Денков спокоен за бюджета. Василев с фокус върху доходите - растат с 11% (допълнена)
262 от 265 общини са изпратили вече 800 проекта
Спокоен съм, защото това е един много добър бюджет - балансиран. След обсъждането му в Народното събрание той ще бъде приет с малки корекции навреме и ще влезе в действие от 1 януари 2024 г. Това заяви премиерът Николай Денков преди извънредното заседание на правителството в петък, на което бяха приети държавният бюджет и тези на здравната каса и общественото осигуряване.
Бюджетите не са просто таблици
с числа, от тях зависят
заплатите, строежът, поддръжката и ремонтът на пътища, на болници, училища, развитието на регионите, буквално съдбата на всеки един гражданин, заяви премиерът.
След приемането му финансовият министър Асен Василев разясни най-вече политиката на доходите и надграждането на социални мерки, инвестиционната програма и парите за проекти на общините.
Очаква се увеличение на доходите с около 11% през следващата година, толкова е и на пенсиите. Бюджетната рамка е ясна, тя е с 3% дефицит и е достатъчно обсъждана, каза финансовият министър и затова премина към надградените с бюджета политики.
Ако доходите достигнат 65-70% от средноевропейските, българите в чужбина ще се замислят дали да не се върнат. Доближаването до тези нива не трябвало да става изкуствено. “За да може да се вдигнат доходите, трябва да вдигнем капитала, с който работим - машини, пътища, жп инфраструктура, връзки с Европа.
Така хората, които се връщат, ще могат да имат същата или близка производителност на труда. Затова в бюджета е заложена широка инвестиционна програма, така че да са ясни всички проекти - колко пари за коя магистрала, за апаратура, за болници”, заяви Василев. Това се прави за първи път, уточни той. Така
можело да се следи кое министерство
какви ангажименти
е поело и дали ги изпълнява.
Министърът очаква точно в капиталовите програми да настъпят най-големи изменения в парламента.
В бюджета са заделени 1 млрд. лв. за проекти на общините. За тях всеки кмет и общински съвет определя кои са приоритетните без намеса от централната власт. Общините ще може да подават проекти между двете четения, а с решение на Народното събрание на 1 март ще може да се обнови списъкът, тогава той ще стане окончателен. Това се прави, за да могат и тези, които нямат проектна готовност сега, да се включат. Все пак Василев уточни, че до момента 262 от 265 общини са изпратили 800 проекта.
С новия бюджет се продължавала политиката учителските заплати да са 125% от средната. Бюджетът за здраве расте с над 1,1 млрд. лв. Василев посочи и демографската политика - увеличените данъчни отстъпки за семейства, които получават обратно 600 лв. на дете на година.
Увеличени са разходите за детските градини и яслите, като таксите се поемат от държавата. Предвидени са допълнителни 95 млн. лв. за храна и издръжка на децата.
Продължава програмата за строеж на нови детски градини и училища, за тях има 87 млн. лв.
10 млн. са за обезщетяване на родители,
чиито деца не са приети в детски заведения
23,5 млн. лв. повече са отделени за целогодишно обезпечаване на въведената през 2023 г. еднократна помощ за учениците във втори, трети и четвърти клас от 300 лв. в началото на учебната година.
С 27% са увеличени месечните помощи за отглеждане на дете с трайни увреждания. С 50 на сто е увеличена еднократната помощ при бременност. Допълнително финансиране от 2 млн. лв. е осигурено за инвитро процедурите.
Комплексът от мерки за помощи за деца и за родители е началото на последователна политика, която се надяваме да остане в бюджетите на следващите правителство, за да могат българските семейства да имат деца и да ги отглеждат. През 2022 г. видяхме за първи път резултатите от тази политика. За първи път България е в първата петица на Европа по раждаемост. Винаги бяхме на опашката.
За да има истински ефект тази политика, тя трябва да остане трайна не само за година, две, три, а в рамките на едно-две десетилетия, смята Василев.
За да не пипаме данъци, трябва да ги събираме, каза финансовият министър и заяви, че промените в данъчните закони са свързани със събираемостта. (Кои промени имат шанс да бъдат приети - виж вдясно).