Боби Михайлов си тръгна, конгрес на 15 март, май (Обзор)
Юридическата каша може да забави общото
събрание, което ще е в хотел "Маринела"
"За да ви успокоя, подадох си оставката" - с тези думи Борислав Михайлов стартира брифинга след заседанието на изпълкома. След това изчете нещо като доклад и си тръгна от залата, без да отговаря на въпроси, и с обвинение към журналистите, че и те имат вина за напускането му
След това подчерта, че нито един клуб не е поискал оставката му, а точно те ще участват на следващия конгрес.
Михайлов дори не се обърна на въпроса дали ще се кандидатира отново, както има право, и напусна залата, като развя листа с речта си.
Така приключва неговият 18-годишен престой начело на футбола, като успя да счупи всички рекорди по продължителност на управлението.
Михайлов за втори път хвърля оставката си. Първият път бе след скандала с расизъм на мача с Англия, когато тя му бе поискана от тогавашния премиер Бойко Борисов и спортния министър Красен Кралев. След около 18 месеца обаче реши да я оттегли, след като така и не бе намерена подходяща дата за изборен конгрес, на която оставката да бъде приета. И отново застана начело на БФС.
Изборният конгрес трябва да се състои на 15 март в столичния хотел "Маринела", но това не е окончателно заради юридическата каша около съюза.
На 6 декември ще се съберат двете ръководства - едното избрано преди 2 г. и половина, и старото, което обаче е вписано в Търговския регистър. Те трябва да потвърдят датата, мястото и дневния ред на общото събрание. Първа точка ще е оставката на Михайлов.
Ситуацията означава, че и Димитър Бербатов ще има
представител на сбирката, след като Петър Величков, който е във вписания изпълком, вече е в неговия лагер.
Но до началото на конгреса може да бъде решено някое от делата, които се водят усилено между БФС и опозицията. При положение че, да речем съдът определи, че конгресът, на който Борислав Михайлов бе преизбран е напълно легитимен и изборът правилен, то тогава всеки един от новите членове на управата може да оспорва решенията на двойното заседание и да се противопостави на свикването на ново общо събрание.
На последния конгрес Михайлов бе избран с 11 гласа пред Димитър Бербатов, а Христо Порточанов завърши с 8 вота.
След това се разбра, че Михайлов е получил точно половината от редовните гласове и липсва "плюс един", както е изискването на устава на БФС, и стана повод за обжалване от страна на екипа на Бербатов.
На едно от съдебните заседания се оказа, че е имало и нередовни делегати, които не били членове на управата, както изисква уставът. Сред тях бяха и елитните "Локо" (Пд) и "Лудогорец". Пловдивчани изпратили Христо Крушарски, който по това време държеше акциите на клуба, но не фигурирал никъде в управата. "Лудогорец" пък бил представен от Георги Караманджуков, който е бил спортно-технически директор и също не е в управителните органи на клуба.
След оставката на Михайлов постът на временен президент е трябвало да заеме първият му заместник. Емил Костадинов обаче бил категорично против и заради това отново било гласувано да бъде даден постът на Михаил Касабов.
540 клуба са членовете на БФС, които са с право на глас и именно те ще определят и новия президент на централата, обяви изпълнителният директор Борислав Попов.
Кандидатурите трябва да бъдат подадени 15 дни преди датата на общото събрание, както изсква член 39, ал. 1 от устава на БФС. Те трябва да бъдат публикувани официално на сайта на централата най-малко 10 дни преди общото събрание.
Членовете на новия изпълком пък ще бъдат предложени от новия президент по време на заседанието на конгреса.
