КТ „Подкрепа“ одобрява проекта за държавен бюджет за 2024 г.
КТ „Подкрепа“ излезе със становище по проекта за държавен бюджет за 2024 г., както и по проектобюджетите на НЗОК и на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за догодина. Синдикатът изразява принципна подкрепа за проекта за държавен бюджет, както и за проектобюджета на здравната каса, но не подкрепя този на Държавното обществено осигуряване, става известно от становище на синдиката.
В становището, което е изпратено до вицепремиера и председател на Националния съвет за тристранно сътрудничество Мария Габриел, се посочва още, че след като се е запознал с предоставените ни законопроекти, синдикатът обръща внимание, че предложените проекти на бюджети за 2024 година и тригодишната прогноза не могат да откроят изпълнението на поставените цели с Националната програма за развитие „България 2030“, а именно: ускорено икономическо развитите, демографски подем и намаляване на неравенствата.
По отношение на бюджета на здравната каса, синдикатът посочва, че го подкрепя по принцип, но настоява да се увеличат разходите за персонал, като се осигури 20 % ръст на заплатите и да се направи анализ на системата относно разпределението, ефективността и качеството на разходите.
От КТ „Подкрепа“ не подкрепят бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО). От синдиката по принцип са „за“ предложената пенсионна политика. Те допълват, че направените стъпки са в правилната посока, но са малки, не водят до прогнозируемо приближаване до жизнения минимум и реален ръст на доходите, липсва и ясен хоризонт кога и как ще се постигне тази цел.
Настоява се за увеличение с 20 % на заплатите на работещите в Националния осигурителен институт (НОИ), за ревизия на размера на максималния осигурителен доход, за промяна на размера на минималното обезщетение за безработица от18,00 лв., както и на максималният дневен размер – 85,71 лв. за целия период до 2026 г. включително.
От синдиката са против запазването на размера на обезщетението за отглеждане на дете до две годишна възраст – 780 лв. за целия период до 2026 г. включително; запазването на размера на обезщетението – 780 лв. за целия период до 2026 г. за отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата (осиновителя) в сила от 1 август 2022 г., както и запазването на размера на еднократната помощ при смърт на осигурено лице – 540 лв. за целия прогнозен период.
КТ „Подкрепа“ приветства усилията в посока овладяване на дефицита в ДОО, но счита че със символичното увеличение на максималния осигурителен доход, на възрастта за пенсиониране и чрез задържане на размера на обезщетенията целта ще остане непостигната.
В случай че Народното събрание приеме увеличение на данъчно-осигурителната тежест за работещите и пенсионерите (увеличение на местните данъци и такси, приравняване на гражданските правоотношения на трудови за целите на данъчното облагане, намаляване на разплащанията в брой, без да се намалят банковите такси и други), то въпреки предвиденото увеличение, реалният разполагаем доход ще намалее, което е в противоречие с целта за повишаване на жизнени стандарт, като най–застрашени са най-нискодоходните групи, става ясно още от становището.
КТ „Подкрепа“ подкрепя по принцип проекта на Закон за държавния бюджет на Република България за 2024 г. Макроикономическата прогноза, на която стъпва разработването на бюджета, в частност приходната част е повече от оптимистична. Заложеният ръст на БВП е в размер на 3,2%, за сравнение последните прогнози сочат около 1,8%, което е и в унисон с последните предварителни данни на статистиката за последното тримесечие на 2023 г., се посочва в становището. Естествено, този висок ръст дава логичното основание да се завишат и приходите. В същото време събираемостта на приходите през 2022 година е била 38,6% от БВП, а очакваното изпълнение за 2023 година е около 35,1%, което е спад с 3,5 процентни пункта. В същото време се прогнозира и намаляване на потреблението от 4,1% през 2023 г., на 3,5% през 2024 г. Ръстът на кредитирането също се очаква да намалее. Забавянето на европейската икономика пряко влияе и върху България, коментират от синдиката. Налице е надценяване както на приходите, така и на очакваната повишена събираемост, отбелязват от КТ "Подкрепа".
Цялото становище четете тук:
Днес от КНСБ оцениха внесения бюджет с измененията, които бяха направени буквално последните дни, и минимизирането на приходите и разходите без съответно таксата за пренос на газ и намаляване на капиталовата програма, като напрегнат, особено в приходната част. Това заяви пред журналисти президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (KНСБ) Пламен Димитров.