КЕВР реши: Газът от днес поскъпва с 36%

01.11.2023 17:05 Марияна Бойкова
Терминалите за втечнен газ осигуряват вход към европейските пазари.

Комисията за енергийно и водно регулиране реши в късния следобед днес газът през ноември да струва 82,12 лв. за мегаватчас, което е поскъпване спрямо октомври с 36%.  Точно това предложения внесе в енергийния регулатор по-рано днес "Булгаргаз".

Утвърдената цена от 82,12 лв. за мвтч е с 36% по-висока от цената на природния газ през м. октомври, която беше в размер на 60,41 лв. Въпреки неблагоприятните ценови фактори регулираната цена за месец ноември е над 10 на сто по-ниска от цената на европейските газови пазари за ноември, се казва в съобщението на КЕВР.

В утвърдената цена на природния газ са включени  цена на природния газ на входа на газопреносните мрежи, плащането за „обществена доставка", което покрива разходите на "Булгаргаз" за съхранение на количества в газохранилището в „Чирен".

Комисията се е произнесла след анализ на внесените днес от „Булгаргаз"  актуални данни, формиращи цената на природния газ за ноември. Те отчитат котировките на международните газови пазари до 31 октомври включително.

КЕВР е установила, че общото прогнозно количество за вътрешния пазар е осигурено от четири различни източника за доставка.

В ценовия микс за ноември е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора „България - Гърция" (IGB), съгласно действащия дългосрочен договор с Азербайджан. То покрива 35,64% от потреблението за месеца и има ключово значение за постигане на благоприятни цени на синьото гориво.

„Булгаргаз" е сключил за ноември три договора за доставка на втечнен природен газ (ВПГ) с търговци от региона, след тръжна процедура, при изисквания за минимална цена и предложен начин.

С осигурените количества се покриват ангажиментите на обществения доставчик за месеца към крайните снабдители и топлофикационните дружества, както и количествата по двустранните договори с индустриални клиенти.

„Независимо, че през зимните месеци доставяният от Азербайджан газ намалява като относителен дял в общите количества, той остава благоприятен фактор за България, тъй като неговата цена не е обвързана с цените на международните газовите пазари. Благодарение на това цената на газа за българските потребители – битови и стопански - остава съществено по-ниска в сравнение с другите европейски страни", заяви председателят на КЕВР доц. Иван Иванов на откритото заседание. Според него основните фактори със съществено влияние върху регулираната цена на газа са значителния ръст на ценообразуващия индекс TTF „месец напред" за ноември, увеличените количества за доставка за предстоящия отоплителен сезон и негативното влияние на военните конфликти в Украйна и Близкия изток върху пазарните цени на синьото гориво.

Решението на КЕВР за утвърждаване на цената на природния газ за м. ноември 2023 г. ще бъде публикувано на интернет страницата на регулатора.

Други от От страната и света

Пускат движението по “Тодор Каблешков” с леко заобикаляне

Общината започва ново отчуждаване на автомивката, която блокира новия булевард След месеци чакане движението по новопостроения столичен бул. “Тодор Каблешков” от “Луи Айер” до “Черни връх” най-накрая

Депутатите без заплати, докато не си изберат председател

Ще си ги получат със задна дата, но не само за 1 заседание - което продължава 18-и ден при спрял часовник, а за три работни седмици Само ДБ (леко) отстъпи за доайена Кирилов и опита да свали кворума

Ваня Тагарева: Защо Васил Терзиев не назначава конкурс за избор на гл. архитект на София?

Временно назначената Панайотова се превръща в постоянно действащ гл. арх. на Столична община, за да обслужва корпоративни интереси, които са в противоречие с гражданския интерес

Полиция влиза в моловете, малките биячи са от кв. “Лагера” и харесват футболните хулигани

Нападнатият мъж още е в болница Баща на едно от задържаните момчета: Били са ритани и блъскани в гръб Столичната полиция влиза в моловете, за да следи за сигурността след побоя над служител в

Пробите от овцете във Велинград вече са в сертифицирана от ЕС лаборатория

Пробите от овце от стопанствата във Велинград, за които има съмнение за чума, вече са в сертифицираната от ЕС референтна лаборатория. Те пристигнаха под ескорта на представители на засегнатите

>