Критично ниски нива на доверие в изборите – червена лампа за партиите
Всеки си взе своето, но никой не изненада с добър резултат
След особено динамичните два месеца на предизборна кампания се оказва, че в електоралната картина динамика няма.
За какво говори това?
Традиционно в изследванията след избори регистрираме бонус за победителя и по-слаби резултати за загубилите. Липсата на промяна в партийните предпочитания на българите като че ли са най-добрият аргумент, че
голям победител на отминалия кметски вот няма
Така и изглежда. Всеки си взе своето. ГЕРБ запази доминацията си в местната власт, ПП-ДБ направиха пробив в няколко областни града, БСП показаха, че продължават да са на картата, ИТН демонстрираха, че са живи и могат отново да са в парламента при нови избори. Но никой не изненада с добър резултат. Нито пък някой се сгромоляса. “Възраждане” със сигурност очакваха повече, но и това не остава незабелязано в резултатите - почти не е имало месец, в който партията на Костадин Костадинов да не расте, а в последното ни проучване няма покачване, а дори минимален спад.
Резултатите от местните избори показаха и още нещо важно - при евентуален нов предсрочен вот няма да имаме кой знае колко различна парламентарна конфигурация.
Двете големи формации демонстрираха, че продължават да доминират, а парламентарната им алтернатива не показа, че е станала по-силна.
Мнозинството в Народното събрание изглежда засега незастрашено
Това се доказва и от данните - близо половината от българите (47%) не смятат, че са необходими предсрочни парламентарни избори.
Проблемът с доверието в кабинета обаче продължава да е наличен. Само една пета от българите изразяват положителна оценка за работата му. Отрицателните оценки се покачват с 5% само за един месец. Честите противоречия между партньорите, липсата на някакви сериозни управленски успехи, с които правителството може да се похвали, не позволяват доверието да се покачи.
Друг голям хроничен проблем се задълбочава - липсата на доверие в изборния процес. Отмяната на машинното гласуване, видеата с подправени бюлетини са само част от факторите, които нанесоха още един тежък удар върху и без това разклатената легитимност на изборите. Стигаме критично ниски нива на доверие в изборите - само 19% смятат отминалите избори за честни. Тези данни трябва да бъдат червена лампа за всички партии, защото ниското доверие води и до преки политически последици като ниска избирателна активност. Ако недоверието се задълбочава, все повече българи ще губят мотивация да упражняват правото си на глас именно защото не смятат изборите за честни.