Тв студио “24 часа”: Избирателят прояви хладнокръвие, но няма кой да отвори шампанското

30.10.2023 00:46
Водещите Иван Гарелов и Мила Гешаков разговарят с журналиста Едуард Папазян.
Калина Влайкова
Социологът Иво Желев и влогърката Флора коментираха трендовете и изненадите в изборния ден

Разводът в сглобката е неизбежен, избори през май, прогнозира социологът Иво Желев

Скандалът с машините се отрази на активността, избирателят запази хладнокръвие, но нито една партия няма причина да отвори шампанското в изборната нощ. Така събеседниците в телевизионното студио на “24 часа” “Местни и свестни 2023”, което се излъчи на живо, обобщиха изборния ден в неделя. Водещите - легендарният Иван Гарелов и журналистката от “24 часа” Мила Гешакова, разговаряха за играта на кодове и доклади и как скандалът се отразява на резултатите от вота и на бъдещето на централната власт с влогърката Цвета Стратиева - Флора, социолога Иво Желев, журналистите Едуард Папазян и Калина Влайкова. А по време на студиото се излъчи интервю на Георги Милков с продуцента Андрей Арнаудов и културолога Георги Лозанов, заснето през седмицата. 

“Създадоха една фалшива картина на уж битки, на уж противници, на уж прогнози и така нататък. Парадоксите, които се родиха от този фалш, са няколко:

колкото повече се оправдаваш, толкова по-виновен изглеждаш

Колкото повече се правят, че не те забелязват, толкова по-популярен ставаш. Колкото повече те лансират, по-ниско падаш в очите на избирателите”, каза Гарелов.

“Тези избори бяха опорочени. Не компрометирани, но опорочени. Хората губят доверие не само в избирателния процес, но в демокрацията изобщо”, обясни Гарелов. На същото мнение застана и влогърката и водеща в Българската национална телевизия Цвета Стратиева - Флора. Според нея скандалът около машините се е отразил на изборния процес. (Какво казаха Флора и Иво Желев - виж по-долу.)

А скандалът ще нанесе най-голяма имиджова щета на избирателя. Това заяви журналистката Калина Влайкова. “Избирателят запази хладнокръвие, за което мога да го поздравя”, категорична бе Влайкова.

Според нея подобни акции действат демотивиращо на обществото. “Когато имаме такива събития, дълбоко неясни за обществото, това

нанася удар върху институциите, политиците, демокрацията”,

каза журналистката и добави, че се опасява, че до хората достига шум, че нещо не е наред и всички са маскари. “Това не бива да е така, на този етап нямаме цялата картина, но не мога да повярвам, че държавата е безсилна”, обясни тя.

“Политическите сили търсят начин да се харесат повече, да представят по-атрактивни личности. Ако това е новото, то е хубаво, градивно, различно, но стари прийоми и номера продължават да фигурират”, заяви журналистката. Според нея причина за недоволство са затруднените прогнози, начинът на представяне на кандидатите в последния момент и невъзможността на хората да се запознаят с тях. По думите ѝ така наречената сглобка много се клати, но засега не пада.

Развод на сглобката пък прогнозира социологът Иво Желев. “Разводът в сглобката е неизбежен, независимо какви са резултатите, нещата са счупени”, обясни Желев. Според него партиите в (не)коалицията ще скъсат помежду си, а парламентът ще се преконфигурира.

“Ще се добута до изборите през май заедно с евроизборите”,

прогнозира социологът. “Сигурно може да се намерят депутати, които да подкрепят правителството на ГЕРБ, “Демократична България” и ДПС”, каза той.

“При тази активност “Продължаваме промяната” имат около 140 хил. гласа, това според тях е харесван кандидат. Резултатът им обаче не е грандиозен успех. Ниски са резултатите и на останалите сили. Проучванията показваха по около 100 хил. гласа, единият кандидат е със 70 хил., а другият - със 75 хил. Няма кой да отваря шампанското тази вечер. Две са причините за разминаванията - купеният вот и непрестижният вот”, обясни той. По думите му засега политически проект на президента Румен Радев не е на дневен ред, но е трудно да се поставят здрави основи на нещо.

