Д-р Пламен Димитров: Негласуващите са като наркозависимия, когото родителите се правят, че не виждат

07.11.2023 07:00 Винсент Тановски
Психологът д-р Пламен Димитров СНИМКА: РУМЯНА ТОНЕВА

Сред тях има конформисти, които чакат да ги купят, работещи бедни и хора, които искат месия, каза още психологът пред "24 часа"

- Д-р Димитров, как бихте описали кампанията през изминалия местен вот - спокойна и позитивна или изнервена и негативно-нападателна? И как тя повлия на избирателите?

- Такава оценка може да се направи след много внимателно специализирано изследване. Но общите ми впечатления като гражданин и социален психолог са, че кампаниите напоследък, включително и предходните за парламентарните избори, бяха вяли, неточно адресирани и в много случаи - за да удовлетворят тези, които ги правеха, отколкото за избирателите.

- Това се очертава да са поредните избори с ниска избирателна активността, и то за кметове и общински съветници, където се предполага, че мажоритарният елемент по принцип вдига активността. Това какво ни говори?

- Ниската активност има по-сложна психодинамика, която социолозите и политолозите трудно биха уловили. Ние работим с хората, които системно не гласуват. Последното ни изследване обхвана 1386 икономически активни хора (без пенсионери и студенти), които 5 пъти подред не гласуваха. Малко от партиите успяха да подходят аналитично и задълбочено и да таргетират множеството причини, поради които българите не гласуват. Много е лесно да се обобщи, че има апатия и умора, но не е точно така. Нашите изследвания показват, че има фундаментално значение как живеят хората, с какво се сблъскват в ежедневието си и как се справят с него. Имаме вече данни, че около 40% от негласуващите са много затруднени в живота си и не им е до политика. Те имат нужда от решения за проблемите си, свързани с икономическото положение и психичното им здраве. Ние наблюдаваме точно такива показатели - начин на живот, реалните постижения на хората в него, стил на справяне с предизвикателствата, както и показатели за риск за психичноздравни проблеми, емоционално прегаряне и т.н. За предходните избори около 42% бяха в тази група: те житейски се намират в пасивна защита - те са тревожни, депресирани и на ръба на оцеляването си. Тяхното участие в изборите е с надеждата някой да им реши проблемите и да им бъде в подкрепа.

От друга страна, 1/3 от негласуващите са хора, които по много начини показват агресивна защита - те приличат на тези, които отидоха и декларираха публично, че не подкрепят никого, като пуснаха тази бюлетина.

- А каква е разликата между гласуващия с “Не подкрепям никого” и негласуващия изобщо?

- Те спадат към агресивната форма на противопоставяне и е характерен стил за живота на много българи, които не гласуват.

В тази посока имаме и върлите опозиционери, които казват, че “всички са маскари и не стават”. Тук са и идеалистите, и идеологическите перфекционисти, които не са удовлетворени от партийното развитие, от програмите, от готовността и политическата култура на кандидатите. В тази група попадат и властохолиците, които по един циничен начин смятат, че щом не са “включени в играта” - няма да подкрепят никого от играчите. Профилът е многопластов.

Виждаме обаче, че темата за избирателната активност не е в центъра на вниманието нито на социолозите, нито на медиите, защото цифрата е плашеща.

Помислете си на този балотаж в София какво се случва - имаме, примерно 35% активност и 5+% “Не подкрепям никого”. Какво остава за кандидатите? По 7-8% подкрепа от избирателите. Това е много рисково като основа да кажеш, че легитимно си получил една или друга позиция.

След такова представяне на местните, както и на парламентарни избори би трябвало да се хвърлят оставки на политически и партийни лидери. Въпреки това има възторжени и героични пози, някои се чувстват като победители, а всъщност нямото малцинство е най-голямата електорална група в България от доста време.

- Споменахте за онези 42% от хронично негласуващите, които имат тежък живот - тази група устойчиво ли се увеличава през годините?

- За последните 5 години тя се движи в рамките на статистическата грешка. Но е солидна и е най-големият клъстер. И тази група е многопластова. Там имаме конформистите - онези, които биха гласували, ако ги подкупят. Те чакат да бъдат привлечени. Но там има и работещи бедни, при които цели семейства хронично не участват в обществено-политическия живот. Те са дезориентирани, и страдащи от своите други проблеми - там е и средният и висок риск за психичноздравни проблеми. Тези хора боледуват и са с тревожно-депресивен профил. Има и такива, които чакат някакъв месия. Всички те се чувстват измамени от живота и нямат доверие не само към политиците, но и към всеки, дори към близките си. Системният проблем в България е именно ниското доверие - не само към публичните институции, към политическите структури, но и в междуличностната комуникация и междусъседските отношения. В общностния живот на хората сме на дъното на европейските класации. Доверието към самия себе си е достигнала онази точка, която в психологията наричаме приучена безпомощност. Това е начинът, при който ти правиш опити да се справяш и резултатът винаги е негативен или недостатъчно удовлетворителен. Вследствие на което тези хора махат с ръка, виждат, че е хубаво времето и казват: “Майната им, да правят каквото си искат”. Говорим за усещане за безперспективност, за много ниска лична ефективност и тук битува фразата: “От мен какво ли зависи, аз на себе си не мога да помогна, камо ли да участвам в избори”.

