Проф. Оскар: След едно поколение време 1/2 от хората ще имат късогледство

17.11.2023 18:23 Любомира Николаева
Проф. д-р Александър Оскар

Проф. д-р Александър Оскар, дм, е ръководител на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София, началник на Клиниката по очни болести към УМБАЛ  “Александровска” и председател на Българското дружество по детска офталмология и невроофталмология. Има две придобити специалности – по очни и по нервни болести, както и защитен дисертационен труд в областта на невроофталмологията и професионална квалификация по здравен  мениджмънт. Специализирал е невро-офталмология в САЩ.

- Проф. Оскар, по време на медицинска конференция за социалнозначимите заболявания предупредихте за тревожно бързо увеличаване на късогледството, коя е причината за тази тенденция?

- Вече над 90 процента от информацията, която човек получава от околния свят, постъпва чрез зрителната система. Практически почти половината от човешкия мозък е ангажиран с анализирането на зрителната информация.

И най-малкото отклонение от доброто зрение влошава качеството на живот.

Около 25 процента от децата имат зрителни нарушения най-често в резултат на некоригирани рефракционни аномалии и нужда от очила. Най-честата причина родителите да търсят помощ от офталмолог е зачервяването на окото и така наречените ечемици, които обаче в голямата част от случаите не застрашават зрението и не водят до загубата му.

Важно е да се знае, че до 80 на сто от случаите на слепота са предотвратими.

Най-честата причина за нарушено зрение е късогледството.

Моят опит потвърждава в пълна степен световната тенденция на драматично и непрекъснато увеличаване на късогледството не само при децата. Това е един “невидим”, но сериозен проблем.

През последните десетилетия и особено в годините на COVID пандемията рязко се увеличи времето, което децата и подрастващите прекарват пред екрани. Това доведе до бум в късогледството.

И не само като брой засегнати, а и като тежест на късогледството. Децата на родители с късогледство значително надхвърлят техните диоптри.

Според последните данни на Световната здравна организация се очаква до 2050 година повече от половината от населението на планетата да има късогледство.

- Какво точно представлява късогледството?

- Това е форма на нарушение на пречупващата среда на окото. Обикновено започва да се развива след 7-8-годишна възраст.

Първите оплаквания са затруднения в работата по време на училищните часове – децата не виждат добре написаното на дъската, може да имат често главоболие, особено в областта на челото, може да се наблюдава учестено мигане. Комплекс от обезпокоителни сигнали, които карат родителите да търсят консултация с детски очен лекар, който да потвърди или отхвърли съмненията за проблем със зрението.

- Как се установява късогледството безспорно?

- След обстойно изследване задължително с разширяване на зениците с капки за отпускане на акомодацията - способността да виждаме ясно наблизко и надалече, може да се установи дали детето наистина има късогледство. Защото наблюдаваме и случаи, при които децата не само нямат късогледство, а напротив - имат далекогледство.

- С какво се обяснява парадоксът?

- При прекомерно използване на мобилни дигитални устройства се развива спазъм на мускул вътре в окото – цилиарния мускул, който е отговорен за акамодацията. В тези случаи детето е с прояви като при късогледство, а всъщност има далекогледство. Изследването е много важно – ако не се отпусне мускулът, а директно се изпише корекция с очила, това е голяма грешка със сериозни последици за зрението на детето. Когато установим късогледство, в зависимост от тежестта му предписваме носенето на очила.

- Всяка степен на късогледство ли изисква очила?

- Късогледство до половин диоптър не причинява съществен дискомфорт и не влияе толкова сериозно върху качеството на живот. Тогава можем да оставим децата без корекция. Но в останалите случаи и особено над 1 диоптър задължително се налага носене на корекционни очила.

За щастие, медицината се развива и вече разполагаме с подобрени стъкла за очилата за късогледство с така наречения периферен дефокус, които могат да спрат прогресията на късогледството.

Впрочем за развитието на късогледството има и още една причина и това е, че децата не прекарват достатъчно време навън. Еволюционно човек е така създаден, че се приспособява към средата, в която живее. Допреди няколко десетилетия времето, което сме прекарвали навън, е в пъти повече от сега. Днес в 80% от денонощието сме в помещения и заети с дейности, които изискват фокусиране на окото за виждане на сравнително близо.

