Варна изпревари по имотни сделки Пловдив, а Несебър – Бургас

01.11.2023 16:59 Христо Николов
София се оказва на девето място в световна класация по ръст на цените на имотите. СНИМКА: РУМЯНА ТОНЕВА
Несебър е на четвърто място в страната по брой на сключените имотни сделки. СНИМКА: “24 ЧАСА”

София се озова на девето място в света по ръст на цените на жилищата

Варна изпреварва през третото тримесечие по брой сключени имотни сделки втория най-голям град на България – Пловдив. В морската столица между юли и септември т.г. Агенцията по вписванията е регистрирала 3657 имотни сделки, докато в Пловдив са 3582.

Другото разместване в класацията на шестте най-големи пазара в страната е настъпило вследствие на вмъкването на Несебър между тях. Там местната служба по вписванията, към която са не само Несебър, а и Слънчев бряг, Равда, Влас и Ахелой, е изповядала 2382 имотни сделки между юли и септември, докато в областния град Бургас са само 1931 на брой. Това всъщност

не се случва за първи път

– търговията с ваканционни и други имоти в Несебър открай време е много оживена.

Като цяло обаче броят на сключените през третото тримесечие имотни сделки в България намалява с 13% на годишна база, като този процес не отминава нито столицата, нито Варна, Пловдив, Бургас и дори Несебър. Там, където през 2021 г. и 2022 г. имаше големи ръстове, сега отбелязват и най-голям спад.

Сходна е тенденцията и в морските и планинските ни курорти. В Благоевград сделките са намалели с 23,8%, във Велико Търново спадът е с 16,5 на сто, а в Плевен – с 11%. Малко по-добро е представянето на Кърджали, където сделките са спаднали само с 8,5%.

Значителното забавяне на сделките в морските курорти продължава и през третото тримесечие. В Балчик те са намалели с 22,7%, в Поморие – с 21,1 на сто, а Царево – с цели 30,8%. По-леко понижение - с 11,3%, е отчетено в Каварна.

В планинските курорти най-добро е представянето на Разлог, където се изповядват и сделките в Банско. Там понижението е едва с 4,3%. В останалите планински курорти

двуцифрените спадове на сделките продължават

В Самоков, където се вписват сделките в Боровец, те намаляват с 19%, в Смолян, където се изповядват и тези в Пампорово, спадът е с 13%, а в Чепеларе достига 14,3 на сто в сравнение с година по-рано.

Макар че броят на сделките намалява навсякъде, имотният пазар не показва признаци на спукване на балон. Например там, където пазарът на жилища е най-оживен - София, Пловдив, Варна, Бургас и Несебър, броят на сделките сега е около и малко над нивата от 2019 г., която беше рекордна за имотния пазар. Той беше стимулиран изключително много от засилване на търсенето, което настъпи през 2021-а и особено през 2022 година, затова сега спадовете по-скоро говорят за успокоение.

При цените обаче картината е малко по-различна – те продължават да нарастват, а София, където е най-големият и развит пазар на жилища в България, дори зае девето място сред 107 града в света по ръст на имотните цени, показва индексът Global Residential Cities на консултантската компания Knight Frank за второто тримесечие.

С ръст на цените от 8,8% на годишна база

София изпреварва исландската столица Рейкявик

и е малко след Будапеща в индекса на консултантската компания. Първите осем града в тази класация са в нажежената зона, където ръстът на цените е дори двуцифрен: Анкара, Истанбул, Дубай, Вилнюс, Загреб, Йерусалим и Атина. В Анкара например цените са се вдигнали със 105 процента в сравнение с година по-рано.

Но докато Турция е под силното влияние на свръхвисоката инфлация и обезценяването на националната си валута, в половината от останалите пазари, които са включени в тази класация, има намаление на цените на годишна база. Така глобалният индекс на нарастване на цените е само 1,7%, а беше 3,2% едно тримесечие по-рано.

Според анализа на Knight Frank повишаването на лихвите вероятно е вече зад гърба ни, въпреки че остават на високо ниво в сравнение с неотдавнашните исторически ниски нива. Но ако това действа успокояващо на цените и те не нарастват както през 2021 и 2022 г., то има противоположни тенденции, които

тласкат имотния пазар в друга посока

Има например ограничено предлагане на нови жилища, а търсенето няма как да намалее силно. Липсата на нова строителна дейност през последните години в съчетание с по-ниска пазарна ликвидност създават недостиг почти навсякъде по света, което действа проинфлационно.

Има и чисто демографски проблеми, породени до голяма степен от вътрешната миграция в много държави. Тя е чисто икономическа, свързана е с намирането на нова работа, но това означава и засилено търсене на жилища, което по естествен път вдига цените им или поне пречи за по-големия им спад.

Освен това някои имотни пазари предимно в САЩ отчетоха още миналата година силен спад на цените и естествено през 2023 г. корекциите им да не са чак толкова рязко надолу.

Други от От страната и света

Богдан Богданов: Няма разлом в ПП-ДБ

Няма разлом в ПП-ДБ. Дори мога да кажа, че с колегите сме в добър синхрон, колкото и на някои да им се иска. Това каза Богдан Богданов от ПП-ДБ в предаването "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ

Софийските улици, по които се движи градски транспорт, са обработени против заледяване

През изминалата нощ са направени обработки против заледяване на улиците, по които се движи общественият транспорт на София, както и на стръмни и опасни участъци във всички райони на столицата

Общо 119 пожара са загасени през изминалото денонощие, няма пострадали

Общо 119 пожара са загасени през изминалото денонощие на територията на страната. Това съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН) към МВР на своя сайт

Патриарх Даниил ще отслужи тържествена света литургия за 100 години от освещаването на "Св. Александър Невски"

Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Даниил ще отслужи днес тържествена света литургия за 100 години от освещаването на патриаршеската катедрала "Св

Духът на истинската археология е жив, въпреки всичко!

Няма да е пресилено ако кажа, че това лято премина под знака на политическите терзания и успехите на археолозите. Една от най-гледаните национални телевизии посвети половин час от прамтайма си за

>