ПОСЛЕДНИТЕ МУ ДУМИ: СТАНАХМЕ ОТДУШНИК НА ВСИЧКИ ПРОБЛЕМИ В БЪЛГАРСКОТО ОБЩЕСТВО
Откакто се завърнах начело на БФС, аз, ръководството на футбола, цялата администрация на съюза и всички участници във футболния процес бяха подложени на нечуван натиск, постоянни критики, клевети, лъжи и агресия. Въпреки това - за сравнително краткото време, изпълнихме голяма част от целите, които заложихме в 4-годишната си стратегия за развитие. Да, националният отбор не се представи на ниво, което всички искахме, но когато става въпрос за топка, няма как да се дадат гаранции за успех. Всичко останало, което е зависело от мен и ръководството на БФС, е изпълнено, а именно:
- БФС е една от първите напълно дигитализирани федерации в Европа и в света, за което получихме отлични оценки както от ФИФА, така и от УЕФА. Изградихме система за развитие на талантите и модерна методика, която предстои да бъде представена публично през декември.
- Подобрихме състезанията под шапката на БФС, за да може все повече млади таланти да могат да се докоснат до мъжкия футбол и да създадем конкуренция на всички нива. Инвестирахме време, усилия и ресурси в женския и масовия футбол и в това българското първенство да бъде максимално атрактивно, което е видно от последните сезони. И най-важното - вършехме всичко с идеята да помогнем на клубовете, заради което успяхме да подпишем анекс за телевизионните права, с който приходите на клубовете ще нараснат с 30% в рамките на действащ договор.
- Установихме партньорски отношения с изключително сериозни компании, които се обвързаха с БФС именно заради всички усилия, които полагаме, за да издигнем футбола на по-високо ниво.
- Продължихме и инвестициите в инфраструктурни проекти, за да изградим устойчиво бъдеще на нашата игра - само от моето завръщане насам са въведени в експлоатация 19 терена, а още три ще бъдат открити до края на годината.
- Както обещах, организационната структура на БФС бе обновена с млади, кадърни и работещи хора.
Това направихме. Щяхме - подчертавам - щяхме, да направим още повече, ако не се бяхме превърнали в отдушник на всички проблеми на българското общество.
На базата на всичко казано обаче аз се чувствам истински горд от постигнатото. Благодаря на целия ми екип за здравите нерви и за упоритостта в името на футбола, пък макар и в ненормални условия.
Това са факти. А срещу фактите никой не може да каже каквото и да било.
ПОЛИЦИЯТА ПОХАРЧИ ХИЛЯДИ ЗА ПРЕВАНТИВНО МЕРОПРИЯТИЕ
Две водни оръдия, над 20 микробуса жандармерия и над 15 патрулки бяха хвърлени нахалост от МВР по време на заседанието на изпълкома. Униформените със сигурност бяха над 100 човека. Имаше обособен пропускателен пункт още на завоя към НИМ, където бяха спирани всички автомобили, които тръгваха към централата.
Със сигурност цялата операция, която бе хвърлена срещу около 30 журналисти, които щъкаха около заседанието струва няколко хиляди лева.
Водните оръдия са базирани срещу резиденция "Врана", която е на повече от 16 километра до БФС. Или отиване и връщане е над 30 км за двата огромни камиона, които харчат нафта като хали.
Отделно повечето коли бяха с включени двигатели, за да могат все пак униформените да са на топло, което е нормално в студа над София.
От МВР обясниха, че били взети предохранителни мерки, ако случайно Михайлов не подаде оставката и да тръгнат някакви фенове към централата.
Още преди да бъде обявено решението, обаче водните оръдия напуснаха поста си и си тръгнаха към базата. Силите бяха намалени наполовина и интересно какво щеше да се случи, ако наистина Михайлов бе обявил, че няма да напуска поста си.
Първоначално имаше слух, че от БФС са поискали охраната, което бе отречено от футболната централа. След това думите на футболния съюз бяха потвърдени и от МВР.
Водните оръдия бяха използвани при безредиците в София по време на евроквалификацията с Унгария.
Тогава те обляха протестиращите с мощни струи, след като те тръгнаха срещу полицията.
