Ангелина Бонева: Кохезионната политика на ЕС дава шанс на България да развие регионите си

30.10.2023 16:45 Деляна Къркеланова
Зам.-министърката на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева участва в дискусията на "24 часа". СНИМКИ: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Присъстваха представители на 6 министерства - на енергетиката, на транспорта, на регионалното развитие и благоустройството, на иновациите и растежа, на околната среда и водите и на финансите. СНИМКИ: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ

Говорят експертите в дискусията "Европа за България" - част от кампанията на "24 часа" в изпълнение на проекта "Кохезионната политика на България - нашият европейски план"

България ще направи първите си стъпки към реформа на регионалното развитие през новия програмен период на ЕС 2021-2027 г. Предстои провеждането на обществени обсъждания, а шестте регионални съвета за развитие ще приоритизират концепции за визията на страната. На практика това ще бъде първата процедура, която изпълнява новия интегриран подход за териториалното развитие на страната, подкрепен по линия на кохезионната политика на ЕС.

Това заяви зам.-министърката на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева по време на първата дискусия “Европа за България”, организирана от “24 часа” с финансовата подкрепа на Европейския парламент. Пилотното събитие е част от едногодишната информационна кампания на "24 часа" в изпълнение на проект "Кохезионната политика в България - нашият Европейски план". Целта е българските граждани да бъдат осведомени относно кохезионните политики, както и да се направят видими ползите от тях.

По време на дискусията представители на бизнеса имаха възможност да задават въпроси към експерти относно предстоящото отваряне на програми и разпределяне на финансови средства, предвидени за България от кохезионните фондове на ЕС, плана за възстановяване и Фонда за справедлив преход. Присъстваха представители на 5-те министерства, които имат бюджет за финансиране на проектите за кохезионна политика в България - на енергетиката, на транспорта, на регионалното развитие и благоустройството, на иновациите и растежа и на околната среда и водите. Министерството на финансите, което е контролният орган, също имаше свой представител.

Освен зам.-министър Бонева на срещата бяха и евродепутатът Искра Михайлова, Радослав Ризов - главен директор на Главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност" в Министерството на иновациите и растежа, Мартин Георгиев - директор на дирекция "Координация на програми и проекти" и ръководител на управляващия орган на Оперативната програма "Транспорт и транспортна инфраструктура", Димитър Савов - директор на дирекция "Национална транспортна политика" в Министерството на транспорта и съобщенията, Ивета Филипова - директор на дирекция "Управление на проекти в енергетиката" в Министерството на енергетиката, Галина Симеонова - главен директор на главна дирекция “Оперативна програма "Околна среда" в МОСВ и Иван Иванов - директор на дирекция “Централно координационно звено” в Министерството на финансите.

Пред представителите на бизнеса зам.-министър Бонева припомни, че настоящата Оперативна програма на министерството с бюджет от 3,6 млрд. лв. - "Развитие на регионите" 2021-2027 г. е наследник на програма "Региони в растеж" 2014-2020 г.

"Подобно на цялостната политика по сближаване, и нашата програма се опитва да не оставя фрагментиралите сектори, а да ги интегрира, именно затова имаме две приоритетни оси към момента - интегрирано градско развитие с бюджет от над 1 млрд. лв. и интегрирано регионално развитие с над 2,5 млрд. лв. бюджет.

"Имаме предвидена и техническа помощ, базирана на резултати, и се надяваме скоро да получим едни допълнителни средства на стойност 3 млрд., които са осигурени на България по линия на Фонда за справедлив преход", обясни Ангелина Бонева.

Тя разказа още, че 27 септември т.г. е бил първият краен срок за кандидатстване. Дотогава общини, граждани и организации са имали възможността да подават своите идеи за проекти, чрез които да се развитие даден регион. Имало е общо 165 концепции за интегрирани териториални инвестиции в 6-те региона за планиране, обобщи тя - т.е. по над 20 във всеки регион. Стойността на инвестициите е около 5 млн. лв.

Предложените проекти не са подтикнати от идеята за отделни инвестиции и индивидуални желания за финансова подкрепа, категорична бе тя. В тях Бонева вижда визия за бъдещето на регионите, подходи за задържане на младите в провинцията, за икономическо развитие. Има също идеи за изграждането на нови индустриални зони и пътища, които ще осигуряват ценни връзки в регионите и около тях.

По нейни думи не липсват трудности по изпълнение на проектите по новата Оперативна програма. Една от тях била, че накрая на третата година от програмния период 2021-2027 г. все още не можели да бъдат показани подписани договори и готови изпълнени проекти. Като пропуск Бонева отбеляза факта, че България не участва във водещи политики на Европа чрез публичния сектор, а чрез малки инициативи. Това обаче не било достатъчно.

"Дори и с леко забавяне на проектите, вярвам, че в сферата на регионалното развитие тепърва започват да се случват много позитивни неща", добави зам.-министърката.

Именно в целта на политика 5 на ЕС "Европа по-близо до гражданите" тя вижда същината на кохезионната политика. Според Бонева идеята на тази политика за сближаване е България като държава, членка на ЕС, да се доближи до Европа, бедните общини да настигнат богатите, а също и местните общности и централната власт да отговарят на нуждите на гражданите. Търсенето на близост пък започвало с иновативни политики, визия, административен капацитет и зависи изцяло от добрата комуникация.

Други от От страната и света

С над 12% поевтиня токът за българския бизнес за утре

При средна цена от 333,33 лева (без ДДС) за мегаватчас е търгувана днес електроенергията на Българската независима енергийна борса (БНЕБ), сочат данните от търговията в пазарен сегмент "Ден напред"

Хроника на безхаберието на българските власти за сушата у нас

У нас можем да проследим цяла хроника на безхаберието на българските власти още от 1993 г. до сега. Бившият министър на околната среда и водите Асен Личев подрежда някои от пропуските на българските

ЕК одобри 790 милиона евро за закриване на мините в Долината на Жиу

Европейската комисия одобри днес на базата на нормите на ЕС за държавната помощ мярка на румънската държава на стойност 790 милиона евро за покриване на извънредните разходи в резултат на закриването

От “Чудна елха” до полезни съвети за шофиране и кандидатстване – младите в Стара Загора си имат омбудсман

Избран е вече седми поред - единайсетокласник от Математическата гимназия, а моделът се възприема и в Бургас “Чудната елха” е младежка инициатива, която набира скорост от година на година в Стара

И в община Стара Загора обявиха 3 януари за неучебен ден

Със заповед на кмета на община Стара Загора Живко Тодоров, 03.01.2025 год. /петък/ е обявен за неучебен дену съобщиха от общинския пресцентър. Така Коледната ваканция за учениците в общината ще бъде

>