(ЗА ЛИТОВА) Радослав Ризов: Над 1 млрд. евро ни дава ЕС за иновации. Това е ключът към развитието на бизнеса и науката

31.10.2010 10:39 Евита Смилкова
Радослав Ризов участва в първата дискусия "Европа за България", организирана от "24 часа".
По време на дискусията представители на бизнеса имаха възможността да задават въпроси към експертите.

Над 1 млрд. евро дава ЕС на България за иновации за настоящия програмен период 2021-2027 г., а Министерството на иновациите и растежа е фокусирано върху насочването на максимална сума към малките и средни предприятия, които са гръбнакът на икономиката. Това заяви Радослав Ризов, главен директор на главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност" пред представители на бизнеса. Той участва в първата дискусия "Европа за България", организирана от "24 часа" с финансовата подкрепа на Европейския парламент.

Пилотното събитие е част от едногодишната информационна кампания на "24 часа" в изпълнение на проект "Кохезионната политика в България - нашият Европейски план". Целта е българските граждани да бъдат осведомени относно кохезионните политики, както и да се направят видими ползите от тях.

По време на дискусията представители на бизнеса имаха възможността да задават въпроси към експерти относно предстоящото отваряне на програми и разпределянето на финансови средства, предвидени за България от кохезионните фондове на ЕС, плана за възстановяване и Фонда за справедлив преход. Присъстваха представители на 5-те министерства, които имат бюджет за финансиране на проектите за кохезионна политика в България - на енергетиката, на транспорта, на регионалното развитие и строителството, на иновациите и растежа и на околната среда и водите. Министерството на финансите, което е контролният орган, също имаше свои представител.

Освен Ризов, на срещата присъстваха и евродепутатът Искра Михайлова, Ангелина Бонева - зам.-министър на регионалното развитие, благоустройство, Иван Иванов - директор на Дирекция "Централно координационно звено" към Министерство на финансите, Мартин Георгиев - директор на дирекция "Координация на програми и проекти" и ръководител на управляващия орган на Оперативната програма "Транспорт и транспортна инфраструктура", Ивета Филипова - директор на дирекция "Управление на проекти в енергетиката" в Министерството на енергетиката и Галина Симеонова - главен директор на главна дирекция "Оперативна програма "Околна среда" в МОСВ.

Ризов разясни, че в рамките на програмата "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" министерството има два основни приоритета - "Иновации и растеж", с бюджет 730 млн. евро, и "Кръгова икономика", с 459 млн. евро финансиране. Всичко, свързано с енергийна и ресурсна ефективност, се отнася към тях. По негови думи тези два приоритета са дефинирани на високо ниво и всички европейски държави се съобразяват с тях, България не е изолиран случай.

"Иновационната стратегия за интелигентна специализация" пък, към която България и ЕС придържат през годините, дефинира приоритетите за икономическото развитие на всяка една държава членка. В нашия случай това са: Информатика и ИКТ, Мехатроника и микроелектроника, Индустрии за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии, Нови технологии в креативни и рекреативни индустрии, Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика.

Ризов обеща, че една от процедурите, които българските малки и средни предприятия могат да очакват до края на годината, е "Разработване на иновации в предприятията". Бюджетът й е 127 млн. лв., а целта - да предостави фокусирана подкрепа на предприятията за разработване на иновации. Подходът на министерството е регионален - т.е. повече пари са отделени за по-слабо развитите региони. Например Югозападният рагион се води в преход, следователно средствата за него са по-малко. В допълнение на това, че са отпуснати по-малко средства, има и по-нисък интензитет на безвъзмездната финансова помощ. Срокът за изпълнение е 18 месеца. Процедурата е насочена към микро, малки, средни и големи предприятия. Минималният и максималният размер на средствата на проект се движат между 50 и 500 хиляди лева. "Тази процедура е готова. Всеки момент предстои да се да я пуснем", каза Ризов.

