Вятърни централи в морето на концесия за 30 г.
След като терените за изграждане на соларни централи на сушата започнаха да се намират все по-трудно, управляващата (не)коалиция се е заела да раздвижи строителството на ВЕИ източници и в морето.
Зони в него да се дават на концесия за изграждане на вятърни централи за 30 години - това предвижда законопроект на депутати от ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС.
Според вносителите се очакват инвестиции от поне 2,3 млрд. евро до 2035 г. и още допълнителни 4,5 млрд. до 2040 г.
Проучване сочело, че инсталираната мощност на вятърни паркове в морето към 2035 г. можела да стигне 1,5 гигавата и да се удвои до 2040 г. За сравнение мощността на двата блока в АЕЦ “Козлодуй” е 2 гигавата.
Досега в Черно море няма изградени вятърни централи, но източници от енергетиката казват, че
проявяват интерес мощни
компании от Северна Европа,
които имат опит в строителството и управлението на офшорни вятърни паркове в северните морета.
Цитирани са и различни проучвания, които са оценявали капацитета за т.нар. офшорна вятърна енергия от морето. Съвместният изследователски център на ЕК оценява през 2020 г. потенциала на българската акватория на 62 гигавата. Световната банка посочва, че може да се инсталират 26 гигавата, а анализ на Центъра за изследване на демокрацията ги вдига на 116 гигавата при височина на вятърните ферми от 150 м в перспективните морски зони. Разработването на всяка една от тях предлагала техническа възможност за ветроенергийни паркове с мощност около 4,3 гигавата.
Вносителите на законопроекта посочват, че с текстовете искат да регламентират ползването на възобновяеми ресурси в българската акватория на Черно море.
Зоните в морето, в които могат да се изграждат вятърни централи, са разделени на две. Първите са наречени приоритетни и за тях се обявява
търг за проучване и за концесия за
изграждане на мощности
Вторите са неприоритетни, за които се дава разрешение за проучване на потенциала и възможностите за изграждане на вятърна електроцентрала.
След извършване на проучването, което се прави с временни съоръжения, включително плаващи, или закрепени за морското дъно, на инвеститора се предоставя концесия по право.
Най-важното в проектозакона са договорите за разлика, които концесионерът на вятърната централа сключва с фонд “Сигурност на електроенергийната система”.
Това означава, че в периоди, когато цената на пазара е по-ниска от тази в договора, операторът получава компенсация от фонда.
В проекта е записано още, че
160 лева е максималната
цена на тока
от такива централи по концесионен договор е 160 лв. за мегаватчас. Казано по-просто - електроенергията ще бъде с фиксиран таван на цената. Това напомня стимулирането, което имаше за американските инвеститори във въглищните централи.
Законодателите обосновават това подпомагане и с мотива, че в периоди на пикови стойности на цените на тока във фонд “Сигурност на електроенергийната система” ще влизат приходи, защото разликата между високата пазарна цена и тази по концесионния договор се дължи от концесионера.