Комисията за конституцията още ще мисли за служебния премиер и служебното правителство
Комисията по конституционни въпроси остави за по-късно текста за служебния премиер и служебното правителство. Вече близо три часа тя гледа предложенията за промени в основния закон между първо и второ четене.
В проекта се предвижда служебни премиери да бъдат назначавани измежду председателите на НС и ВКС, шефовете на БНБ и Сметната палата или техен заместник, омбудсманът или негов заместник. Като ограниченията в дейността на служебното правителство ще се регламентират със закон, гласи друг текст.
Правосъдният министър Атанас Славов прочете становище на ВКС, с което категорично възразяват, че шефът на ВКС да е измежду тези, които може да са служебни премиери. Според върховните съдии така се смесват властите.
Славов припомни, че според промените в конституцията шефът на ВКС ще председателства съдебния съвет и Общото събрание между двата съвета. Освен това не било съгласувано с Венецианската комисия. Той предложи шефът на ВКС да не е измежду тези, които може да бъдат назначавани за служебни премиери.
Проф. Пенчо Пенев го подкрепи. Той попита кой ще носи политическата отговорност за служебното правителство. С пълно съзнание "президентът, който и да е, може да каже, че това не е неговият кабинет и не носи отговорност", коментира той.
Доц. Наталия Киселова предложи да бъдат оттеглени и шефовете на Сметната палата, защото тя правила одит, включително на финансирането на изборите. Екатерина Михайлова пък попита какво се прави, ако всички откажат.
Надежда Йорданова опонира, че тези хора трябвало да съзнават гражданския си дълг.
Според Гроздан Караджов от ИТН "грешно било да се ходи подир лицата, а трябвало да се ходи подир функциите". Той предлагал правителството да работи според отделен закон, защото сега нямало закон за Министерския съвет. Той призова за по-обща регулация в конституцията.
По думите на Румен Ненков било вредно да се ограничава президентът. Той призова да не се правят конституционни фигури като заместник на омбудсмана. Ограничения на служебния кабинет със закон не можело да има, защото било противоконституционно, тъй като било намеса в изпълнителната власт. Проф. Пенчо Пенев обясни, че със закон не може да се ограничават правата на служебното правителство, имало и решение на КС. То имало същите права като редовното. Членовете на комисията решиха още да помислят по този текст.
Комисията гласува хора с двойно гражданство да стават министри, като при тях не е необходимо да са живели у нас пред последните 18 месеца. По отношение на текста да се избират регулаторните органи с квалифицирано мнозинство Радомир Чолаков посочи, че така НС се самоограничава. Той гласува въздържал се, защото искал още малко да го помисли.
Комисията продължава с гледането на текстовете.