Весела Лечева: Войната на Нинова срещу Радев е братоубийствена
Напускането на партията е най-тежкото ми решение след отказа от активна спортна дейност, но осъзнах, че гласът ми за проблемите в БСП е глас в пустиня, казва бившият служебен спортен министър
Още акценти от интервюто:
- Обмислях решението си от няколко месеца, но го направих след местните избори, за да не повлияя на резултатите от тях
- Не очаквам избори, в сглобката са си удобни един на друг, а ПП се превърнаха в обувалка на ГЕРБ и ДПС
- До момента не е обсъждано конкретно движение, организация, партия или проект, свързан с президента
- Борбата на това ръководство е как да оцелее то, а не партията и с това няма как да се съглася
- Очаквах след изборите по-сериозен и честен анализ на Националния съвет, защото притесненията на моите съпартийци са, че наследващ вот БСП може въобще да я няма
- Г-жо Лечева, след 22 г. в БСП взехте тежкото решение да напуснете партията. Вие сте основен критик на ръководството от доста отдавна, защо точно сега избрахте да напуснете?
- Това е едно от най-трудните и тежки решения в моя живот. Сравнявам го с решението да преустановя активна спортна и състезателна дейност.
Тези 22 г. в БСП бяха най-активните в моя живот. Истината е, че обмислях напускането от няколко месеца, но прецених, че трябва да го направя след местните избори, за да не повлияе решението ми по някакъв начин на резултатите от тях и да бъда обвинена за загубата им.
Аз не обичам да стоя отстрани, а да бъда активна, да си поставям най-високи цели. Имах някаква надежда, че след поредните избори ще започне честен и открит анализ за това, което се случва в БСП. Защото не може да не правят впечатление резултатите от всички последни избори, макар след всеки от тях да се намираха някакви интерпретации и аргументация, че това е по-добър резултат, че това е пътят към прогреса на БСП... Нещо, което се различава от обективната действителност. Използвах всички възможни уставни механизми за въздействие, но няма как да се примиря, не мога да изневеря на себе си и затова казах, че трябва да сложа край.
- Обявявате решението си малко след като близкият до президента политолог проф. Александър Маринов каза, че ще се прави сдружение, което ще стъпи на инициативния комитет за референдум за Трети март, част от който сте и вие. Ще ви видим ли начело на бъдещ президентски проект?
- За момента ще го свържа с нещо различно - с поста ми на председател на Федерацията по стрелба, за което отделям много време. Предстои важна година - олимпийската. Това е спортът, в който съм била малко повече, отколкото в политиката - 25 г. Много възможности и перспективи бяха пропуснати, но виждам, че с новия екип можем да наваксаме, с тези талантливи състезатели, на които им предстоят и много важни стартове. Искам да вложа максимално усилия в това да подредя и да дам повече възможности на тези деца да се проявят в най-важните им състезания.
Дойде и новото предизвикателство с членството ми в комисията към МОК, която изисква изключително много и по-различна работа.
Последните няколко години в партията виждам, че не съм толкова полезна. Свикнала съм да работя на съвсем различни обороти, да преследвам високи цели, без значение какво ще ми коства като време и енергия.
Но не се учудвам, че името ми ще бъде свързвано и с това на президента Радев. Длъжна съм да уточня категорично, че той няма общо с решението ми от вчера.
- Не ми отговорихте дали ще ви видим начело на нов негов проект? Все пак бяхте служебен министър в негов кабинет, в мотивите си за напускане посочвате като една от причините братоубийствената война на БСП срещу Радев...
- Не е тайна, че съм сред най-ярките поддръжници на президента Радев. През всички тези години като държавен глава той не изневери на принципите, обещанията и доверието, което му гласуваха българските граждани, не отстъпи от нито една позиция спрямо интересите на България.
Президентът беше избран с гласовете на БСП и левите хора, затова определям тази толкова ненужна, необоснована и дори братоубийствена война на “Позитано” 20 срещу него като една от основните грешки на ръководството ни.
