Парламентът не се разпуска, дори да не излъчи кабинет, нов закон възпира служебната власт (Обзор)
Депутати и министри ще имат право на двойно гражданство, разписаха ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС в общия си проект за промени в конституцията
Значително пренаписан проект за промени в конституцията внесоха преди второто ѝ четене 159 депутати от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС.
В него се разширява кръгът от лицата, които могат да бъдат служебни премиери. Записва се по-малък мандат за главния прокурор, но пък се запазват правомощията на президента по назначаването на председателите на върховните съдилища. А депутати и министри вече ще имат право на двойно гражданство.
Трите формации от (не)коалицията изготвиха общ проект, както обяви Делян Пеевски.
Знаково последен подпис е сложил
шефът на конституционната комисия Радомир Чолаков, който преди седмица заяви, че ако не е съгласен с промените, ще даде оставка. Бойко Рашков от ПП-ДБ пък не е подписал общия проект, а е внесъл свой.
В петък изтече крайният срок за поправки на поправките. Управляващите променят 14 от общо 17 параграфа, а останалите три отпадат. Отделно са написали и нови.
В събота промените ще бъдат гледани в конституционната комисия, а във вторник влизат на второ четене в пленарната зала. За приемането им са нужни 160 гласа. Очаква се третото четене да е в края на седмицата, след като управляващите се зарекоха, че окончателно ще са приети преди Коледа.
При предсрочно прекратен мандат Народното събрание няма да се разпуска, дори и да не успее да излъчи правителство. Депутатите няма да заседават по време на предизборната кампания, но могат да бъдат свикани спешно при необходимост. А изборите ще се провеждат в срок до 2 месеца.
Правомощията на служебната власт пък вече ще бъдат разписани със специален закон. Сега конституцията дава право на държавния глава да назначи премиер и министри по свой избор. С първия проект за промени мнозинството го ограничи да избира за служебен премиер между трима - шефовете на Народното събрание, БНБ и Конституционния съд. С корекциите му дават още опции: шефовете на Върховния касационен съд, на Сметната палата или негов заместник, подуправител на БНБ, омбудсмана или негов заместник.
Друга от промените гласи, че депутати вече ще могат да стават и хора с двойно гражданство, които обаче
са живели у нас през последните 18 месеца
Това условие няма да важи за министрите, които също ще могат да имат и чуждо гражданство. За това настоя лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов след първото четене на промените, припомняйки случая с Кирил Петков, който трябваше да се откаже от канадското си гражданство, за да стане служебен министър.
Мандатите на шефовете на ВКС и ВАС остават 7 г., но без право на втори, а на главния прокурор се намалява на 5 г. Обвинител №1 ще се избира от Висшия прокурорски съвет по предложение на трима от неговите членове или на правосъдния министър.
Мандатът на ВСС и Висшия прокурорски съвет (ВПС) се намалява на 4 г. Шестима във ВПС ще бъдат избирани от Народното събрание.
Между второ и трето четене не могат да се правят съществени, а само редакционни промени. Свои проекти имат и “Възраждане” (еднополови двойки да не може да отглеждат заедно деца), и ИТН (главният прокурор да се избира пряко от народа).