Той изброи още няколко ключови процедури, по които предстои да се кандидатства. Първата, която ще бъде пусната в рамките на 2023-та, е "Внедряване на иновации в предприятията". Бюджетът й е близо 300 млн. лв. Целта й е да предостави фокусирана подкрепа на предприятията за внедряване на продуктови иновации или иновации в бизнес процесите. Отново има регионално разпределение на предвидените средства. Като важен елемент Ризов посочи, че срокът за изпълнение е 12 месеца. Затова трябвало компаниите да са максимално стегнати в проектните си предложения. Размерът на бюджета варира между 50 и 800 хиляди лева. (За повече информация - сканирайте QR кода в презентацията тук  )

През 2024 г. пък Ризов посочи, че част от процедурите наблягат на подобряване на производствения капацитет в семейните предприятия, както и тези в творческата индустрия и занаятите. "Това е нещо ново, досега не е имало подобна процедура. Може да очаквате съвсем скоро да бъдат добавени повече детайли", отбеляза той. И допълни, че в момента текат интензивни преговори с този тип предприятия, творци, занаятчии, за да се дефинира кое би било най-полезно за тях и би имало най-голям ефект. Тези бизнеси предстои да бъдат подпомогнати с около 120 млн. лв.

За 2024 г. Министерството на иновациите е предвидило и процедура за защита на правата на индустриалната собственост в предприятията с бюджет 23,9 млн. лв. Тя ще се изразява в патенти, изобретения, полезни модели, марки, промишлен дизайн..

Друга важна програма, чиято процедура трябва да излезе всеки момент, е "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация". Към нея предстои да бъде достъпна и процедура - иновативна ваучерна схема за малките и средни предприятия с общ бюджет 25 млн. лв. "Идеята е да се създаде мрежа от 12 цифрови иновационни хъба, като искреното ни желание е да направим така, че българските малки и средни предприятия да започнат да работят активно с научноизследователските и развойни организации и с академичните институции", обяснява Ризов, като посочва, че това е мярка, която се прилага във всички европейски държави и се развива.

По негови думи нашите цифрови и иновационни хъбове не отстъпват по нищо на останалите в ЕС. Едновременно с това са предвидени средства и за центровете за върхови постижения и компетентност. "Искам да насърча всички да бъдат активни и да търсят информация за процедурите. Хората у нас сякаш не са наясно какви процедури има и как може да се кандидатства по тях", призовава Ризов. Той посочва два важни сайта, на които може да се търси информация - eufunds.bg и ИСУН. Уточнява, че на страницата на всяко министерство също има много информация. "Има обществено обсъждане на всяка една от процедурите, приемат се предложения. Отворени сме за идеи. Всеки, който иска да дойде да говори с нас, трябва да знае, че сме на разположение", допълни Ризов.

Други от От страната и света

Педофилите по-агресивни, държавата хаотично ги брои

Полицията разкрива около половината регистрирани посегателства над ученици, сред нападателите има и жени В регистъра на педофилите ще влизат само осъдените окончателно, но те са малко

Бойко Борисов и Кирил Петков също са отличени с медали от Украйна

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков също са получили отличие от Върховната рада на Украйна за заслуги пред украинския народ

С чествания днес и утре отбелязваме 100-годишнината от освещаването на „Св. Александър Невски“

Българската православна църква (БПЦ) ще отбележи тържествено на днес и утре, 22 и 23 ноември, изпълването на 100 години от освещаването на патриаршеския ставропигиален храм-паметник "Св

Атанас Илков обсъжда влизането ни в Шенген по суша с министри от три държави

Вътрешните министри на България, Румъния, Австрия и Унгария и еврокомисарят по вътрешни работи се срещат в Будапеща днес. Срещата е по инициатива на унгарското председателства на ЕС

181 тира нужни, за да превозят у нас 3600 тона евромонети, печатат и 520 т банкноти в евро

Възпоменателните парични знаци с Мадарския конник, св. Иван Рилски и Паисий ще се използват в цяла Европа 520 тона евробанкноти и 3600 тона евромонети ще бъдат отпечатани или изсечени

>