Тв студиото на “24 часа”: Гласувахме в балони, кметът във властта е нещо като фикус

06.11.2023 04:30
Иван Гарелов и Георги Милков си стискат ръцете на финала. СНИМКИ: РУМЯНА ТОНЕВА
Цвета Стратиева - Флора в гримьорната
Атанас Темнилов гримира за студиото Георги Банов
Освен като колеги, Елица Гилтяй и Виктор Иванов бяха и в тандем като гости на изборното студио.
Гримират д-р Пламен Димитров
Михаил Дюзев и Калина Влайкова
Доц. Николай Димитров с фланелката с фикус.

15 умни и интересни събеседници коментираха най-важните теми от балотажа

15 умни и интересни гости - малки и големи заковаха вниманието в тв студиото на “24 часа” “Местни и свестни - балотажът” снощи. То се излъчваше на живо от 18 часа на сайта ни.

Водещите се сработиха идеално - до Мистър Панорама Иван Гарелов седна коментаторът на “24 часа” Георги Милков. И в бърз ритъм препитваха гостите по всички актуални теми. Зрителите ни първи научиха горещите данни от екзитполовете за това кой къде печели.

И се насладиха на разговора на Георги Банов с шест деца от 1-и до 9-и клас за това как те виждат София.

“Геополитическата линия бе грешка и не в полза на хората, които я изведоха на преден план - обясни водещата и влогърка Цвета Стратиева - Флора за този наклон на кампанията в София в последните дни. - Обществото е много разделено, до степен, в която тези различия могат да прекратят приятелства.”

“Интересува ме чий е Крим, но повече ме интересува чия е София”, отсече журналистът от “24 часа” Георги Банов.

Чий е Крим? - попита той саркастично Георги Милков, известен с познанията си по геополитика.

Крим е турски - невъзмутимо му отговори Милков в същия дух. Банов обърна внимание как за първи път “половинките” на кандидатите за кметове останаха на заден план.

“Най-важното, което ми направи впечатление след първия тур, са невалидните бюлетини. На първия тур партиите не извадиха твърдите си, а неграмотните си ядра”, каза още той.

Разговорът се измести повече към това дали балотажът е залог за бъдещето на сглобката и по-малко към това защо хората не отидоха да гласуват, каза Елица Гилтяй, шефка на политическия отдел на “24 часа”.

“Не може да продуцираш толкова политически интриги и скандали, и да очакваш как избирателят ще бъде озарен от ентусиазъм да отиде с най-добри чувства да гласува”, каза още тя.

Политическият журналист на “24 часа” Виктор Иванов обърна внимание върху посланията на партиите, които са насочени само към твърдите им ядра. “Реално от 2015-2016 г. политиците не правят истински кампании, защото не искат хората да гласуват.

Никой не търси колебаещия се избирател,

всеки говори на твърдата си аудитория. И им е много по-лесно да си преброяват стадата, отколкото наистина да се опитат да направят качествено предложение и качествена кампания”, обясни още той.

И двамата се съгласиха, че като общество живеем в балони и не искаме да ги спукаме и да проведем разговора помежду си.

Пиар експертът Диана Дамянова направи интересен анализ на предизборната кампания.

Според психолога д-р Пламен Димитров има погрешна генерализация, че негласуващите хора са апатични. Той даде пример: 20% от негласувалите са хора, които биха могли да се причислят към т.нар. елит. “Имаме много устойчива група от негласуващи, които живеят зле - 42%. Това са работещи бедни и на ръба на оцеляването.”

Той подчерта, че България е на дъното в класациите по доверие - не само към политическите структури и институции, но и в междусъседските отношния, към семейството, към себе си.

Няма как да живееш в голям столичен греад, в европейска страна, да си граница на ЕС и да се занимаваш с плочките, водопроводите, канализацията и малкия човек. Кметски избори са, но това не те откъсва от останалата част на света”, обясни журналистката Калина Влайкова.

“Кой българин иска да му кажат от телевизора, че е беден, смотан и малък”, попита от своя страна журналистът от Дарик радио Михаил Дюзев по отношение на посланията на Ваня Григорова. Според него политическото ѝ бъдеще ще е трудно заради силните играчи в лявото - Корнелия Нинова и Мая Манолова. Може да се стигне култовите играчи да се обединят срещу новата изгряваща звезда.

Ниската избирателна активност е съзнателно възпитана в обществото от политическия елит, подозира социалният психолог доц. Николай Димитров. Той символично дойде в студиото с фланелка с фикус, защото кметът е като това растение - нещата зависят повече от общинските съветници и районните кметове.

Според него лесно може да се прогнозира крайният резултат, когато разчиташ само на твърдите ядра, тоест на онези, които неизбежно ще отидат да гласуват. Според него в София е интересен случай, защото ПП не разчита на свои ядра. “Спаси София” спаси Терзиев и авторитета на ПП в София”, каза още той.

Други от Анализи

Израел и Хизбула: Защо примирието идва точно сега?

В сряда влезе в сила одобреното от Израел примирие с Хизбула. Не само шиитската милиция е отслабена. Защо примирието идва точно сега? И защо с Хамас скоро не може да бъде постигнато такова

Тикток ултрасите в мола копират. Кого?

Положението ще става по-зле, идват загубените поколения Младежки банди върлуват из молове. Младежки банди вилнеят по футболни мачове. Бият по улиците, навсякъде

Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Нови по-високи мита за стоките от Канада, Мексико и Китай от първия ден. Тръмп заплаши с тази стъпка, а тя според анализатори може да се отрази тежко и на Европа

Предстои ли спиране на огъня в Ливан?

Предстои ли спиране на огъня в Ливан? Израелските медии съобщават, че прекратяването на огъня в Ливан, постигнато с посредничеството на френския президент Макрон, ще влезе в сила съвсем скоро

На тази дата: Премиера на “Точка първа” – първия наш цветен филм

На 26-и ноември 1956 г. в София е премиерата на “Точка първа” - филма, който остава в историята на българското кино и като първия заснет на цветна лента

>