Решенията на ТЕЛК отново се бавят с месеци

18.11.2023 09:26
Пациенти излизат от ТЕЛК

Решенията на ТЕЛК отново се бавят с месеци, сигнализират пациенти. Заради тромавите процедури хората с увреждания губят социални помощи и прекъсват лечението си, съобщи Би Ти Ви.

„В Министерството на здравеопазването отдавна не се интересуват какво се случва с тези хора. За институциите пациентите, които са с ТЕЛК, са проблем", каза пред  „Тази събота" Иван Димитров, председател на „Български пациентски форум".

Той напомни, че има и много случаи, в които няма как да се промени състоянието на пациента, но се налага преосвидетелстване, за което хората чакат с месеци.

По данни на Националния център по обществено здраве и анализи средногодишно през медицинска експертиза преминават 165 000 души.

Данни на Министерството на здравеопазването към края на 2022 г. показват, че от съществуващите 70 ТЕЛК в страната само 29, или 41% се произнасят в законово определения 3-месечен срок. Между 4 и 6 месеца са нужни на 17 ТЕЛК. Произнасянето на 9 ТЕЛК се проточва до 12 месеца и над 12 месеца се чакат решенията на 15 ТЕЛК. Най-дългият период на произнасяне достига до 4 години.

Други от Докторе кажи

Учени: Микроводораслите са протеинът на бъдещето

Микроводораслите са протеинът на на бъдещето според учени. Те обогатяват храната с протеини, омега-3 мастни киселини и витамин B12. Те вече се използват и в козметиката, фармацевтиката

Д-р Гергана Николова: Нужна е програма за безплатни противогрипни ваксини за децата

„Нормално е за този период на годината да има настъпление на грипните вируси. Ние лекарите обикновено говорим за това септември и октомври – тогава казваме, че пациентите трябва да се ваксинират"

ЦРУ вече допуска Covid-19 да е "изтекъл" от китайска лаборатория

Централното разузнавателно управление на САЩ промени официалната си позиция относно произхода на Covid-19, заявявайки в събота, че вирусът "по-вероятно" е "изтекъл" от китайска лаборатория

Лекар алармира: За да не се влоши грипът, спрете млечните продукти

"Страхуващите се от грипа, който протича тежко, е добре да спрат млечните продукти. За да не се превърне той в пневмония - спрете млякото", коментира д-р Людмила Емилова в студиото на Нова телевизия

Симидчиев: Ще подкрепим повече разходи за превенция и профилактика в здравеопазването

"Увеличаването на бюджета на НЗОК е в пряка зависимост от осигуровките, които се плащат т.е. това означава, че повече осигуровки са събрани. Бихме подкрепили изпреварващо увеличаване на разходите за

>