“Старите номера продължават да си присъстват в политическия пейзаж. Хартиената бюлетина много я биха и насилваха през последните години”, коментира Влайкова.

Какво бъдеще за общините си искат хората в 6 големи български града, представиха водещите по време на телевизионното студио.

Темите, които вълнуват най-много гражданите на прага на предизборната кампания за кметове и общински съвети, са много и различни.

Коя обаче е най-спешна?

“24 часа” състави списък от 9 теми и призова читателите да гласуват. Анкетираните избраха какво искат кметовете на направят в сферите: въздуха и парковете, образованието, здравеопазването, сигурността, доходите и средата за бизнес, пътищата, паркирането, градския транспорт, качеството на услугите и дигитализацията, градската среда, традициите и духа, културния живот и развлеченията.

Според спортния редактор на “24 часа” Едуард Папазян в морските градове трябва да се разчита на целогодишния туризъм, тъй като сезоните се променят. “Трябва да се затворят някои улици, да се направят капанчета, заведения. Туризмът спря да бъде дългосрочен, общините трябва да се насочат към нещо такова”, каза той.

Социологът Иво Желев и влогърката Флора за играта на кодове: Очаквам гласовете “Не подкрепям никого” да стигнат 10%, а скандалите с машините отказаха много хора, беше черешката на тортата

Изборите бяха опорочени, не може това да не се отрази на процеса, каза Цвета Стратиева

Активността ще бъде много ниска, но не само заради скандала с машините. Допускам, че гласовете “Не подкрепям никого” може да доближи 10% и няма да се учудя. Това каза социологът Иво Желев в телевизионното студио на “24 часа” “Местни и свестни 2023”, излъчено на живо в неделя. Той заедно с влогърката и водеща в Българската национална телевизия Цвета Стратиева - Флора коментира играта на кодове и доклади и как скандалът с машините се отразява на резултатите от вота.

“Случилото се само по себе си не може много да промени нещата, то е черешката на тортата на управлението, което продължава над 30 години”, обясни Желев. Според него няколко са причините, поради които активността ще бъде ниска. “Партиите не предлагат добри кандидатури, професионализмът на кампаниите не е добър и хоратата остават с убежденията, че гласът им не променя нищо”, обоснова се социологът.

На противоположното мнение, че именно скандалът с машините влияе на активността на избирателите, застана Флора. “Изборите бяха опорочени, това не може да не се отрази на процеса”, заяви тя. По думите ѝ хората на нейната възраст чуват, че има проблем, но вероятно прочитат само заглавието на новината. “Мисля, че хората ще се откажат донякъде да гласуват”, обясни Флора.

“В малките населени места хората гласуват мажоритарно, не се интересуват партията да има процент, там се познават и конкретният кандидат е важен”, коментира още влогърката.

Други от От страната и света

Рибата в Черно море изчезва

Тревожна тенденция - рибата в Черно море намалява, въпреки богатия улов през последните седмици. Според рибарите, основните причини са свързани с климатичните промени

13 дървета паднаха в Стара Загора заради силен вятър

Над 60 сигнала, от тях почти 30 са за щети, свързани с метеорологичната обстановка, са получили днес в Стара Загора, съобщиха от общината. Проблеми с електричеството има в село Люляк

Киселова: Мандат на ГЕРБ с кандидат за премиер г-н Борисов не е приемлив за "БСП-Обединена левица"

Мандат на ГЕРБ с кандидат за премиер г-н Борисов - не е приемлив за нас. Това заяви пред NOVA NEWS депутатът от „БСП – Обединена левица" доц. Наталия Киселова

Румен Христов: Държим Борисов да е премиер. Когато трябва животоспасяваща операция, се търсят най-добрите

„Не знам на този етап дали ще се обсъжда Атанас Атанасов да бъде председател на парламента. Но въпросът за председателското място на НС беше обсъждан преди

Антон Златанов: Чуждестранните партньори видяха, че сме готови за Шенген дори преди политиците

Ще можем да кажем на 12 декември към обяд дали официално сме в Шенген и по суша, но аз съм оптимист. Това каза пред БНТ шефът на Гранична полиция  Антон Златанов

>