- А защо никой не говори за ниската активност, както споменахте - нито анализаторите, нито партиите? Защо този проблем се неглижира от всички?

- Те го маркират, но истината е, че не се стъписват от масивното съотношение. Сега на балотажа то бе 70/30. Тоест 70% от хората, които имат право да гласуват, не са. Бих казал, че и при политиците тези причини са хронифицирани - това е невротична реакция, при която не виждаш сигнала, че трябва да коригираш общуването с гражданите. Тези хора би трябвало да имат добри анализатори в своите експертни съвети, които да променят модела на комуникация. Липсата на доверие е това, което подмолно решава нивото на избираемост на всички кандидати.

- Ако оставим нерешен проблема с липсата на доверие, до какво може да се стигне?

- Това прилича на тези семейства, в които има зависим от психоактивни вещества, както наричаме наркотиците, и всички се правят, че няма нищо, докато този човек не се срине.

В психологията го разглеждаме като невротична психозащита. Хората, партийните и цели структури и техните лидери използват невротичен стил на мислене и действия, защото са се вкопчили в това, което наричаме властохолизъм - безкраен и неудържим стремеж да останеш на власт, когато не те искат и не те подкрепят, само и само да си в “музиката”.

Хората не са политически неграмотни. Обаче избират да не избират тези, които им се предлагат. Това означава, че кандидатите нямат достатъчно ниво на избираемост. А изборната активност всъщност това показва - че избираемостта на кадрите, които се предлагат на една или друга позиция, е ниска. Това значи, че трябва ремонт и реорганизация на партийните структури, на мисленето, на кадровото развитие, на политически дейности, които да покажат на хората, че заслужават доверието им. А не да се обвиняват хората и върху тях да се проектират собствените недостатъци и липсата на корекция и развитие. Невротиците правят точно това - търсят причините в другите, не в себе си. В нашата наука е добре изследвано като невротични защитни механизми на егото. А при някои от партийните лидери има инфлация на егото, което води и до неадекватна самооценка. Това е елемент на този нарцистичен, на моменти граничещ със социопатия стремеж и ламтеж за власт и запазването ѝ на всяка цена. Оттам идват и манипулативните вътрешнопартийни стратегии, насочени към обществото.

- Не се ли движим в затворен кръг - политиците не прибягват до колебаещия се човек, а само до партийните ядра, а той от своя страна не обръща поглед към партиите?

- Политическата класа има интерес да има ниска избирателна активност, за да могат чрез твърдия си електорат все пак да се класират. Ако бяха излезли 51 от тези 70%, които не гласуваха, и да напишат “Не подкрепям никого” - трябваше да се касират изборите по правилата на играта в една демокрация. Сега психологически тези избори са касирани от населението с неучастието си, защото и то е избор. Не става дума само за апатия, за липса на политическа зрялост или пасивност. Да не забравяме, че на миналите избори имаме 25% от негласуващите, които живеят активно, ефективно, имат конструктивен живот и професионални и лични постижения. Но не са подкрепящи и избират да не го правят агресивно, а да се фокусират върху задачите и контрола, който могат да упражняват в своя успешен живот. Тези хора имат по-високи доходи, организационни качества и могат да са елит във всяка една политическа формация.

CV

Роден е през 1958 г. в София

Завършва психология в СУ “Св Климент Охридски”

Първата му дисертация е в Института по психология към БАН

Специализира в Англия, САЩ, Нидерландия и Норвегия

Председател на Управителния съвет на Дружеството на психолозите в България от 2000 до 2019 г.

 С 40-годишен международен стаж в областта на психологичното и организационното консултиране, кризисната интервенция, създаването и реализацията на корпоративни програми за психосоциално подпомагане на служителите

Други от Интервюта

Д-р Цветеслава Гълъбова: До 5 години няма да има психиатри, от 520 по списък много са в чужбина

От 30-те души, постоянно настанени при нас, поне 15 са жертва на имотни измами. Схема, в която участват нотариуси, полиция, общински служители, твърди директорът на психиатричната болница в Курило -

Рая Пеева и Красимира Демирова: Повече се обичаме, отколкото спорим

Дъщерята: Много ми е хубаво да съм с нея, но понякога ме ядосва Майката: Рая е характер – нямаш ли го, отиваш на кино - Г-жо Демирова, г-жо Пеева, с какво ви спечели предаването “Кажи честно” по Би

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

>