Георги Вълчев: Трябва да съхраним човешкия и интелектуален потенциал на Софийския университет

09.11.2023 20:38
Софийски университет СНИМКА: Архив

Основният приоритет, който ще отстоявам, е да съхраним човешкия и интелектуален потенциал на Софийския университет "Св. Климент Охридски", защото навлизаме в трудни времена, вещаещи намаляване на броя на студентите. Това каза кандидатът за ректор на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев пред академичната общност, представяйки своята програма за развитие на висшето училище. Неговата кандидатура е издигната от Факултетния съвет на Философския факултет.

Той отбеляза, че по обективни причини студентите ще намаляват и колкото да се работи за качеството на висшето образование, и да се повишават стандартите, и научноизследователската дейност, ще го има проблемът с намаляващия брой студенти.

Една от първите ми задачи ще е да участваме в изработването на нова система за финансиране на висшето образование, защото, ако продължи този начин на финансиране, ситуацията се отразява навсякъде зле - във всички висши училища, не само в Софийския университет, каза проф. Вълчев. Той заяви, че ще инициира и ще участва активно в изработването на такава нова система, която да позволи всичко добро, създадено в отделните факултети и звена, да бъде съхранено, но трябва да се потърсят и други пътища за увеличаване на студентите, защото Софийският университет е лидер във висшето образование в България и не дава по-лошо образование от средноевропейските университети.

Трябва да създадем нашите програми на английски или на друг език, за да можем да сме готови да приемаме чуждестранни студенти съвсем спокойно - да се обучават в нашите факултети, каза проф. Георги Вълчев. Той коментира, че в глобален мащаб проблемът с чуждестранните студенти става изключително актуален и СУ трябва да изработи адекватна, последователна политика, защото има интерес от студенти в чужбина.

Когато говорим за промяна на модела на финансиране, означава, че трябва да се промени заплащането на преподавателския труд, което към момента е унизително, такова е и заплащането на работещите в администрацията на Софийския университет, каза проф. Вълчев. Той подчерта, че заплащането на преподавателския труд ще е един от водещите му приоритети. "Мога да обещая да повишим два пъти заплатата, не е проблем, не мога да ви кажа каква ще е инфлацията обаче", заяви кандидатът за ректор на СУ пред академичната общност.

Финансирането в този нов модел трябва да ни позволява да поддържаме и да обновяваме материалната си база, отбеляза проф. Георги Вълчев и уточни, че това сега става основно по проекти. "Ще отстоявам тезата, че проектното финансиране не може да измести нормалното финансиране за издръжката на учебната дейност във висшите училища и специално в Софийския университет", увери кандидатът за ректор. 

Проф. Георги Вълчев акцентира на факта, че "СУ има статут на изследователски университет и това дава възможност да се поиска съответното финансиране, което не се случва по начина, по който е било замислено първоначално". Това ще ни даде "глътка въздух, докато се водят тези разговори за промяна на модела на финансиране", каза още кандидатът за ректор. 

Той говори също за статута на студентите, които са част от академичната общност. Стипендиите им са изключително ниски и ако България иска да привлича млади хора, ако не иска те, да са принудени да отделят повече време за работа, а не за знания, политиката за материалните стимули на студентите и докторантите, трябва да се промени, заяви проф. Вълчев. Той каза, че трябва да се намали бройката на отпадащите студенти, както и да се създаде звено за акредитациите. Време е редовната доктурантура да стане четиригодишна и да се повиши заплащането на докторантите, заяви кандидатът за ректор на Софийския университет. 

През 1988 г. Георги Вълчев завършва Софийския университет "Св. Климент Охридски", магистър е по история, с втора специалност "Философия". През 1998 г. получава образователната и научна степен "доктор" в Софийския университет, в Центъра по културознание.

От декември 2015 г. е заместник-ректор на Софийския университет по учебната дейност - докторанти и продължаващо обучение.

Бил е заместник-декан е на Философския факултет по учебната дейност (2011-2015 г.). Ръководител е на Катедра "История и теория на културата" (2011-2019 г.). Научен секретар е на Катедрата "История и теория на културата" (2003-2011 г.). Ръководител е на магистърската програма "Мениджмънт и социализация на културното наследство". Член е на Факултетния съвет на Философския факултет от 2011 г. и на Академичния съвет на Софийския университет от 2019 г.

Срещите на четиримата кандидати за ректор на Софийския университет "Св. Климент Охридски" започнаха на 6 ноември и продължиха до днес. Кандидатурите за поста са четири: на акад. проф. дфзн Николай Витанов, проф. д-р Климент Найденов, проф. д-р Георги Вълчев и на проф. дпн Милен Замфиров. Изборът на нов ректор на Софийския университет е на 22 ноември.

Вторият мандат на сегашния ректор на Софийския университет проф. Анастас Герджиков изтича през ноември. На 17 ноември 2015 г. той бе избран за ректор на Софийския университет "Св. Климент Охридски" за първи четиригодишен мандат. На 20 ноември 2019 г. проф. Герджиков бе преизбран за ректор на СУ за втори четиригодишен мандат, който завършва сега през ноември.  

Преди проф. Анастас Герджиков ректор на Софийския университет за два мандата - общо за осем години, беше историкът проф. Иван Илчев.

 

Други от Просветни

А трябва ли да знаеш за Белчо и Сивушка?

На млада участничка в “Стани богат” ѝ звучи като да са зайци. В мрежата едни се забавляват, а други отбелязват: На себе си се смеем Отговорът на млада участничка в тв предаването “Стани богат”

Факултетът по журналистика към СУ отбеляза 50 години от създаването си

Факултетът по журналистика и масова комуникация към СУ "Св. Климент Охридски" отбеляза с академично тържество 50 години от създаването си. То се организира съвместно от ръководството на ФЖМК и Съюза

Директорката на ЦЕРН при българския научен елит, откриват изложба за 25 г. наше участие

Докато войната разделя Израел, Палестина и Иран, центърът в Женева събира изследователите им в общи проекти Д-р Фабиола Джаноти, генерален директор на ЦЕРН, пристигна в България

INSAIT ще представи първия изкуствен интелект на световно ниво

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) ще представи нов изкуствен интелект от последно поколение, създаден да работи на български език

За вдигане на заплатите и 3 януари - неучебен настоява учителски синдикат

"Синдикатът "Образование" направи проверка на нарастващото напрежение в сектора "Средно образование" във връзка с липса на политическа отговорност от българските депутати и риск от неприемане на

>