Стачка на социалните в цяла България, ето какво искат
Работници и служители в Агенцията за социално подпомагане (АСП), членове на Синдикат на административните служители (САС) „Подкрепа" в страната излязоха днес на предупредителна едночасова стачка, съобщава БТА. Основните искания на протестиращите са за увеличение на заплатите и подобряване на условията на работа.
Малко преди 10:00 ч. социалните работници в София се събраха пред Дирекция „Социално подпомагане – Люлин". От САС „Подкрепа" настояват за 30% увеличение на средствата за възнаграждения. Оттам обявиха необходимост и за актуализация на размера на средствата за представително работно облекло. На въпрос какво предстои, ако не бъдат удовлетворени исканията, председателят на САС „Подкрепа" Кремена Атанасова отговори: „Оттук насетне пътят е само един - обявяване на ефективна стачка, спиране на работа, спиране на обработване на преписки и спиране на плащания, които има Агенцията като ангажимент". Атанасова обърна внимание и на това, че АСП е една от институциите, на които постоянно, по думите ѝ, се възлагат нови дейности. Недоволните служители и работници пред дирекцията на АСП в „Люлин" бяха закачили на дрехите си протестна лентичка с надпис: "Няма да търпим! Няма да мълчим!". Те развяваха сини знамена на КТ „Подкрепа".
В Бургас социалните работници излязоха на едночасова предупредителна стачка пред офиса на дирекцията за социално подпомагане в морския град. В същото време това направиха и колегите им в Руен и Айтос. От синдикалната организация посочиха, че сред исканията на служители е бъдещите договори да уреждат статута им на държавни служители.
В едночасова предупредителна стачка участваха членове на КТ „Подкрепа", работещи в структурата на Агенцията за социално подпомагане във Враца, Мездра и Роман. Между 10:00 и 11:00 часа граждани не бяха обслужвани. Исканията на протестиращите са за достойно заплащане на положения труд, увеличение на сумата за работно облекло и за очила, както и промяна в класификатора.
В Добрич служителите на дирекция „Социално подпомагане" протестираха пред сградата на агенцията. Основното искане на стачкуващите е за увеличение на заплатите с 30 процента. Те настояват още за повече средства за работно облекло и медицински прегледи. Всички служители на дирекцията се включиха в протеста, без ръководния състав. Беше създадена организация на непрекъснат работен протест.
В едночасовата предупредителна стачка на социалните служители в Кюстендил се включиха около 60 служители от офисите на социално подпомагане и социалните услуги в града. Обхватът на подпомагане е голям, колегите са изключително натоварени, а заплатите не са адекватни на положения труд. Постоянно се налага да работим извън работно време, което не се заплаща, коментираха недоволните. Сред основните искания на протестиращите са 30 % увеличение на заплатите с приемането на новия бюджет, както и промяна на класификатора на длъжностите в администрацията.
Четири основни искания, като едно от тях е увеличаване на работните заплати, откроиха по време на протеста в Плевен служителите на дирекция „Социално подпомагане" в града към Агенцията за социално подпомагане. Те протестираха предупредително за един час. Другото им искане е за промяна на единния класификатор на длъжностите в администрацията.
Социалните работници в Пловдив също спряха работа за един час с искане за увеличение на работните заплати с 30 на сто, както и за повече средствата за представително работно облекло и осигуряване на средства за защита и корекция на зрението. Средната брутна заплата в сектора в Пловдив е между 1000 и 1200 лева, които не са актуализирани от две години. Нямаме никаква възможност за кариерно развитие и настояваме да се въведе такова, посочиха социалните работници. Те предупредиха, че може да се стигне до безсрочни стачни действия, ако исканията им не бъдат удовлетворени.
Социалните работници в Разград също спряха работа за час в знак на протест. Служителите от АСП в Разград заявиха, че в момента заплатите на социалните работници са близки до минималната работна заплата за страната. Те са категорични, че няма да търпят повече и ако исканията им не бъдат удовлетворени, са готови да продължат със стачните действия.
Служители на дирекция „Социално подпомагане" в Русе към Агенцията за социално подпомагане също излязоха на предупредителна едночасова стачка. Сред исканията на работещите са увеличаване на работните им заплати, увеличение на парите за представително работно облекло, както и осигуряване на средства за защита и корекция на зрението на работещите. Служителите издигнаха транспаранти с надписи „Няма да търпим повече!", „Социалната работа е призвание, но в магазина искат пари!", „И за нас има инфлация!".
На едночасова предупредителна стачка излязоха днес и служителите на силистренската Регионална дирекция „Социално подпомагане". Точно в 10:00 часа те се събраха пред сградата на дирекцията, където останаха един час. Адриана Бобчева, представител на синдикалната организация каза за БТА, че ако исканията на работещите в дирекция „Социално подпомагане" не бъдат удовлетворени, протестите ще продължат.
Работещите в Дирекции „Социално подпомагане" (ДСП) в Стара Загора също протестираха. Това е предупредителна стачка, ако няма действия, ще преминем към ефективна такава, заявиха протестиращите. Те скандираха „Няма да търпим, няма да мълчим".
Социалните работници от Хасково се присъединиха към националния протест на работещите в сферата и прекратиха работа за час от 10:00 до 11:00 часа днес. Служителите на Агенцията за социално подпомагане излязоха в коридора на институцията. Подкрепяме нашите колеги и се солидаризираме с твърдението, че нашият труд не е достатъчно добре оценен, каза на брифинг синдикалният лидер Гелена Попова.
Социалните работници от Хасково също изразиха готовност и за бъдещи ефективни стачни действия, ако настояванията им не бъдат чути и удовлетворени.