Галин Цоков откри конференция в Пловдив за биотехнологии и персонализирана медицина
Изграждането на този Център е пътят по който се случва науката в България – с много трудности във финансирането и много усилия в създаването на съвременна и иновативна научна инфраструктура. Това заяви министърът на образованието и науката проф. д-р Галин Цоков, който откри днес конференция на тема: „Биотехнологиите за персонализирана медицина“, организирана от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Форумът е посветен на първия етап от изпълнението на научната програма на Центъра по компетентност „Персонализирана иновативна медицина“ – ПЕРИМЕД, в който висшето училище си партнира с Медицинския университет в Пловдив и Института по минералогия и кристалография при БАН.
В приветственото си слово към участниците в конференцията проф. Цоков каза още, че късметът на ПЕРИМЕД е в учените и организациите, които участват в него, тъй като имат висок праг на поносимост към иновациите и с много малко средства са успели да получат възможно най-добрите резултати. „Най-голямата принадена стойност на проекта обаче е във възможността за екипна работа на различните висши училища у нас и осъществяване на общите им цели“, добави той, визирайки партньорските отношения между ПУ и МУ-Пловдив.
От името на ръководството на ПУ „Паисий Хилендарски“ участниците в конференцията бяха поздравени от проф. д-р Теменужка Йовчева. В словото си тя отбеляза, че като заместник-ректор по научно-изследователска дейност на най-голямото висше училище в Южна България и партньор по проекта оценява ПЕРИМЕД като изключително иновативен и полезен за академичната общност, тъй като е свързан с една от най-важните и приоритетни области за развитие на научните изследвания на национално и европейско ниво – а именно, технологиите в полза на здравето на човека. Изпълнението на проекта ще допринесе за постигането на висока съпоставимост на постигнатите резултати с тези на водещите европейски центрове в Австрия, Германия, Испания, Франция и други европейски страни, което доказва значимостта му както като научно изследване, така и с реално практическо приложение, добави тя.
Изпълнението на ПЕРИМЕД в неговия първи етап е на стойност 23.4 млн. лв., като това е най-голямата инвестиция на ПУ в научна апаратура.
Ключов момент в научната програма на ПЕРИМЕД е регистрацията на 3 патента и подадените допълнително още 3 заявки за регистриране на патенти, които ще бъдат добра основа при осъществяването на процеса на комерсиализация на научните процеси, стана ясно по време на конференцията.