Силните в ГЕРБ днес - дамско трио в парламента, Габриел + една Фандъкова зад Борисов

05.12.2023 08:00
Румяна Бъчварова, Менда Стоянова и Цецка Цачева бяха първото дамско трио, което Борисов избра за преговори през 2014 г.
Десислава Атанасова
Деница Сачева
Теменужка Петкова
Даниел Митов и Томислав Дончев

На ГЕРБ мога да се карам само аз, а на мен - никой, отчита лидерът 17 г. след раждането на най-голямата парламентарна сила

17 години е вълнуваща възраст - вече си познал любови и раздели, кипиш от сили, свободата на пълнолетието е на ръка разстояние. В политиката пък си е направо ветеранска и малцина запазват властта все така на ръка разстояние.

Или както Бойко Борисов каза навръх 17-ия рожден ден на ГЕРБ - не съм цар, но народът ме е избутал с огромни мнозинства. Днес той и партията не царуват, но (съ)управляват - нещо, което друга формация не е упражнявала толкова дълго в българския преход. И все така думата на Борисов е последната. “На ГЕРБ мога да се карам само аз, а на мен - никой”, напомня той.

Но и Борисов, и партията се променят и развиват. Кои са днес силните зад лидера?

Когато преди 14 г. той за първи път седна в премиерското кресло, една жена стана негов своеобразен ментор.

Германският канцлер Ангела Меркел му бе основен съюзник

в Европа, учител в политиката, гръб и пример, а Борисов дори опита да проговори на немски с нея. И може би неслучайно през годините неведнъж показа, че разчита на жени, когато става въпрос за деликатни мисии, важни преговори и тежки решения.

Дори първият председател на формацията, когато се основа като гражданско сдружение, бе жена - юристката Душана Здравкова (виж инфографиката). А настоящият председател на “Граждани за европейско развитие на България” е Йорданка Фандъкова. След рекордните си 14 г. начело на София тя се върна в политическия живот именно оглавявайки сдружението. Бе сред лицата на ГЕРБ тази неделя, когато Борисов отбеляза партийния рожден ден в Сливен на среща с младежите.

Именно ГЕРБ най-стриктно следва принципа да отрежда половината места в листите си за жени. Така някак естествено днес те повеждат на всички фронтове. Като се започне от единствения човек на ГЕРБ в кабинета “Денков” - вицепремиера, външен министър и бъдещ ротационен премиер Мария Габриел. И се мине през ключовата роля на председателката на парламентарната група Десислава Атанасова това мнозинство да работи. На нея, на Деница Сачева и на Теменужка Петкова Борисов разчита да водят преговорите за програми, политики, бюджет, постове и въобще - при всички турболенции около сглобката.

Тройка дами бе формулата, която Борисов приложи още през 2014 г., когато трябваше да убеди останалите в 43-ото НС за правителство с мандата на ГЕРБ. Тогава като най-диалогични, но и твърди защитници на партийните интереси бяха изпратени Цецка Цачева, Румяна Бъчварова и Менда Стоянова. И те си свършиха работата - ГЕРБ взе мандат и състави кабинет, Цачева стана първата жена у нас шеф на НС, Бъчварова - вицепремиер, а Менда пое бюджетната комисия.

Днес Атанасова, Сачева и Петкова са още по-железен отбор, защото вече са извървели пътя с партията във властта. И 3-те са били министърки.

“Жените вършат страхотна работа, даже по-добра от мъжете. Всички кметове да си направят изводите и да си подготвят силни кадри от женски пол. Жените са по-добрата част от населението”, обясни Борисов и по време на последната предизборна кампания в Разград - района, от който е избрана самата Атанасова.

“Деси Атанасова движи целия парламент - неуморна”, похвали той шефката на депутатите от ГЕРБ пред мъжете, изпълнили залата. И е факт, Атанасова овладяваше страстите в някои от най-горещите моменти. Тя бе и човекът, който бе редом до Борисов и заместника му Томислав Дончев при преговорите за съставянето на (не)коалиционното правителство и разпределянето на постове. “Аз имам договорка с Кирил Петков, Лена Бориславова, Асен Василев. Те бяха, като договаряхме управител и подуправител (на НЗОК - бел. ред.). С мен бе Десислава Атанасова и Томислав Дончев”, разкри Борисов преди дни.

Израстването в политиката е най-видимо именно за нея - юрисконсулт на болница в Русе, а пое здравната комисия на НС по времето, когато традицията повеляваше лекар да е на поста. После като “тежката артилерия” (както сама се определи и бе иронизирана за това) стана здравен министър в кабинета “Борисов - 2”. Но постепенно наистина

стана тежката артилерия на ГЕРБ

От 45-ото събрание насам на крехките ѝ плещи легна отговорността за решенията на групата, а в този мандат бе видима ролята ѝ по време на “совалките” към кабинета на Росен Желязков - там, където ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС договориха правителството “Денков/Габриел”. Тя най-често представляваше ГЕРБ, заедно с Томислав Дончев. Но и с още една дама - бившата социална министърка Деница Сачева.