В нито един момент то не постави на анализ пред Националния съвет управлението на Радев. Може би беше субективна преценка на много тясно ръководство, но никой не разбра откъде произтече тази война. Когато тръгваш на война с някого, трябва да има ясни мотиви защо. Например при оценка на мандата се казва: той изневери, предаде... И на база на тази оценка да действа ръководството. Но без това да е направено в нашите национални органи, да водиш такава война, е абсолютна глупост.
Аз съм човек, който не бяга от отговорност. Винаги ще остана в политиката, защото не ми е безразлично какво се случва в нашата държава и на политическата ни сцена. И не съм човек, който ще стои безучастно.
- Тоест, ако получите покана, бихте застанали начело на такъв проект?
- На този етап не мога да кажа, защото няма проект, няма нищо конкретно. Има надежда, желание и воля - виждам много хора около мен, които казват, че има алтернатива. Въпросът е да се намерят хората, които имат силата и куража да поставят наболелите въпроси и теми, защото има такъв вакуум.
- Беше ли изненада за вас, че Маринов обяви готовност за този проект, или сте го коментирали?
- Съвсем честно мога да кажа, че до този момент никой не е обсъждал каквото и да било движение, организация, партия, проект или т.н. А просто слушаме какво говорят хората и какво очакват.
- Има свободна ниша вляво, която трябва да бъде запълнена. “Левицата” се опита да направи обединение, но не се получи. Нинова прави сега широк фронт около БСП, но той ще е ляво-център-патриотичен. Същевременно се говори за нов ляв проект около Ваня Григорова. Какво реално очаквате да се случи?
- Всяко време ражда своите лидери и алтернативи. Така че е нормално, след като виждаме тази политическа разпокъсаност. Виждаме също, че БСП получава все по-малко одобрение. И има огромна част наши симпатизанти от минали години, които днес не виждат своето участие в политическия процес през БСП. Това е един огромен вакуум.
- Казвате, че умишлено сте изчакали местните избори, преди да обявите решението си. Как се представи БСП на тези избори, вече повече от месец след тях няма анализ от партията. “Позитано” се окичи с повече кметове, но истинското мерило за партиите е през листите. В гласовете за общински съветници при БСП има спад. Каква е вашата оценка?
- В доклада, представен пред Областния съвет в понеделник, беше отбелязано, че във Великотърновско през 2019 г. сме имали 66 общински съветници, тази година имаме 44. Това е подкрепата за партийните листи, която показва сериозно отстъпление от последните местни избори. А ако цитираме само онези числа, които ни харесват, за да внушим победа и че не сме загубили позиции - това е да си заровиш главата в пясъка за пореден път. Но борбата на това ръководство е как да оцелее то, а не партията. Това е нещото, с което няма как да се съглася. Затова смятах, че след тези избори ще има Национален съвет, на който да се представи по-сериозен, обективен и честен анализ. Защото притесненията на моите съпартийци са, че БСП на следващите избори може въобще да я няма. Тези опасения не са напразни, а са продиктувани от състоянието на партията след тези избори.
- Черна прогноза - кога ще изчезне БСП?
- Няма значение дали ще е сега, или след някоя година - пътят не е нагоре. До онзи ден се борехме да бъдем партия лидер, която да управлява държавата. През 2017 г. бяхме с 80 депутати и единствена алтернатива в продължение на 4 г. 2021 г. за мен беше повратна точка в ръководството на партията, което изпусна златен шанс БСП да бъде лидер с най-голяма подкрепа. Това беше и времето, в което аз станах критична към ръководството. Защото една партия, ако не се възползва от възможностите да управлява, да реализира собствените си политики, да бъде локомотивът, значи предава своите симпатизанти.
- Догодина предстоят вътрешни избори за лидер - смятате ли, че нещо ще се промени?
- Не, не, не. Нищо няма да се промени. Използвах всички възможни механизми, които уставът ми дава като възможности и позиции. На мен уставните хватки са ми непонятни и смятам, че това, което ще се случи догодина, ще е ръководството да втвърди позициите си.
- Смятате, че Нинова ще потърси начин да се кандидатира отново, въпреки че няма право на това по устав, така ли?
