Галин Цоков: Всяко дете да учи по свой план, учителите да адаптират задачите

05.12.2023 08:28

"Искаме да направим така, че всяко дете да учи по свой индивидуален план. И това е абсолютно възможно да се подават такъв тип задачи, че да развиват талантите на всяко дете.

Учителите могат да създават съдържание, което да е адаптирано към техните ученици."

Тази цел за промяна в средното образование обяви министърът на образованието Галин Цоков пред Нова телевизия.

Промяната в начина на ученето е с цел децата да получават по-интегрални знания и така да са по-подготвени за живота, разясни той.

Намеренията на министъра бяха обявени заради очакваните ниски резултати на българските ученици на новото проучване на образованието в 81 държави PISA.

"Резултатите от новото проучване PISA няма да са по-добри в сравнение с 2018 г. Надяваме са да не са много по-зле. Ние сме в страните с ниски резултати от ЕС, доближаваме се единствено до Румъния. Очаквам отново да сме в същата компания", каза Цоков. Резултатите трябва да бъдат обявени днес по обед в Париж.

Цоков вече обяви промени в изпитите, за да са по-адаптирани към проучването PISA.

"Входното ниво за 9-и клас ще е с по-практически задачи. В момента се акцентира върху произвеждане на знанието на по-ниски нива от практическата насоченост.

На проучването след 4-и клас нашите ученици се представят по-добре. Защото в началния етап има повече интегралност на знанието и те по-лесно се справят да пренасят различни ситуации в теста. Подобна е системата и в иновативните училища и STEM центровете, където се преподават природни науки, а не просто химия, физика, биология.

Външното оценяване след 7 клас се е превърнало във вход за желаните гимназии и това е проблем. Ако направим обаче отделен приемен изпит, това означава, че не даваме достъп до качествено образование. Може би трябва да направим изпита след 7 клас по-интегрален и да не е само български и математика.

Искаме да променим характера на задачите - да са свързани с умения, а не възпроизвеждане на знания", каза още Цоков. 

"Амбицията ни е тази година след 10 клас да има повече такива задачи", добави министърът.

Други от Просветни

Поне 14% ръст на учителските заплати в бюджет 2025 (Обзор)

За първи път учебниците безплатни и след 7-и клас, вече са доставени До 14,5% може да стигне увеличението на учителските заплати догодина. Това обяви министър Галин Цоков

"Галъп": Няма нарушено доверие към учителите у нас

Нито остра тревожност, нито стабилно спокойствие сред обществото по отношение на потенциална пропаганда в училищата у нас. Българите са по-скоро разделени, а значими нива на несигурност

Зам.–министър връчи студентските книжки на отличниците в Медицинския университет в Пловдив

Зам.-министърът на здравеопазването Добромира Карева връчи студентските книжки на приетите с най-висок бал в Медицински университет-Пловдив. Това стана на откриването на учебната година

НСА награди студентите си - олимпийски шампиони, а министър Глушков откри академичната година

Министърът на младежта и спорта Георги Глушков беше специален гост на тържественото откриване на учебната 2024/2025 година в Национална спортна академия „Васил Левски"

Рая Назарян открива академичната година в УНСС

Председателят на Народното събрание Рая Назарян ще открие академичната 2024/2025 година в Университета за национално и световно стопанство на 17 септември, съобщават от пресцентъра на парламента

>