Невиждани скариди пришълци стреснаха рибарите по Дунав. Учени: Не са агресивни

06.11.2023 21:00 Деляна Къркеланова
Мъжките могат да достигнат до 12 см., а женските - 8. СНИМКА: Dn Fishing
Рибарите се притесняват, че може да се окажат вредни за речната екосистема. СНИМКА:АРХИВ

Подозират, че са дошли от Украйна, тепърва ще изследват дали са инвазивен вид

Скариди в река Дунав, появили се незнайно откъде, стреснаха рибари - тревожат се, че неканените “гости” можели да се окажат големи вредители.

Появата им дори успя да предизвика интереса на биолозите от природонаучния музей в Пловдив, които лично отидоха да ги видят. Според Кристиян Владов - главен уредник на музея, това е инвазивен вид сладководна скарида, която най-вероятно е влязла от делтата на реката, а видът ѝ бил източноазиатски.

“През 80-те години са вкарани в Украйна за хранене, за размножаване, за продажба, изпускат се, като не се контролират условията, и

миг на нехайство е достатъчен, за да се

разпространят”, каза Владов.

Той смята, че всеки неместен вид е притеснителен, тъй като може да потисне друг, вследствие на което да накара популацията му да намалее или да изчезне напълно.

“24 часа” потърси за коментар Института по океанология към БАН. Д-р Радослава Бекова категорично отрича, че попадналите в Дунава скариди са инвазивен вид - на този етап нямало данни за това. От Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури също потвърждават, че не са инвазивни. По вид се водят ориенталски речни скариди (от. лат. Macrobrachium nipponense). Те не са опасни и   най-често се отглеждат като вид аквакултури, тъй като популацията им бързо нараства. А притесненията идвали от факта, че са нови и все още неизследвани обитатели в нашите води. Със сигурност обаче били речни, а не морски.  

“Трябва да се хванат екземпляри, за да се установи хранителният им спектър

и дали биха изместили някои от речните видове. В научната литература е докладван като вид, който не е инвазивен и не пречи на хабитата на други обитатели на водоема”, обясни д-р Бекова. Тя потвърждава думите на Владов, че видът на ракообразните е навлязъл в Европа още през 80-те години, за първи път в Украйна. За отделянето на вида скариди от естественото им местообитание се знаело още преди 3 години, когато за това било докладвано именно от украинска страна. Скаридите идвали от западните части на Тихия океан, Северозападна Индия, Виетнам.

Била пренесена в бившия СССР със зарибителен материал от шаранови видове

от Китай Най-вероятно появата на скаридата е в резултат от вливането на реките в черноморско-азовските прибрежни води, коментираха още от агенцията по рибарство и аквакултури. Мъжките екземпляри можели да достигнат до 12 сантиметра, а женските до 8. Отличавали се с много дълги предни крайници.

На този характерен белег обръща внимание и рибар от Русе, който е създател на YouTube канала Dn Fishing. В него публикува видеа само с дунавски улов. В последния клип той говори за новите гости на реката и показва част от уловените ракообразни, чиито щипки и пипала са по-големи от самото тяло. Рибарят, който също смята, че скаридите са инвазивен вид, призовава във видеото някой запознат да сподели какви са пришълците, защото в района на Русе никой не е виждал подобни .

“Има различни големини, което показва, че има и популация. Има големи, малки, всякакви. Интересен вид са и дори скачат”, разказва той, докато ги показва. Притеснено споделя, че имало и необичайни набези върху живарниците. Други рибари казвали, че скаридите превръщали уловената риба буквално на пихтия, хранейки се с нея. 

“На въдица случайно се хващат. Има вариант, но той е забранен от закона - да се хващат по-масови количества и може би трябва да се измисли някаква вратичка”, предлага друг рибар - Теодор Теодоров. 

Д-р Бекова призовава да не се бърза със заключения, защото тепърва скаридите ще се изследват и ще се доказва дали наистина влияят негативно на речната екосистема. Не било изключено и климатичните промени да са сред факторите, повлияли за появата им. Д-р Бекова обяснява защо - по принцип азиатските температури на водите са по-високи и предвид факта, че последните години у нас зимите са по-меки, явно ориенталската скарида намира достатъчно добри условия за живот тук, та дори и за размножаване.  

“Въпрос на доказване е, но чисто теоретично е напълно възможно появата и разпространението им да се дължи на климатичните промени. Ако се продължи с това меко и топло време през зимата, дори и да има леки застудявания, тя пак ще оцелее и нищо чудно да стане постоянен вид”, добавя още тя. 

Същата теза поддържат и от агенцията по рибарство и аквакултури. Оттам обръщат внимание и на факта че появилите се ракообразни са

хищници, които се хранят с личинки на комари, хайвер

на двучерупчести и риби. В същото време обаче тази скарида е важна част от храната на рибата.

А въпреки тревогите си рибарите в Русе споделят, че месото на скаридите е много вкусно. Някои дори се шегуват, че вече ще могат да ядат скариди “със стил” в задния си двор.

Други от От страната и света

Сезонът на Ледената пързалка в Русе започва на 16 ноември

Ледената пързалка в Русе очаква първите си посетители на 16 ноември. И тази година тя ще бъде разположена на площада пред Държавната опера. Официалното откриване на Ледения парк ще бъде на 18 ноември

Патриарх Даниил в началото на Рождественския пост: Да оставим свободно място за молитва към Бога

Патриарх Даниил каза в обръщение за началото на Рождественския пост, че трябва да оставим свободно място за молитва към Бога. "Чрез подвига на поста и дълбокото съдържание на богослужебните текстове

Откриха жената, блъснала бременна в София, пишат й акт

СДВР откри жената, която блъсна бременна с джипа си в София, а след това си тръгна. Инцидентът е станал вчера в кв. "Младост". В момента пишат акт на провинилата се шофьорка

Виктор Орбан призовава ЕС да преразгледа санкциите си срещу Русия

Европейският съюз трябва да преразгледа санкциите си срещу Русия, заяви днес пред унгарското обществено радио премиерът на Унгария Виктор Орбан, цитиран от Ройтерс

Министерство търси с 5 млн. лева сграда за агенцията за инвестиции

Българската агенция за инвестиции (БАИ) е ключова структура към министерството на иновациите и растежа с основна роля за привличане на чуждестранни инвеститори в страната по Закона за насърчаване на

>