50. Глобен е 1300 лв. Много са и шофьорите, заловени с по-висока скорост, но те са снимани на магистрала, където ограничението е 140 км/ч. Затова не попадат в класацията за най-големи превишения. Абсолютният рекорд за измерена скорост тази година е 219 км/ч. Глобата е 850 лв. - за над 50 км/ч извън населено място първоначалната сума преди натрупването на по 50 лв. за всеки 5 км/ч е 600 лв. Точки не се отнемат, защото по закон се води по-малко опасно нарушение.

Жена е на второ място за превишение на скоростта- 86 км/ч над позволената. Карала със 136 км/ч в Габрово. Ще бъде глобена с 1050 лв. Когато ѝ връчат санкцията, ще вземат книжката ѝ за три месеца и 12 контролни точки.

Заради многото такива нарушители като нея, които са с невръчени глоби, от Пътна полиция ще проведат акция през уикенда в цялата страна. Отскоро шофьорите вече получават и есемеси, мейли и съобщения по вайбър, с които ги уведомяват за наложените глоби. Целта е да се вдигне събираемостта, която е от около 50 процента.

Други от От страната и света

Румен Радев: Миграционните потоци от Африка към Европа изискват общи усилия от ЕС

Европейският съюз следва да се фокусира върху дългосрочни решения в подкрепа на стабилността на страните от Западна Африка и подобряването на икономическата и социална среда в региона

6 месеца затвор за получи мъж, изтеглил 3200 лева от чужда банкова карта

Шест месеца лишаване от свобода за обвиняем, който изтеглил 3200 лв. от чужда банкова карта, постанови съдът, информираха от Апелативна прокуратура. Делото на Окръжна прокуратура – Враца е за

По-вероятно е статуята от Хераклея Синтика да е на Луций, внук на император Октавиан Август

Изработена е от цял мраморен блок, след откриването първоначалните предположения бяха, че е на бог Хермес На кой влиятелен древен владетел е статуята, открита в античния град Хераклея Синтика

Коледна работилница отваря врати пред кабинета на кмета Даниел Панов тази събота

Коледна работилница отваря врати пред кабинета на кмета Даниел Панов в Община Велико Търново тази събота – 30 ноември. Инициативата се превърна в утвърдена традиция и се провежда от 2011-а година

Българските маслопреработватели продължават да имат проблеми с липсата на суровини

Кръгла маса на тема "Предизвикателства и перспективи пред преработвателния сектор в България" се проведе в София, съобщиха от Сдружението на производителите на растителни масла и преработватели на

>