Седем месеца тялото на българка е в моргата на Неапол заради бюрокрация
Не могат да погребат Лидия заради липса на роднини, които да разрешат
От 15 март 2023 г. тялото на родената в София през 1957 г. Лидия лежи затворено в хладилна камера в моргата на Морската болница на Неапол. За абсурдния случай заради поредицата от бюрократични спънки информира в. ”Република”.
Лидия починала сама и в страдание в реанимацията на болницата. От тогава досега обаче трупът й е обект на одисея, свързана с размяната на множество писма между различни администрации в Италия и България, но без това да доведе до мир за душата й. Болничните власти от Неапол си разменили кореспонденция и с община в провинция Фоджа в Пулия, където навремето работела жената, но и там ударили на камък. До ден днешен не бил открит никакъв наследник или роднина, нито пък каквито й да било пари на нейно име. Как се стигнало до тук?
Първоначално било направено „социално-икономическо разследване”. Социалните служби на Здравната каса в Неапол разбрали, че от 9 юли 2021 г. българката била регистрирана в община Казалвекио ди Пулия, провинция Фоджа, след което се преместила в Кастелнуово дела Дуания. Така неаполските власти се свързали с тези в малката община в Пулия. Техен човек отишъл на адреса, на който била регистрирана навремето Лидия. Там обаче отворила вратата възрастна жена, за която българката работела като болногледачка. Италианката отговорила, че нямала никаква вест за Лидия. Не били открити и никакви доходи под формата на заплата или пенсия в Кастелнуово на името на починалата.
Така на 4 май италианските власти пратили искане до българското посолство в Рим да се потърсят някакви близки на Лидия. На 30 май от нашето Министерство на вътрешните работи било отговорено, че не били открити живи преки наследници. През юли здравните служби на Неапол поискали от посолството ни да прати разрешение за погребението. На 12 септември обаче от дипломатическата ни мисия пристигнал отговор, че „консулската служба на посолството на България в Рим няма никакво законово право да издава разрешения за погребването на починали български граждани без оторизацията на техни живи роднини”.
Въпросът обаче е какво става, когато липсват такива роднини, пита се в. ”Република”.
Шест месеца след смъртта на Лидия шефът на неаполската болница написал отчаяно писмо до кмета и до полицията. В него описал положението – че не са намерени никакви следи за близки или роднини на починалата, че не изплували следи от някакви доходи приживе. Затова директорът казал, че социалната служба на болницата обявява предполагаемо състояние на финансова несъстоятелност. Затова поискал пускането в действие от компетентните органи възможно най-скоро на процедурите за погребването. Това се налагало както заради хигиенни мотиви, тъй като трупът седял в моргата на болницата от дълго, така и за гарантирането на достойното му погребване.
На 13 октомври болницата се свързала директно със служба ”Гробища” на неаполското кметство. Тя обаче отговорила в същия бюрократичен стил като другите преди нея, че делото трябва да се препрати към службата за гражданско състояние, която в случая била единствената компетентна по въпроса с погребенията и по получаването на трупа от моргата. При липса на наследници и на доходи на починалата разноските трябвало да се поемат от общината.
В същото време обаче общинската служба „Гробища” чака зелен светофар от колегите си от служба „Гражданско състояние”. Според „Република” създалата се патова ситуация не може да бъде разрешена с телефонни обаждания, защото болницата сега трябва да снабди с всички необходими документи колегите си от „Гражданско състояние”. Това обаче можело да стане, само ако представител на Здравните служби отиде лично, защото трябвало да се удостовери самоличността на подалия иск.
Все още не е ясно кога Лидия ще бъде погребана.