Акад. Николай Витанов, кандидат за ректор на СУ, иска възстановяване на Аграрния факултет
Предприемане на стъпки за възстановяване на Аграрния факултет на Софийския университет, създаден през 1909 г. и закрит през 1948 г. Това е една от задачите, която си е поставил акад. Николай Витанов, един от четиримата кандидати за ректор на Алма матер. Кандидатурата на акад. проф. дфзн Николай Витанов е издигната от Факултетния съвет на Физическия факултет. Днес той беше третият, който представи в аулата програмата си пред академичната общност.
Кандидатурите за поста са на акад. проф. дфзн Николай Витанов, проф. д-р Климент Найденов, проф. д-р Георги Вълчев и на проф. дпн Милен Замфиров.
На 22 ноември Общото събрание на Софийския университет ще избере еднолични и колективни органи на управление и контрол на Софийския университет.
Вторият мандат на сегашния ректор на Софийския университет проф. Анастас Герджиков изтича през ноември. На 17 ноември 2015 г. проф. Анастас Герджиков бе избран за ректор на Софийския университет "Св. Климент Охридски" за първи четиригодишен мандат. На 20 ноември 2019 г. той бе преизбран за ректор на СУ за втори четиригодишен мандат, който завършва сега през ноември.
Акад. Витанов е откроил общо 10 основни приоритета. Първият е постигане на достойно заплащане на труда на преподавателите и непреподавателския състав (лаборанти, библиотечни работници, администрация) в диалог с държавата, като целта е заплатите да нараснат поне 2 пъти.
Сред задачите му е намаляване на процента на напускащите студенти с поне 1/4 чрез въвеждане на академично наставничество по образец на английските и американските университети, както и намаляване на учебната натовареност на студентите и преподавателите с поне 10% (В момента аудиторната натовареност на студентите е близо до максимума, разрешен от държавата).
Повишаване на процента на защитилите докторанти на поне 70% и повишаване на атрактивността на докторантурата - също е сред приоритетите на академика.
Той държи на увеличение на броя и качеството на публикациите на университета в списания, индексирани в световните бази от данни, с поне 50% чрез увеличаването на допълнителното материално стимулиране за публикации, както и на включването на висшето училище в топ 500 на поне една от престижните световни класации.