Бургас ще е първият град в страната с детска болница и Център за редки болести

06.12.2023 19:23 Тони Щилиянова
Така ще изглежда фоайето на детската болница в Бургас.
Д-р Веселин Джендов

По всичко личи, че Бургас ще изпревари София в изграждането на детска болница. Тя се превърна в кауза на бургазлии, а кметът Димитър Николов я постави като основен приоритет в петия си управленски мандат.

Проектът за педиатричната болница "Света Анастасия" в морския град се развива успешно и

до 2 г. здравното заведение трябва да приеме първите си пациенти

През май т.г. бе избран строител, а през септември Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) отпусна 25 млн. лева за изграждане на новата специализирана болница.

Техника за разчистване и изместване на подземните комуникации вече влезе на отредения терен. Тя ще се намира непосредствено до УМБАЛ - Бургас, и ще обслужва над 220 хил. деца от цяла Югоизточна България, осигурявайки 24-часова спешна педиатрична помощ.

"Света Анастасия" е замислена като болница от нов тип, в която и лечението, и отношението към пациента ще са различни. Деца и родители ще могат да разчитат на помощта на медици от 17 специалности, за които досега често им се налагаше да пътуват до други градове - например пулмология, гастроентерология, кардиология, хематология, инфекциозни болести, УНГ, детска хирургия, нефрология, ендокринология, ортопедия, алергология и др.

Едновременно с това новото лечебно заведение като част от Европейската мрежа на детските болници ще развива Център за редки болести и генетична лаборатория, които ще позволят на лекарите да търсят най-подходящото лечение за всяко дете, включително и чрез консултации на място или дистанционни от лекари от реномирани европейски педиатрии.

Всеки родител ще има възможност да бъде до детето си през цялото време,

докато то е в болницата, без да се чувства некомфортно.

"Преди време един педиатър ми каза, че когато лекуват дете, всъщност лекуват цялото семейство. Това е много вярно - ние страдаме много повече от болестта на децата си, отколкото от собствените си заболявания.

После този испански лекар ми показа педиатрията, в която работи - заведе ме във всичките отделения, дори в най-тежките. Тогава разбрах, че една детска болница

не е просто лечебно заведение с рисунки по стените и шарени чаршафи, а цял нов свят на медицина, на грижа, на състрадание

Затова, когато говоря за детската болница в Бургас, искам да подчертая не сградата, не оборудването, което ще бъде модерно и високотехнологично, а да се знае, че когато болницата заработи, няма да се чудите къде да заведете детето си през нощта и какво трябва да направите.

Ще можете да попитате дежурните в колцентъра и ако се налага детето да бъде прието, спешният център на детската болница ще бъде отворен 24 часа 7 дни в седмицата", коментира кметът Димитър Николов.

Още с официалното си встъпване в петия мандат той заяви, че ще работи здраво за осъществяването на

цел №1 - създаването на детска болница,

от което според Николов ще зависи развитието на целия регион.  

"Грижата ще е денонощна и комплексна. И най-важното - всеки родител ще има възможност да бъде през цялото време до детето си. Всички питат откъде ще се вземат лекари, дали ще има достатъчно сестри.

Това ще бъде важна задача - да намерим екип, който не просто да лекува, а да повярва в новата философия, по която създаваме болницата. Готови сме с програмата за привличане на лекари и медицински сестри.

Ще ги подпомогнем в усилията да се развиват, да специализират, да намерят подходящо място за живеене", категоричен е Димитър Николов.

Част от мерките са изграждане на общински жилища и създаване на детска градина с удължено работно време, за да може родителите да бъдат спокойни, докато работят в новата болница.

От общината разкриват, че вече има кандидати, а наскоро завършили лекари са решили да специализират педиатрия точно заради бургаската детска болница.

С кадри ще захранва здравното заведение и Медицинският факултет към университета "Проф. д-р Асен Златаров". Очаква се болницата да привлече на работа между 500 и 700 души медицински и немедицински персонал, а идеята е, докато се изгражда сградата, да бъде създаден екип, който да направи от много добрата инфраструктура ефективно лечебно заведение.

Осеметажната сграда ще разполага със 123 легла, а в интензивното отделение са предвидени още 10.

