Втората пенсия е 400 лв., но не е за цял живот (Обзор)
Двойно по-големи осигуровки искат частните фондове
По-висока втора пенсия, макар и за по-кратък период - това е най-предпочитаният от хората вариант за плащане от вторите фондове.
Да получават средствата си разсрочено и в размер на 399,08 лв., са предпочели 14 401 души, обяви в четвъртък председателят на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване Евелина Милтенова на дискусия за пенсионната система, организирана от Българската стопанска камара.
През първите шест месеца на годината частните фондове са платили на пенсионери и техни наследници 30 млн. лв. от задължителните фондове и 47,4 млн. лв. от доброволните.
Разсрочено плащане се отпуска, когато парите по партидата не са достатъчни за отпускането на пожизнена пенсия, но надхвърлят трикратния размер на минималната пенсия. От 1 юли от разсрочено изплащане могат да се възползват хората, родени през 1961 г., навършили 62 г. и с натрупвания в партида между 1569,12 и 14 898 лв. Право имат и хората, родени през 1960 - 1961 г., навършили 63 г. и с партиди между 1569,12 лв. и 14 303 лв.
Общо пожизнени пенсии получават 1695 българи
От тях 1438 души са избрали да получават пожизнени пенсии, включващи разсрочено плащане. Техният среден размер е 254,33 лв.
218 души вземат пожизнена пенсия с период на гарантирано плащане. Тук размерът е по-скромните 71,03 лв. Пожизнена пенсия без допълнителни условия са предпочели едва 39 души. Причината е, че тя има малък размер - 81,66 лв.
Хората с достатъчно пари в партидата, за да получат пожизнена пенсия, могат да изберат между 3 вида. Първата се изплаща доживот и не се наследява. Втората е с гарантиран период на плащане от 2 до 10 г. и право на наследяване. И последният вид е с период на разсрочено плащане до навършване на определена възраст, след което преминава в пожизнена, като тук също има частично наследяване. Минималният размер е 78,46 лв. - 15% от минималната пенсия, която е 523,04 лв.
Едва 8000 души с право да изтеглят наведнъж парите от партидата си са го направили. Те общо са получили над 2,3 млн. лв., но от 2021 г. до 30 юни 2023 г.
По закон този вид плащане се полага на хора, чиито пари в партидата са по-малко от 3 минимални пенсии, или 1569,12 лв.
Необходима е предвидима, дългосрочно ориентирана нормативна рамка, гарантираща стабилност и доверие в пенсионната система, както и елиминиране на противопоставянето на допълващия се солидарен стълб и капиталови схеми, обясни Евелина Милтенова.
Тя представи исканията на частните фондове - право на избор между мултифондове и двойно увеличение на осигуровката за втора пенсия - от сегашните 5% да стане плавно 10%. Целта е постигане на по-висок коефициент на заместване на трудовите доходи по-малък натиск към солидарния стълб и преодоляване на натрупаните дефицити в него, каза тя.
При пълно осигуряване за 40 години без прекъсване в стажа човек може да постигне до 15-20% заместване на дохода от заплата през втория стълб, обясни Милтенова. Сега при 20 години осигуряване при пожизнената пенсия се постига 14% заместване.
Засилва се и тенденцията на завръщане на осигурени лица от държавния пенсионен стълб към частните пенсионни фондове. По данни на НАП осигурените лица са прехвърлили обратно към универсалните фондове общо над 15 млн. лева към септември 2023 г.
В момента в лицензираните пенсионни дружества в България има над 21 млрд. лева на близо 4 милиона осигурени.
“Нашият приоритет са трайното повишение на размера на пенсиите и повишаване на покупателната способност на пенсионерите. Нашият план и предложението, заложено в бюджета, са да има увеличение със 100 лева на средната пенсия, което ще е ежемесечно решение. За нас е важно да няма еднократни добавки, защото те имат и социален характер”, заяви пък социалният министър Иванка Шалапатова. Тя обаче не каза ще има ли коледни добавки за пенсионерите. А за да бъдат отпуснати те с редовното изплащане от 7 до 20 декември, кабинетът трябва да вземе решение до края на другата седмица. Ако това не се случи, има и друга опция - да има отделен запис, както се случи при служебното правителство, но това би затруднило служителите на НОИ, предупреди Любомира Язаджиева, директор на дирекция “Пенсии” в института.
Преди дни министърът на финансите Асен Василев каза, че коледни добавки не са предвидени, а само увеличение на пенсиите с 11% от 1 юли догодина. В края на октомври премиерът акад. Николай Денков обаче допусна, че темата може да се обсъди отново.
“Независимо от ежегодното осъвременяване на пенсиите по т.нар. швейцарско правило пенсиите у нас остават неадекватни
и са едни от най-ниските в ЕС. Това увеличава сериозно риска от бедност за тази група. През последните години наблюдавахме политически решения, които се отразяват негативно и изкривяват пенсионната система”, подчерта пък зам.-министърът на труда Десислава Стоянова. Тя напомни, че правителството ще анализира всички изкривявания на пенсионната система с помощта на ЕК. Очаква се оценката да е готова в средата на 2024 г.