Проф. Огнян Герджиков: ГЕРБ сгреши с кандидата - трябваше да заложи на председателя на СОС

31.10.2023 09:08 Лиляна Клисурова
Проф. Огнян Герджиков

- Проф. Герджиков, изненадаха ли ви с нещо изборите?

- Леко съм изненадан от резултатите в София. Не очаквах, че кандидатът на ГЕРБ ще остане на трета позиция.

- Защо се случи това?

- ГЕРБ като че ли не подбраха най-подходящия кандидат. Едно е Антон Хекимян като журналист и тв водещ - прекрасен, но в политиката не е същото. Допуснаха грешка - трябваше своевременно да направят по-популярен Георги Георгиев, председателя на СОС, който е изключително качествен човек. Познавам го лично, бил ми е асистент в университета. Много добре подготвен като юрист, много добре балансиран като човек, с много развито социално чувство - великолепни качества за кмет. И ако го бяха популяризирали навреме, можеше да спечели изборите. И София щеше да има чудесен кмет.

- Скандалът с машините как се отрази на тези избори?

- В някаква степен допринесе за по-ниска избирателна активност, макар не толкова, колкото се очакваше. За съжаление, ние сме известни с нашата слаба активност. В други държави се стига до 70-80%, а ние - с по 40% средно, а на места и по-малко.

- На какво се дължи това?

- Години наред не можем да изчистим избирателните списъци от мъртви души и това изкуствено намалява процентите на активността. Толкова години се говори по въпроса и не знам дали от мърлявост нищо не се прави, или поради друга причина.

- Ниската активност не е ли и знак за недоверие в политиците и разочарование от тях?

- Това също го има. Разбира се, не можем да очакваме активността отпреди 1989 г. - 99,98%. Светла му памет на проф. Токушев - той е бил председател на такава секция и веднъж получили 99,96% гласували. Но някакъв до него се скарал, че не може да има активност под 100%, и трябвало да се сложат поне 102-103%, при това съвсем сериозно. Слава богу, сега такива няма.

- Но и сега понякога остават съмнения за манипулиране на резултатите, не е ли така?

- Да, винаги има съмнения, за съжаление. Въпросът е да е малък процентът, за да не повлиява съществено на крайния резултат.

- Съдът да върне машините за балотажа?

- Не очаквах това.

- Защо? Решението на ЦИК беше взето въз основа на една справка на ДАНС, която дори не беше публично оповестена.

- Дали е публично оповестена, или не - няма значение. Но ще остана много изненадан, ако се стигне до връщане на машините.

За мен поначало е грешка въвеждането на машинното гласуване. Защо в Европа няма машинно гласуване?! Имаше в някои държави, но те го отмениха - още 2007-2008 г. Германия с решение на Конституционния съд, Нидерландия също... В Европа единствено в града Брюксел има. В САЩ, където машинният вот беше масов, в последно време има отказ от него. Ние ли сме най-умни в Европа, че да кажем: Ние ще гласуваме машинно, другите европейци не разбират?!

Могат да се вземат мерки и да се минимизират възможностите за манипулации с хартиените бюлетини. Въпросът е в организацията. Докато с машините може да се направи много масова манипулация.

- Не искате въобще да се върнат машините като част от изборния процес в България?

- Да.

- Дори при предстоящото отваряне на Изборния кодекс ли, каквато заявка дадоха вече политиците?

- Това ще бъде N-тата промяна. Изборният кодекс е от 2014 г. Досега е променян и допълван 25 пъти!?! На година по три пъти!?! Може ли непрекъснато да променяме правилата?! Не се прави така! В това отношение сме 100-процентови аматьори.

Трябва да бъде направен изцяло нов Изборен кодекс. Но да се изработи бавно. Да се привлекат специалистите в тази материя. Имаме топспециалисти във всички области, но те не се ползват. Защото политически интереси налагат да бъдат правени неща, които да са изгодни на управляващите например. Не се прави така! Трябва да се търсят компетентните хора. Бавно се прави, но така, че се заковава и после почти не се пипа.

Други от Интервюта

Д-р Цветеслава Гълъбова: До 5 години няма да има психиатри, от 520 по списък много са в чужбина

От 30-те души, постоянно настанени при нас, поне 15 са жертва на имотни измами. Схема, в която участват нотариуси, полиция, общински служители, твърди директорът на психиатричната болница в Курило -

Рая Пеева и Красимира Демирова: Повече се обичаме, отколкото спорим

Дъщерята: Много ми е хубаво да съм с нея, но понякога ме ядосва Майката: Рая е характер – нямаш ли го, отиваш на кино - Г-жо Демирова, г-жо Пеева, с какво ви спечели предаването “Кажи честно” по Би

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

>