Помещенията ще са модерни и с нулеви въглеродни емисии. Цялата инфраструктура ще бъде енергийно ефективна и екосъобразна. Покривът на болницата ще бъде подходящ за монтаж на инсталация за слънчева енергия, за сградата е предвидена енергоспестяваща система за осветление, както и отводнителна система за събиране и филтриране на дъждовна вода, която ще може да се използва за напояване на зелените площи около болницата.

Заемът от ЕИБ към общината ще бъде отпуснат със 7-годишен гратисен период, а общо изграждането на болницата ще струва около 70 млн. лева. Останалите средства ще бъдат поети и от новата европрограма "Развитие на регионите", както и от бюджета на общината.

Това е първият проект за детска болница в България, който получава консултантска и финансова подкрепа от ЕИБ.

Международен екип от експерти на банката, както и външни специалисти, предостави на община Бургас цялостно предпроектно проучване, включващо функционално планиране и предварителен архитектурен проект на болницата в съответствие с най-добрите международни практики и стандарти, съдейства при подготовката на тръжна документация за строителството и оборудването, подкрепи плановете да получи достъп до безвъзмездно финансиране от ЕС.

Другият важен проект от голямо значение за здравеопазването в Бургас е

изграждането на нов корпус на белодробната болница,

който ще помогне за ранна диагностика на заболяванията.

През октомври общинската болница получи лиценз за университетска база и в нея вече ще могат да се обучават студенти по медицина и здравни грижи.

Д-р Веселин Джендов,  почетен член на научното дружество по клетъчна биология: От общинския съвет зависи дали тук ще има протонен ускорител

Искам малко да вкарам предистория - всичко направено в Бургас, а то е най-същественото, е готово за реализация.  

Още преди 3 г. внесохме официално писмо до общината с научно обосновано предложение за изграждане на център за протонна терапия. Имахме среща  – аз, проф. Пресиянов, проф. Русанов, с кмета Димитър Николов, който с две ръце подкрепи идеята.

Всичко вървеше по план, но  недопустима инертност от общинския съвет забави придвижването на проекта над 2 г. За толкова време в научна публикация с проф. Ставрев от университета в Алберта, Канада, бяхме представили възможността в Бургас да се изгради протонен център.

Ако ни бяха приели сериозно, сега първите деца не само на България, а и на Балканския полустров щяха да са получили първите звънчета (традиция при преминалите курс протонна терапия).

Проектът е и одобрен в ресорните комисии, но още няма решение на общинския съвет. Той трябва да упълномощи кмета да преговаря с банка, която да отпусне заем, за да се задвижи процедурата по изграждането.

Проектът е готов и има подкрепата на кмета, на  бившия и настоящия областен управител, на сегашния председател на общинския съвет, на бургаските депутати. И ако институциите проявят експедитивна, кохезионна подкрепа – всичко ще е готово до 2 г. Инвестицията е около 60 млн. лв.

И други болници искат протонен ускорител, нашият проект обаче е готов,  научно обоснован и няма да се чака време за реализация.

Други от От страната и света

Радомир Чолаков: Ако не бяхме изменяли Конституцията, НС щеше да работи и Мария Габриел да е премиер

Избори иска този, който не иска да има правителство. Сега има опция за правителство с ГЕРБ, защото в 49-ото НС ГЕРБ си отстъпи мандата и това не доведе до нищо добро

Мъж в кома, а друг тежко пострадал след катастрофа край София

Мъж е изпаднал в кома след тежко произшествие край София. Инцидентът е станал на булевард "Европа" при разклона за Банкя. Сигналът е подаден в 22,38 часа в неделя

Връщат във Франция семейство, извело децата си в България

Съпрузи от Франция ще бъдат предадени на Франция, реши Варненският апелативен съд в две отделни производства. Основание за това са Европейски заповеди за арест

Мъж възкръсна секунди преди кремацията си

Мъж се върна от света на мъртвите секунди преди да бъде кремиран в Индия, съобщава английското издание „Дейли Мейл". 25-годишният Рохиташ показал признаци на живот

49 досъдебни производства за домашно насилие са образувани в Пазарджишко за 2024-а

От началото на годината досега в Пазарджишко са образувани 49 досъдебни производства за домашно насилие, като отчетеният ръст спрямо миналата година е три пъти повече

>