Министър Хинков върна името на болница "Чирков", отново е "Света Екатерина"

08.12.2023 17:23
УМБАЛ „Света Екатерина“ СНИМКА: "Гугъл стрийт вю"

Университетската болница "Проф. д-р Александър Чирков" отново се казва "Света Екатерина", съобщиха от здравното министерство.

"Това не е промяна, а връщане на старото име, избрано от основателите и първи ръководители на кардиологичната болница. Сред тях е и самият проф. д-р Александър Чирков, изразил категоричното становище приживе името „Света Екатерина" да остане и след него", гласят мотивите за промяната.

"Две обществени подписки, в които личат имената на известни медици, също съдържат аргументи в защита на старото име. Те са изпратени до предишния министър на здравеопазването и едната от тях съдържа над 150 подписа на интелектуалци. По същото време е постъпило и друго писмо от екипите и служителите на болницата с убедителни мотиви и с изричното настояване: „протестираме и апелираме да върнете старото й име!", пишат от ведомството.

Писмото е придружено с нова подписка, която съдържа имената на 119 изявени лекари, професори, преподаватели. Част от мотивите на всички тези искания са: „Името Света Екатерина бе избрано от първосъздателите на болницата с прякото участие на Богословския факултет на СУ и Българската православна църква.

Държим да подчертаем, че на централния вход на болницата е поставена табела, която обозначава, че лечебното заведение е основано от проф. д-р Александър Чирков. Непосредствено над фоайето, под иконата на "Св. Екатерина", е изложен негов портрет, съобщават от министерството.

Сега, след като е върнато старото име на болницата, ръководството има намерение да преименува блок А на името на "Проф. д-р Александър Чирков".

Също така е предвидено изграждането на бюст-паметник на основателя на болницата, който ще бъде поставен на видно място в лечебното заведение.

По този начин ще бъде изпълнена волята на проф. д-р Александър Чирков болницата да се казва "Св. Екатерина" и ще бъде отдадена почит и уважение към известния кардиохирург.

Други от Докторе кажи

Д-р Димитър Николов: Атеросклерозата вече не е заболяване само на възрастните – все по-често я срещаме при хора между 30-40 г.

С фенестрирани стентграфтове до момента са спасени 12 души. Пациентът с първата фабрично произведена ендопротеза се възстановява отлично, твърди началникът на отделението по съдова хирургия в УМБАЛ

СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха от маймунската шарка

Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox

Галя Кондева: Ваксинационното покритие срещу грип се е увеличило до 3-4 пъти

Ваксинанационното покритие срещу грип в България се е увеличило с до три-четири пъти през последните години. Това коментира пред журналисти служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева в

Все повече жени в България забременяват с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година

Ортопеди от болницата в Благоевград присадиха нерв от крак на ръката на пациент след злополука

4-ма лекари са извършили т.нар. кабелна пластика, при която се присажда нерв, продължила 3 часа и половина Този вид интервенция, се прави много рядко у нас - само в "Пирогов" и в още 1-2

>