При такива условия акомодацията се натоварва, а това е в основата на развитието на късогледството. Така че за контрол на зрителния проблем трябва да се използват всички средства, за които е доказано, че могат да помогнат - намаляване на времето пред мобилни дигитални устройства; добавяне на витамин D от средата на септември до средата на месец май; поощряване на децата да прекарват повече време на открито, за да се тренира акомодацията на очите и за виждане на по-големи разстояния; при типични за късогледство оплаквания да не се отлага прегледът при офталмолог; при нужда от корекция за 1 или повече диоптри да се носят очила, а за по-добър контрол на прогресията на късогледството – да се обсъди носенето на очила с периферен дефокус.

- Какво предимство имат новият тип стъкла?

- Веднъж появило се, късогледството не може да изчезне, за съжаление. В най-добрия случай не прогресира. Затова през последните години се работи активно за средства и способи, които да спрат увеличаването на случаите и прогресията на зрителния проблем. Част от успешните иновации срещу увеличаването на диоптрите са стъклата с периферен дефокус. В голяма част от случаите стъклата, създадени по тази концепция, успяват да предотвратят по-нататъшното увеличаване на диоптрите.

Преди години за целта се използваха твърди контактни лещи, които се поставят всяка вечер, което е доста дискомфортно и за децата, и за техните родители. Това доведе до постепенно отпадане на методиката.

На тяхно място в практиката се наложи използването на силно разреден разтвор на атропин всяка вечер – по 1 капка минимум 2 години. Терапията има своето въздействие – в две трети от случаите спира прогресията на късогледството. Но това, което се направи като пробив за контрол на късогледството през последните две години и от тази година е достъпно и в България, са стъклата от типа периферен дефокус. Разликата с останалите стъкла, които имат една и съща пречупваща сила по цялата повърхност на лещата, е , че при новите поддържат в центъра нужния диоптър, а в периферията той намалява. Създадени са така, защото се доказа, че стъклата по тази технология имат сериозно възпиращо въздействие върху задълбочаването на късогледството. Моят вече 6-месечен опит потвърждава тези изводи. При почти 100% от децата късогледството се овладява.

Това е особено важно на фона на утежняването на късогледството, което наблюдаваме в последните години в резултат на увеличаването на времето пред екрани. Според проучванията телефонът е най-силният фактор за увеличаване на случаите на късогледство. Но влияе и лошото осветление - вкъщи, в клас.

Изненадващо за много хора, науката установи, че ясно негативно въздействие има и дефицитът на витамин D. А в България той е много широко разпространен. По тази причина ние, офталмолозите, препоръчваме от 15 септември до 15 май децата да приемат витамин D като хранителна добавка, тъй като той се синтезира естествено в кожата под въздействието на слънчевите лъчи, а през есента, зимата и ранната пролет и денят е по-къс, и лъчите падат косо, и облеклото възпрепятства контакт със слънчевата светлина.

- Децата също ли са с недостиг на витамин D?

- Абсолютно! Направихме изследване на вече 200 деца с късогледство и установихме, че всички те имат недостиг на витамина, при някои - много тежък. Основната причина е, че днешните деца прекарват малко време навън и организмът им не може да синтезира достатъчно витамин D. През лятото повечето деца си набавят донякъде витамина, но в есенно-зимния период се създават липси. За естественото производство в организма е необходимо кожата на ръцете и краката да е изложена поне 30 минути на ден на слънчева светлина.

Други от Интервюта

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

Йонко Мермерски: Описват Доналд Тръмп като неадекватен, а той си е съвсем на място

С ракетите от Украйна срещу Русия Байдън или прави капан на Тръмп, или му дава коз за преговори Когато бизнесът работи на принципа на меритокрацията, а не на квотите

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

Камен Колчев: Съветвам да не инвестирате в имоти, при влизане в еврозоната цените ще паднат с 10-20%

Ако имахме добре работеща държава,  икономическите ни показатели щяха да са като на Естония и на Полша, казва председателят на Съвета на директорите на "Елана финансов холдинг" В САЩ 50%

>