- О, да. Уставът ще бъде изтълкуван по друг начин, ще се намерят достатъчно хора да го направят, за да се даде такава възможност. Не виждам никакъв знак от това ръководство, че нещо се случва в правилната посока. Не виждам никаква загриженост. Самият факт, че на местните избори тотално се подменяха листи в последния момент, зачеркваха се наши членове, които са работили години, без да се съобразят с тяхното мнение и решения - всичко това говори, че не сме се поучили от грешките си и не се опитваме да ги предотвратим, даже ги повтаряме и задълбочаваме.
- Вие безспорно сте лидер в БСП във Великотърновско. Да очакваме ли да ви последват и други членове, масов отлив от партията в региона?
- След заседанието на Областния съвет в понеделник настроението беше доста минорно. Хората виждаха в мое лице подкрепа във всеки момент. Благодарих им за всички тези години съвместна работа и за огромната подкрепа и доверие, които са ми гласували винаги. По никакъв начин не съм ги предала, работила съм в интерес на задачите, целите и очакванията, които са имали към мен.
- Не смятате ли обаче, че така правите услуга на ръководството - махате се, вместо да продължите да се борите отвътре?
- Мислила съм го много пъти и това беше причина да не напусна по-рано. Хубаво е, когато си на друга позиция, да си я отстояваш. Но виждам, че съм глас в пустиня, явно силите ми са дотук да променя хода на това ръководство. Да остана, за мен ще означава, че съм се съгласила, и ще предам и себе си.
- Нека погледнем извън БСП - как се справя сглобката с управлението и очаквате ли изненади при ротацията?
- Нищо не очаквам от тази сглобка. Самият факт, че я наричаме така, не звучи сериозно и европейски, извън всякакви политически правила и модели е за управлението на страната да се говори като за сглобка.
- Вие сте били част от правителство на коалиционно управление, какво бихте ги посъветвали?
- Много трудно се прави коалиция, наистина. И каквото и да говорят за тройната коалиция 2005-2009 г., тя беше в пъти по-добрият модел за начин на управление в коалиция. Върху този модел трябваше да надграждаме, а не да вървим деструктивно надолу. Защото оттук нататък на България ѝ предстои да бъде управлявана в коалиции. И вместо да се прилагат най-добрите възможни коалиционни модели, ние бягаме от това, защото не искаме да признаем, че сме се събрали с хора, с които сме на диаметрално различни позиции по дадени въпроси. Това говори за липса на всякаква политическа култура.
- Очаквате ли предсрочни избори, или ще се разберат и ще има ротация?
- Не очаквам избори. Те са си толкова удобни един на друг, правейки театър за пред публиката и след това се разбират. ПП дори се превърнаха в една обувалка на ГЕРБ и ДПС.
- Предстои второто четене на промените в конституцията, с които се променя статутът на служебното правителство специално заради президента - очаквате ли да има корекции на първоначалното предложение и да се направят отстъпки?
- Много съм притеснена от начина, по който се приемат каквито и да било конституционни промени. Не може между четенията, когато трябва да е дебатът по същество, да се даде толкова кратък срок. Този галоп през конституцията е необясним за мен. И не очаквам нищо добро да се случи от тези конституционни промени. Включително в текстовете за служебното правителство.
- Стартира демонтажът на фигурите на Паметника на Съветската армия. Как ще го коментирате?
- Не може да късаме и горим страници от историята, тя остава за бъдещите поколения. Очаквам България да бъде достоен член на ЕС и гражданите й в нито един момент да не се срамуват от историята си, която са извървели и извоювали. Пътят на България в ЕС е необратим, а аз самата съм горда, че бях част от правителството, в което страната ни влезе в съюза. С демонтажи обаче няма как да градим европейското си бъдеще.
ВИЗИТКА
- Родена на 20 май 1964 г. във Велико Търново
- Завършва Националната спортна академия
- Носител на две вицеолимпийски титли. Петкратен световен и осемкратен европейски шампион и четирикратен носител на Световната купа по спортна стрелба. Номинирана за стрелец на ХХ век
- Председател на Държавната агенция за младежта и спорта при кабинета "Станишев"
- Служебен министър на младежта и спорта в двата кабинета "Донев"
- Депутат от БСП четири мандата. Дългогодишен член на Националния съвет. В понеделник напусна и ръководството и партията
- Председател на Български стрелкови съюз
- Член на комисията по "Обществените въпроси и корпоративните комуникации" към МОК