Христо Иванов: Отпада идеята за удвояване на мандатите на висшите магистрати
Има съгласие в мнозинството, че идеята за удвояване на мандатите на висшите магистрати пада. Към момента съгласието е да има по един мандат по 7 г. за председателите на върховните съдилища и 5 г. за главния прокурор.
Това заяви съпредседателят на ПП-ДБ Христо Иванов след второто първо гласуване на промените в конституцията. А Кирил Петков ги определи като основна стъпка в посока на обещаваната промяна.
Ако можем да кажем, че има някаква новина, това е, че конституционното мнозинство беше потвърдено. Той обясни, че два месеца се е водил задълбочен дебат и обясни, че форматът конституционна комисия се е доказал.
Очертани били области на съгласие, които сега ще станат предмет на редакция, които ще се внесат.
Това ще доведе до две неща - България ще има съд, който ще бъде в по-голяма степен независим, и да има прокуратура, която да бъде отчетна и ще може да се модернизира в интерес на обществото. Това ще бъде рамка, база за усилия, но след това ще трябва да променим Закона за съдебната власт, след което ще бъдат избрани новите състави на органите на съдебната власт, които ще започнат да прилагат новите норми и тогава реално ще можем да проследим тази реформа как действа.
Паралелно се планират промени в процесуални закони, като тези за експертизата.
Много уважавам Бойко Рашков, разбирам неговата позиция, ще продължим да разговаряме с него, но ниепсме демократична организация и всеки ще си вземе решението, обясни Иванов по повод отказът на Рашков да подкрепи промените в конституцията.
Що се отнася до избора на главен прокурор и бъдещия Висш прокурорски съвет - по поредица от аргументи в този състав ще надделее парламентарната, обществената квота, обясни Иванов. Разработва се регламент, който да гарантира, че парламентът ще избира независими, включително по партийна линия експерти, които да представляват обществото, а не отделните партии.