В Южна България образованието е по-добро от Северна

02.12.2023 16:31 Ярослава Прохазкова

Университетите, които са първи в отделните направления, са все в Южна България, ако изключим професионално направление “Военно дело”, обобщи Георги Стойчев, който ръководи консорциума, изготвящ рейтинга на висшите училища в България.

“Проблемът на Северна България по отношение на висшето образование е свързан не толкова с липсата на висши училища, колкото с дефицит на определени професионални направления. Ако искате да учите ветеринарна медицина например, металургия, горско стопанство, театрално и филмово изкуство, няма опция в Северна България. Задължително трябва да отидете в Южна.

Северна България доминира само във “Военно дело”. Всички висши училища, които предлагат обучение в това направление, са в Севера с изключение на Военна академия в София”, обясни Георги Стойчев.

Водещите по направления университети в Южна България пък са концентрирани само в 4 града - София, Пловдив, Стара Загора и Благоевград. Благоевград е заради Американския университет, Стара Загора заради Тракийския университет и неговата доминация в двете професионални направления, свързани с животновъдството и ветеринарната медицина.

От 2013 г. до 2023 г. делът на чуждестранните студенти се удвоява - от 4 на 8,29%.

“Проблемът е, че нарастването на дела на чуждестранните студенти се забавя”, коментира Стойчев. Моделът, чрез който се привличат тези студенти, се е изчерпал. Привличаме чужди студенти основно в специалности, свързани с медицината и здравеопазването. В медицината над 57% от студентите са чужденци. По този показател България е рекордьор в ЕС.

“Ако искаме да видим повече чуждестранни студенти, трябва да сменим модела. В ЕС най-много привличат чужденци направленията, свързани с икономика и мениджмънт. В България там има огромен потенциал, все още неизползван. Трябва да разнообразим и местата, откъдето привличаме студенти. В България 90% идват от други европейски държави. Средно за Европа над 50% от чуждестранните студенти идват от други райони на света - от Азия, Африка. При нас делът на студентите от тези региони е изключително нисък”, обясни още Георги Стойчев. Делът на студентите в частните висши училища намалява. Преди 10-ина години около 15% се обучаваха в частни университети, тази година са 11%.

Като цяло има наплив за медицина, която не се предлага от частни висши училища, и педагогика, което се предлага основно в държавни.

Две са висшите училища с под 100 студенти. 85 са студентите в театрален колеж “Любен Гройс” и 94 - в Европейския политехнически университет в Перник.

Заместник-министърът на образованието проф. Генка Петрова отбеляза, че в световна класация на рейтинговите системи нашата е отличена като най-добрата на световно ниво поради нейната изключителна детайлност и изчерпателност.

Други от Просветни

Откриват обновеното с близо 4 млн. лв. училище "Екзарх Антим Първи" в Пловдив

Учебното заведение  вече има физкултурен салон Официалното откриване на изцяло обновената сграда на основно училище "Екзарх Антим Първи" в Пловдив е насрочено за утре

Вечерните курсове – нова мода сред китайските младежи

Таксата за един срок обучение във вечерно училище е не повече от цената на вечеря в добър ресторант, а уроците са веднъж седмично, след 19 часа, съобщи Радио Китай

В Мъглиж ще учат за фризьори и козметици

В Стара Загора бе утвърден допълнителния държавен план-прием за учениците от обединените училища в XI клас в неспециализираните профилирани и професионални гимназии

Училищна лаборатория за иновации създаде програма за образование чрез изкуство

Нова програма за обучение по гражданско образование чрез визуални изкуства бе създадена в рамките на Лабораторията за иновации, свързана с образователната интеграция и гражданското образование

Млади учени обсъждат теми от природните науки в Хасково

Членовете на Астрономически клуб "По стъпките на Хелиос" се събраха в Хасково на семинар по природни науки за 12-и път. Всяка година по това време на форума в „Младежки център" в областния град си

>