Точно безредиците по време на този мач станаха причина и за оставката на Борислав Михайлов като президент на БФС.
Миналата седмица депутатите направиха временна комисия, която да разследва данните за полицейско насилие по време на протеста, когато центърът на столицата бе превърнат в бойно поле.
Трима полицаи вече бяха уволнени заради прекомерната сила при потушаването на протеста, а още седем се разследват.
Кметът на София Васил Терзиев се закани да съди организатора на протеста Ивайло Грозев за над 40 хиляди лева, но идеята му бързо отлетя.
БФС пък си напълни касата от наказания, откакто стартира атаката срещу Борислав Михайлов.
Всички отбори от елита без "Лудогорец" бяха санкционирани с по 2000 и 3000 лева за "нецензурни скандирания".
Атаката тръгна след позорната загуба от Литва в евроквалификациите в София. От този момент на всеки стадион в 18-ата минута се скандира "Оставка", след като толкова години Борислав Михайлов управлява българския футбол. Той замести на поста Иван Славков-Батето, след като Би Би Си пусна филма "Да купиш игрите" и така изключи Батето от Международния олимпийски комитет.
МИХАИЛ КАСАБОВ НА ДВА ПЪТИ СПАСЯВА ОТ ФАЛИТ ФУТБОЛА НИ
Временният президент на БФС Михаил Касабов е един от най-опитните футболни хора в България. Роден е на 22 март 1955 г. в София.
Касабов е единственият, останал в управата на БФС още от времено на Иван Славков.
Според запознати два пъти лично е спасявал БФС от финансова криза, като е организирал мачове с Германия, които са вкарвали сериозни пари в касата на съюза. Единият е през зимата във Варна, а другият - в София на стадиона на "Левски".
Точно с връзките си с Германия е известен Касабов. Той е един от членовете на "Байерн" със златна значка на клуба. Картата му за баварския гранд е от 1975 г.
Един от най-близките му приятели е великият Франц Бекенбауер. Футболните хора си спомнят как след обаждане от българина "Кайзер Франц" се съгласява да даде интервю на Христо Стоичков, след като не бе приемал и германски журналист от години.
През 1979 г. Касабов започва работа почасово в Международния отдел на Българската федерация по футбол. Завършва Юридическия факултет на Софийския университет "Климент Охридски" през 1982 г.
От 1984 г. до 1985 г. е служител на "Левски". След това се връща в БФС като началник на Международния отдел. През 1987 г. е избран за вицепрезидент на "Витоша", когато "Левски" и ЦСКА бяха разформировани от ЦК на БКП след боя по време на финала за купата на Съветската армия и бяха преименувани. "Сините" станаха "Витоша", а "червените" - "Средец".
В периода 1991-1994 г. е член на управата на "Левски".
Заема вицепрезидентския пост на БФС още през 1995 г. Води временно съюза и след първата оставка на Михайлов. На 18 октомври 2019 година Михайлов си тръгна за първи път след расисткия скандал на двубоя с Англия.
Михаил Касабов е доста известно име и във ФИФА. Световната централа го ползва от години като дежурен делегат на световни, европейски първенства и на олимпийски игри. Точно заради ангажимента му към първенството на планетата за юноши до 17 г. в Индонезия изпълкомът не се събра през миналата седмица, а бе изчакано той да се прибере.
От години Касабов е запален колекционер на значки на спортна тематика и притежава уникална колекция.
За приятелите си винаги е бил Хер Касабов, както го наричат в Германия.
За разлика от повечето си колеги през годините така и не се замеси в крупен скандал. Заради това той винаги е бил приет от всички клубове като компромисна
фигура.
Никога обаче не се е кандидатирал за президентския пост на БФС. Евентуално би влязъл и в новата управа на футбола, защото няма да е навършил 70 години догодина. Толкова е ограничението, което бе въведено от ФИФА и УЕФА.