Предпоследно: Максималният осигурителен доход се вдига, за минималния ще се реши в зала
Работодателите ще плащат първите два дни болнични, майчинството през втората година по-малко от минималната заплата, реши бюджетната комисия на второ четене
Работодателите да плащат първите два дни болнични, вместо първите три, както е в момента. Това реши бюджетната комисия, която прие първия от „малките бюджети"- този на ДОО на второ четене.
След бурен спор, депутатите не промениха размера на майчинските за втората година и те остават под минималната заплата. Така, и догодина те ще вземат 780 лв., въпреки, че минималната заплата тогава става 933 лв.
Служителите в НОИ няма да получат исканото от ГЕРБ увеличение на заплатите с 10%. След гласуването , Венков Сабрутев от ПП обеща да потърси друго решение на проблема, заедно с експертите от финансовото министерство.
Истински хаос бе гласуването на новите осигурителни прагове. След като мина през три гласувания и прегласувания, крайното решение още не е ясно. Засега то е - за земеделците минималният доход за осигуряване остава 780 лв., за всички останали се вдига до 3750 лв.
Хаосът започна с предложение на ДПС да не се вдига увеличението на осигуровките на земеделците и тютюнопроизводителите и той да остане на нивото на сегашната минимална заплата. Те предложиха също обезщетението за безработица да се увеличи с 4 лв. – от 18 лв. на 22 лв. на ден. Тяхното предложение бе подкрепено.
Същото предложение за минималните осигуровки на земеделците имаха и от ГЕРБ, но то не получи подкрепа. ГЕРБ и ДПС обаче с гласовете си „свалиха" целия параграф за минималните и максималните осигурителни прагове от проекта на закон за ДОО.
Според Венко Сабрутев от ПП-ДБ „за да се спаси един сектор, всички са склонни да "взривят" изцяло бюджета на ДОО. Така се реши отново да се прегласува вече прегласувания текст и се стигна до трето гласуване. Оказа се обаче, че с това решение отпаднаха и праговете за минималните осигуровки и в крайна сметка след доста спорове депутатите отложиха гласуването на целия параграф. Така окончателната съдба на осигурителните прагове ще се реши в парламентарна зала.