Община Бургас въвежда жестовия език, става по-достъпна за жителите
Младежи от глухата общност правят клипове, които показват как работи местната администрация
Община Бургас става още по-достъпна за хора в неравностойно положение с поредното нововъведение.
Този път то е за хора от глухата общност и се изпълнява по проект LetТs sign (language) it.
На официалния сайт на общината вече е публикувано съдържание на български жестов език, а целта на екипа, разработил и проекта, е да се подобри достъпността и качеството на информацията, която администрацията предоставя.
Реализирането на инициативата не е случайно. През 2021 г. в България бе приет закон, който дава статут на българския жестов език като официален и равноправен на говоримия, а от тази година всички публични субекти са длъжни да осигуряват равни възможности за ползвателите на този начин на изразяване.
Община Бургас обаче прави следващата стъпка, като внедрява две важни иновации
- създава статично съдържание, аналогично с това в писмена форма, и ангажира бургаски младежи от глухата общност, които да създадат достъпните материали, коментират от екипа на кмета Димитър Николов.
Първите създадени видеоклипове описват структурата и функциите на общинската администрация. От общината се надяват така да се повиши информираността на целевата група за работата на институцията и услугите, които могат да използват.
"За екипа ни винаги е важал принципът "Нищо за нас - без нас". Затова бяха подбрани двама млади от глухата общност, които да участват в работния процес.
Те преминаха специално обучение от професионални лектори за поведение пред камера и след това заснеха видеоклиповете", разказват от местната администрация.
И допълват, че голямата цел е създаване на работещ модел за участие на целевата група в обществения живот, при създаването на достъп и равни възможности за всички.
Проектът е съвместна инициатива между община Бургас и Фондация "Заслушай се" с финансовата подкрепа на посолството на САЩ в България по програми за сътрудничество и професионален обмен.
Отново с помощта на тези програми в началото на годината бе осъществена още една иновация в помощ на хората в неравностойно положение. Община Бургас
първа въведе модерна система за управление на
таблети и лаптопи само с поглед
(eye tracker) вместо с мишка, клавиатура или друго устройство.
По този начин се осигурява достъп до административни услуги на хора със силно намалена подвижност или с когнитивни или сетивни проблеми, създавайки достъпна виртуална и информационна среда.
Преди да бъде използвана, системата се калибрира за всеки конкретен потребител, след което с поглед се мести курсорът на мишката и се използва виртуална клавиатура.
Системата е подходяща за подаване на заявления и други документи не само чрез електронните услуги на община Бургас, но и в други институции, обяснява експертът по дигитализация Красимир Червенков.
Освен че ще могат по-лесно да използват административните услуги на общината, хората с увреждания вече могат по-пълноценно да усетят и чара на туристическите обекти около Бургас.
През последните месеци специално за хора със зрителни и двигателни проблеми бе обособен опознавателен маршрут на единствения обитаем остров у нас Света Анастасия.
Маршрутът започва от пристана и достига до вътрешното пространство между манастирските сгради и музея, като включва запознаване с историята на острова и неговите забележителности.
За улеснение бяха поставени табели с надписи на брайл, заедно със специални тактилни изображения. По-рано такива бяха поставени и в археологическия комплекс "Акве Калиде" на Бургаските минерални бани, припомнят от общината.