Тя пък извървя друг път - от експерт в социалната сфера към роля и в партийния живот. Първо е в екипа, който работи по пенсионната реформа, социалното подпомагане и образованието, визията ѝ влиза в управленската програма на ГЕРБ. През 2016 г. стана зам. социален министър, после и в образованието. А през 2019-а Борисов я извади начело на МТСП. Чак като социален министър Сачева стана партиен член. А в последните няколко парламента все по-често сядаше редом с лидера и получаваше роля на говорител по политики.

Откакто Делян Добрев се превърна в основния критик на участието на ГЕРБ в сглобката, важна медийна роля получи бившата министърка на енергетиката Теменужка Петкова, при това не само по “техните” теми, а и по бюджетните. Тя е финансист, в служебния кабинет “Близнашки” като зам. финансов министър отговаря за НАП, “Митниците” и АДФИ.

Атанасова, Сачева и Петкова ефективно покриват конституционни, юридически, социални и икономически теми. А великолепната петорка на Борисов се допълва от зам.-председателите му в партията Томислав Дончев и Даниел Митов.

Философът по образование Дончев владее политически изказ, с който може да разбие аргуменните на опонента, без да го обиди - рядкост у нас. А всяка позиция на бившия външен министър Митов звучи в пълен синхрон с Брюксел.

През годините името на Дончев, а след това и на Митов се спрягаше за наследник на Борисов - ако и когато лидерът реши да се оттегли. Дончев е плътно до него още от първото му правителство през 2009 г., когато лидерът изтегли тогавашния кмет на Габрово в столицата и му повери един от най-важните ресори, макар и без портфейл - министър по управлението на средствата от ЕС. Беше и два пъти вицепремиер. Дончев е дясната ръка на Борисов в някои от най-тежките моменти - от раздялата с Цветан Цветанов до ареста на лидера през 2021 г.

ГЕРБ не е първата “любов” на политолога Митов. Той тръгна от младежките структури на ДСБ, мина и през ДБГ, но звездата му изгря в партията на Борисов. Стартира през 2014 г. като служебен външен министър в кабинета на Марин Райков, назначен от Плевнелиев. След това Борисов го остави на поста. Зам.-председател е на ГЕРБ от май 2021 г. А най-голямото признание, декларирано му от лидера, бе през юли 2021 г. - Митов

бе номиниран за премиер,

макар да се наложи да върне неизпълнен мандата заради бойкота от останалите сили.

Но и зад лицата от първа линия 17-годишната ГЕРБ стана силен отбор, който се опази от големи вътрешнопартийни интриги. Вероятно защото използва всичките си експерти, кара ги да се чувстват значими. А и в парламентарната ѝ група има повече министри, отколкото във всяка друга. Защото е партията, управлявала повече от всяка друга и запазила шанса пак да го направи.

Други от От страната и света

Радев сигурен, че КС пак ще гледа “домовата книга” (Обзор)

Новите съдии, двама от които негови, положиха клетва Увереност, че Конституционният съд ще се заеме с “домовата книга”, изрази президентът Румен Радев при клетвата на новите трима членове на КС

Румънски камион предизвика катастрофа край Варна и избяга, написаха акт на потърпевшия

Румънски шофьор на тежкотоварен камион не спира на знак "Стоп" край Варна и по чудо не блъсна лек автомобил. Шофьорът не спира на местопроизшествието, а инцидентът приключва с акт за потърпевшия

Димо Алексиев под ключ вкъщи заради болното му бебе: Бях самонадеян, но спрях колата, за да хвана такси (Обзор)

Актьорът се разплака, когато чу, че излиза от ареста  Не очаквал, че изпитото вино ще даде такъв резултат Здравословното състояние на малката му дъщеричка Алегра извади от ареста актьора Димо

Пеевски изключи от ДПС Кючюк и 22-ма на Доган. Той му върна с кмета на Кърджали и депутати (Обзор)

Съдът отказа на жената на арестувания депутат Джейхан Ибрямов да запази името "Алианс за права и свободи" Десетки членове на ДПС, сред които евродепутатът Илхан Кючюк, народни представители

След 14 дела в съда екоорганизации с нов опит да спрат "Струма", но отвън (Обзор)

Магистратите отхвърлиха всички искания да не се строи последният участък от магистралата, за него има действаща екооценка След 14 неуспешни опита за спиране на магистрала “Струма” през Кресненското

>