Синергия в небето: Трябва ли България да хармонизира своето въздушно наблюдение с противоракетния щит?

30.11.2023 07:00 Мариана Костова
Израелските радари могат да работят по няколко цели едновременно.

Има как да се избегне дублирането на разходи за купуване на радари

Интегрираната система за противовъздушна отбрана на НАТО е колективна мрежа, която осигурява въздушното наблюдение и противовъздушната отбрана на всички страни-членки на алианса. Тази система, състояща се от стотици радарни обекти, прехващачи, ракети за противовъздушна отбрана и десетки командни и контролни центрове, свързани с мрежи и канали за данни, формира полусферична отбрана, която се простира от субарктическите райони на Скандинавия и Исландия в средата на Атлантическия океан, през Балканите и Черно море чак до Средиземно море.

Редица държави - членки на НАТО, вече модернизираха своите радарни системи, като избраха и интегрираха многоцелеви радари за изпълнение на оперативни мисии за въздушна отбрана и наблюдение. От присъединяването си към алианса през 2004 г. България е част от тази система. През следващите години тя също планира да модернизира своите радари за наблюдение с нови 3D радари. В рамките на отделна процедура България планира и да модернизира своите системи за противовъздушна отбрана, за да замени остарялото оборудване. Придобиването на радари, които отговарят и на двете изисквания, може да спести на страната ни цяло състояние.

Опциите пред България

Плановете за модернизация на страната ни се подготвят повече от десетилетие, но напредъкът досега беше бавен. Придобиването на изтребители се забави поради продължителни дебати, чиято кулминация беше изборът на Viper Block 70, най-модерният вариант на изтребителите F-16. Решението за избор на радар за наблюдение се очаква да бъде взето преди края на годината, а закупуването на системи за противовъздушна отбрана също е в ход. Независимо от постигнатия напредък настоящата стратегия на България за придобиване на ново оборудване се нуждае от интегриран подход за въздушно наблюдение и отбрана.

Въздушна отбрана или наблюдение

Наличните в момента стари радари, които са с ограничени възможности, бяха поотделно оптимизирани или за въздушна отбрана, или за наблюдение. Тези за въздушно наблюдение извършват бавно търсене в зона с постоянна скорост, като целта е формиране на картина за въздушна обстановка, чрез която да бъде извършен контрол над въздушния трафик и да бъдат идентифицирани приятелски и враждебни летателни средства в рамките на изследваното въздушно пространство.

Усъвършенстваните 3D радари предоставят данни както за местонахождението, така и за височината на летящия обект, като по този начин се спестява необходимостта от отделни стари радари за определяне на височината. Тези модерни 3D радари изпълняват както граждански, така и военни цели, като военните варианти са предназначени за откриване и проследяване на военни въздухоплавателни средства, които отказват да сътрудничат. Военните радари за наблюдение на въздушното пространство се оценяват по техните възможности за обхват и разделителна способност. Последните са от съществено значение за откриването на летателни средства, хеликоптери и безпилотни системи в рамките на тяхното оперативно въздушно пространство.

От друга страна, радарите за противовъздушна отбрана са проектирани да осигуряват ранно предупреждение, да откриват и проследяват въздушни цели и да насочват прехващачи, било то изтребители, или ракети. Тези радари работят с по-висока скорост и точност на сканиране, осигуряват покритие на далечно разстояние, проследяват точно и прехващат ефективно маневриращи цели, включително скрити заплахи като крилати ракети, безпилотни самолети и изтребители от най-ново поколение. Пример за тази категория са съвременните радари с цифров дизайн, електронно насочване на лъча (AESA) и висока изчислителна мощност като израелския многоцелеви радар ELM-2084 (MMR) на IAI-Elta, който e интегриран във водещи в света системи за противовъздушна отбрана като израелските “Железен купол” (Iron Dome), “Прашката на Давид” (David's Sling) и Barak MX.

Комбинираният подход

Придобиването на модерни радари е значителна инвестиция за България. Задълбочен анализ на изискванията и възможностите на различните системи може да спести значителни средства. Замяната на остарелите с модерни 3D радари за наблюдение веднага ще спести значителни разходи. Впоследствие обаче придобиването на отделна система за противовъздушна отбрана може да струва скъпо. Това дублиране на разходите може да се избегне, ако новите 3D радари за наблюдение включват и възможности за противовъздушна отбрана на цената на съвсем малко по-високи разходи. Сред петте претендента за поръчката на България за нови радари само MMR е предназначен едновременно за оперативни мисии за въздушно наблюдение и противовъздушна отбрана. MMR e универсално решение, което може да поддържа различни оръжейни системи и предлага гъвкавост, която предотвратява обвързването на страната с едно-единствено решение за противовъздушна отбрана.

Други държави от Източна Европа вече оцениха това предимство и избраха MMR за модернизация на отбраната си. Чехия, Унгария и Словакия се сблъскаха със сходни предизвикателства и решиха да интегрират своите изисквания за наблюдение и въздушна отбрана, като избраха многофункционалния радар на IAI- Elta за тези мисии. Мрежата за противовъздушна отбрана на Израел също разчита на тези радари за предупреждение при заплаха от атаки по въздуха, както и за противовъздушна отбрана и реално противодействие на безпилотни летателни апарати и крилати ракети.

България също ще има полза от комбинирането на двете оперативни изисквания - едновременно въздушно наблюдение и противовъздушна отбрана, при избора на нови радари. Това решение ще донесе редица ползи и ще съкрати значителни разходи. То ще спести и необходимостта от отделна, по-скъпа радарна система за поддръжка на бъдещите системи за противовъздушна отбрана, които ще избере страната ни.

Други от От страната и света

Бизнесдами от Монтана събраха пари за храни на бедните

В Деня на християнското семейство Дамски клуб „Монтана на токчета" покани на вдъхновена вечер „Музика и рисуване" щедри гражданки, за да съберат пари за храна на бедни

Владимир Малинов обсъдил пренос на природен газ с енергийните министри на Молдова и Сърбия

Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов участва в министерската сесия на първия Международен енергиен форум, който се проведе вчера в Истанбул с участието на енергийните министри от

Международна киноложка изложба с 800 кучета в Стара Загора

Изложбата събира кучета от 108 породи и международно жури от италиански специалисти Първата по рода си, международна киноложка изложба „Самарско знаме“ стартира днес в Стара Загора и ще продължи и

Ценна икона от манастир в Света Гора "посети" храмове в Тервел и Дулово

Иконата от манастир в Света Гора "Честният пояс на Пресвета Богородица" събра миряни в храм „Св. Георги Победоносец" в Тервел в петък и днес в църквата в град Дулово

Стратег на Радев основа партия, хвалят президента, привличат "отвратените"

Но държавният глава и хората около него не са писали уставните ни документи, уточняват от "България може" Проф. Александър Маринов, доскорошен съветник и стратег на президента Румен Радев

>