„Ходещата" пневмония – и лека, и опасна
Тя може да се изкара накрак, но и трайно да увреди белите дробове
Дания, Франция, Нидерландия и Ирландия съобщиха за рязко увеличаване при децата на микоплазмената пневмония, плъзнала в Китай още през есента.
Голям е броят на заразените и в американския щат Охайо, съобщи Си Ен Ен.
Причинено от бактерията Mycoplasma pneumoniae, това заболяване пламва на всеки две-три години. По време на ковид пандемията нямаше истинска вълна на болестта и разпространението тази година не изненадва експертите, които го обясняват с вдигането на карантината.
"Със сигурност микоплазмените инфекции в Европа и САЩ тази зима ще са по-агресивни от други години", казва д-р Бъди Крийч, специалист по детски инфекциозни болести в университета "Вандербилт".
Още в началото на годината европейски експерти, които следят за микоплазма 45 района в 24 държави, съобщиха, че случаите, спаднали под 1% през пандемията, са започнали отново да нарастват. До есента увеличението бе повече от четири пъти, като най-много са случаите в Азия и Европа, пише списание "Лансет".
"Такива периодични епидемии наблюдаваме на всеки няколко години, особено при деца в началното училище и прогимназията", каза д-р Питър Хотез, директор на Тексаския болничен център за разработка на ваксини.
Резистентността към типа антибиотици, използвани за лечение на тази инфекция, може да е сред причините за увеличаването на случаите, казват от Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ.
Микоплазмената инфекция
се разпространява бързо в
зони като училища, кампуси
и старчески домове
Когато заразен кашля и киха, той отделя ерозоли - миниатюрни пръски от носа и устата, съдържащи Mycoplasma pneumoniaе, и околните лесно могат да вдишат бактериите. Затова огнища на болестта пламват много бързо.
Микоплазмата се среща по-често сред децата между 5 и 12 г., отколкото при възрастните. Но макар да е енигма за много родители, тя не е загадка за лекарите. Бактерията причинява лека, атипична или още "ходеща" пневмония, която може да се изкара и на крак, обясняват те.
Възможно е обаче кашлицата да продължи седмици, да се вдигне лека температура, да се появят главоболие и петнист обрив по тялото, гърба, ръцете, съобщава Си Ен Ен.
Сред възможните симптоми
са умора, хрипове при
дишане, болка в гърдите
и стомаха, повръщане
В повечето случаи болестта преминава без усложнения чрез лечение с антибиотици. Те се предписват след поставяне на диагноза за период от 7 до 10 дни.
Важно е да се знае, че антибиотиците, които лекуват повечето видове пневмонии, не действат при микоплазмена инфекция, предупреждава Си Ен Ен. За нея лекарите изписват различен вид - обикновено азитромицин.
"При антибиотична терапия след първите няколко дни обикновено настъпва подобрение. В противен случай родителите отново трябва да се консултират с педиатъра и да сменят лечението", казва д-р Крийч.
Антибиотичната резистентност е сериозна част от проблема. Тя настъпва, когато лекарствата не могат ефективно да лекува бактериалната инфекция и не унищожават патогена, срещу който са създадени. Проблемът е особено обезпокоителен в Азия, където нивата на резистентност към макролида, използван за лечение на микоплазма, достига 90 процента.
Микоплазмената пневмония обикновено се изчиства до 2 седмици. Но някои инфекции могат да отнемат до 6 седмици, за да отшумят напълно. Дългосрочната, или хронична, микоплазма е рядка, но може да причини трайно увреждане на белите дробове. Ако симптомите продължават повече от 2 седмици, непременно потърсете лекарска помощ.