Коментар на седмицата №2: Соломон Паси: За Шенген държим преговорна "ядрена бомба"

03.12.2023 17:00 Соломон Паси
Договорът за присъединяване на България към ЕС бе подписан на 25 април 2005 г. от премиера Симеон Сакскобургготски и президента Георги Първанов в присъствието на външния министър Соломон Паси и Меглена Кунева.

Публикуваме отново най-четените коментари през изминаващата седмица. Този е номер 2 с над 29 544 прочитания.

Битката ни за Шенген, както всяка международна кампания изисква, рутина, изчистена от емоции, изобретателна лобистка кампания, а често пъти и "топки".

Нашият Шенген, след като е договорен още на 25 април 2005 г., не е нито непосилна, нито дори задача "с повишена трудност". Още повече, че след 2007 г. разполагаме с по-силови преговорни механизми (вето - по-слабият инструмент, или заплаха за вето, който е по-силен), за каквито преди това можехме само да мечтаем. При това преговорите с Австрия и Холандия - за разлика от тези, които сме водили с Либия или Северна Корея - са с европейски демокрации от нашата кръвна група.

Затова Шенген трябва да е по-лесно изпълнима задача на фона на спечелените битки за: членство в НАТО (1990-2004), ЕС (1990-2005-2007), Съвета за сигурност на ООН (2001-2002-2003), председателството на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) (2004), Антарктическия договор (1993-1998), извеждането на медиците ни от Либия (1999-2007) или за отдавна забравения "статут на най-облагодетелствана нация" в САЩ, извоюван през 90-те.

Първата успешна лобистка кампания на демократична България беше през 1991-1992 г. (за членство в Атлантическата асоциация), а последният голям пробив, за който се сещам, е през 2009 г. изборът на Ирина Бокова за генерален директор на ЮНЕСКО. Животът ми отреди да съм вероятно единственият, ръководил или участвал енергично в почти всички от тези кампании (а и в доста други). Ще споделя тук опита си, ако някой реши да се възползва от написаното.

За начало: има ли в дипломатическата готварска книга рецепта за влизането ни в Шенген? Отговор: не, няма.

Да започнем от пропуснатите шансове. Ратификацията на Финландия и Швеция за НАТО беше златен шанс за Румъния и България да договорят едновременното укрепване на северния и южния фланг на Европа, като ние влезем в Шенген, а скандинавците - в НАТО. Подобни възможности (по други поводи) България е използвала успешно два пъти от 2007 г. насам, макар скептици да имаше и у нас, и навън. Тактиката ни проработи обаче.

Дали и кой ще е следващият подобен шанс, само ясновидец може да предскаже, но лидерите ни ще трябва отсега да се готвят да се преборят с неизбежните скептици. Освен непредвидимите и неочаквани възможни шансове има и задължителни инструменти. (За справка: архив на Атлантическия клуб в България.)

Трите първични лоста, които не виждам в момента да са достатъчно активирани:

1. Румънската връзка. Заедно с Румъния сме влизали в ООН, НАТО, ЕС, ОССЕ, както и влизали + излизали от Варшавския договор и СИВ. Шансовете на двете страни са двойно по-големи, ако вървят в тандем. Това бяхме осъзнали още през 90-те и първата международна акция на правителството на НДСВ-ДПС през 2001 г. по пътя към НАТО/ЕС беше да договорим с царя и румънския премиер и външен министър тандема "България - Румъния". Този подход би бил успешен и днес, а вероятно и в близките няколко десетилетия. Днес България и Румъния трябва да имат също така и списък от ответни мерки, за чието прилагане са нужни "топките", споменати в заглавието.

2. Комшийската връзка. От всички фактори по Шенген най-решаваща позитивна роля имат заинтересованите ни съседи. Затова през 2001-2002 г. по българска инициатива създадохме формата 2+2 "Турция + Гърция подкрепят България + Румъния за НАТО". Тази тактика е универсална и напълно приложима и днес, когато Гърция е единствената шенгенска страна без граница с друга шенгенска страна. Тя е най-заинтересована от влизането ни в Шенген. Тристранен формат Гърция - България - Румъния и негови общи действия биха ускорили и опростили задачата, за което също сме писали и говорили неведнъж.

3. Трансатлантическата връзка. Колкото и да ни критикуваха през 2001-2004 г., че търсим американска подкрепа за членството си в ЕС, това се оказа (неочаквано за по-широката публика) добре работещ механизъм. Правителството на САЩ и неправителствени организации (на първо място Американският еврейски комитет) имаха много успешни включвания в решителни моменти. Американските специални служби имат интерес от един по-ефективен и хомогенен Шенген и това трябва да се използва, както и българското лоби във Вашингтон. Дискусиите в НАТО също могат да повлияят на Холандия (особено ако Герд Вилдерс не стане премиер). Още повече че Холандия има и кандидат за генсек на НАТО, за когото ще се иска и българското, и румънското "да".

4. А най-прекият (днес, на 29 ноември 2023 г.) път към Шенген минава през предупреждение, че няма да подкрепим заключенията на Европейския съвет на 15-16 декември, което би била преговорната ядрена бомба, която веднъж на десетилетие може да се ползва.

P.S.

Каквото и да правим обаче, ако българите не аплодират премиера си в Европа, значи повтаряме приказката за българския казан в ада, от който излизане няма... И когато някой у нас в бъдеще се изкуши да спира Македония за ЕС, да знае, че някой във Виена или Хага се изкушава със същия аргумент да спира нас за Шенген.

CV

Д-р Соломон Паси e президент - основател на Атлантическия клуб в България. Бе министър на външните работи (2001-2005), договорил членството на България в НАТО и ЕС. В периода 2002-2003 г. бе председател на Съвета за сигурност на ООН, а година по-късно - председател на ОССЕ (Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа).

Други от Анализи

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

Щедростта на политиците направи половината пенсионери еднакво бедни

Вноската догодина няма да се вдига, ръстът ще е по швейцарското правило Щедростта на политиците към пенсионерите стигна своя неизбежен край. Битката за любовта им доведе до това

Го бараме Трамп

Как на Балканите викат духовете на великите сили Един призрак броди из Западните Балкани - призракът на тръмпизма. Този дух тръгва от Вашингтон, спира в Будапеща, пие едно кафе в Белград и разбира се

>