Пари за протонния център в бюджет 2024 искат веднага от Асен Василев експерти, Пеевски и здравният министър (Обзор)
- Проектът България да стане първата на Балканите иновативната онкотерапия отпадна от плана за възстановяване
- Иначе "вървим напред, във финансовия министър има много разум", обяви лидерът на ДПС в парламента
Инициативен комитет за изграждането на протонен център за лечение на онкологични заболявания създадоха експерти, лекари и пациенти. Той трябва да е първият на Балканите, което ще осигури иновативна терапия на около
600 българи годишно, предимно деца и младежи,
и ще превърне страната ни в център за съвременно лечение на онкозаболявания. И ако институциите изпълнят обещанията си, може да заработи до 3 години и половина, смятат от комитета.
Отвореното му писмо е подписано от близо 40 специалисти в областта на онкологията и лъчелечението, сред които професорите Веселина Първанова, проф. Здравка Валерианова, Иван Гаврилов, проф. Иглика Михайлова, проф. Елена Пиперкова, както и пациентски организации.
Този вид лъчелечение е изключително щадящ. Би предотвратил забавен растеж или умствено развитие на деца с онкологично заболяване при облъчване на главата и гръбначния стълб. Помага да не се компрометира детеродната функция на млади пациенти и да станат родители. Протонната терапия се прилага при тумори, за които фотонното лечение на съвременни ускорители не може да постигне контрол над болестта.
Историята на проекта е отпреди 4 години,
премина през обществено обсъждане, бе подкрепен от здравни институции. Вече има и медици, обучени да прилагат иновативния метод. Проблемът е, че бе изваден от плана за възстановяване и устойчивост, като правителството се ангажира да се направи с държавни средства. Но сега става ясно, че не се гарантира за догодина. “Не искаме и тази тема да остане нерешена напред във времето, както се случва с детската болница. Българските пациенти и българските деца имат право да получат внимание и грижа, за да могат да бъдат пълноценни за обществото и икономиката ни", казват от комитета.
Веднага реагира лидерът на ДПС в парламента Делян Пеевски. “Отговорността към живота и здравето на българските граждани е
най-важният ангажимент на министрите в правителството, което и да е то,
и ние няма да престанем да настояваме за изпълнението на тази отговорност в името на хората”, заявява той, цитиран от партийния пресцентър.
Пеевски припомня, че “след като изграждането на протонния център отпадна от плана за възстановяване и устойчивост, финансиран от ЕС, правителството пое ангажимент той да се финансира от държавния бюджет в ЗДБ за 2024 година. Днес обаче стана ясно, че не е предвиден в закона за бюджета за следващата година, а около 40 водещи специалисти в областта на онкологията и лъчелечението алармираха, че това поставя под риск изграждането му въобще”. Затова призовава финансовия министър да направи корекции в бюджет 2024 преди внасянето му в парламента, така че да осигури ресурс.
В края на септември, когато стана ясно, че протонният център отпада от плана за възстановяване, премиерът Николай Денков увери, че не се е отказал от него. “Проектът се движи с около година закъснение и тъй като има стриктна дата - 2026 г. за завършване на всички проекти, които ще се финансират по плана за възстановяване и устойчивост, явно ще трябва да се търси национално финансиране”, обясни преди два месеца акад. Денков защо не може да се направи с европейско финансиране.
Миналия петък в отговор на въпрос от БСП в парламентарния контрол и здравният министър Христо Хинков увери, че проектът остава приоритет.
Проф. Хинков съобщи, че вече е поискал от Асен Василев пари в бюджета за изграждането му, а зам.-министър Илко Гетов готви спешни разчети колко ще са нужни.
Няколко часа след като настоятелно поиска от Асен Василев пари за протонния център, Пеевски даде висока оценка на министъра.
“Вървим напред, във финансовия министър има много разум”, заяви той на влизане за среща на Василев с групите на ГЕРБ и ДПС в парламента.
По бюджета няма никакви проблеми,
увери още Пеевски. В петък между лидерите на двете ПГ и финансовия министър бе изчистено напрежението около дерогацията и инвестиционните проекти. От януари “Лукойл” спира износа на продукти с руски петрол, а от 1 март дерогацията отпада изцяло - за какъвто срок настояваше премиерът. Разписват се пари за “Струма” и “Хемус” и приоритетни за общините проекти за общо 10 млрд. лв. - както настояваха ГЕРБ и ДПС.
Бюджетът ще се гледа с бизнеса и синдикатите във вторник, в четвъртък влиза за приемане от МС.