Как гласуваме с хартия - упътване

29.10.2023 07:30

След решението на ЦИК от петък днес единствената възможност за гласуване е с хартиена бюлетина.

При влизането си в изборната секция избирателят трябва да получи такава, която се сгъва пред него от секционната комисия, а на гърба й се полага печат. Преди това обаче трябва да е удостоверил самоличността си с документ - лична карта (родените до 31.12.1931 г. могат да представят зелен паспорт).

Гласува се зад специално предвиден за целта параван (заради последните промени в Изборния кодекс тъмните стаички бяха премахнати, а тайната на гласуването ще се осигурява от параван, подсигурен отново от общината). След като е упражнил правото си на глас, избирателят занася сгънатата бюлетина до комисията. Там трябва да й бъде сложен втори печат, а член на комисията да откъсне отрязъка с номера й. Никой от комисията няма правото да разгъва бюлетината. Тя може да бъде пусната в урната от избирателя едва след това. Преди да напуснем залата, трябва да се подпишем в избирателния списък и да си вземем обратно документа за самоличност, с който по-рано сме удостоверили кои сме.

Ако сбъркате при попълването, имате право на нова бюлетина - но само веднъж. Първата се надписва със "сгрешена".

За да бъде зачетен вотът ви, трябва да се поставили знак Х или V в квадратчето с номера на избрания от вас кандидат и партия или коалиция или в това на опцията "Не подкрепям никого". Гласът е действителен само ако е с химикалка, пишеща със син цвят. По желание е опцията за преференция, която е предвидена за общинските съветници. Имате право само на едно предпочитание, което отново отбелязвате с Х или V в съответното кръгче. Ако няма отбелязана преференция, гласът се брои за водача на листата.

Ако гласоподавателят снима или покаже бюлетината си, гласът му не се зачита за действителен и той губи правото да гласува повторно.

Бюлетините за кмет на община, кметство или районен кмет (в София, Пловдив, Варна) съдържат само имената на партиите и коалициите, издигнали кандидати - отдясно са имената на самите кандидати, а по средата между двете са самите номера на партиите, коалициите или независимите кандидати.

По-сложна е бюлетината за общински съветници. В лявата половина са номерата на партиите и коалициите, регистрирали листи, както и независимите кандидати за общински съветници. Вдясно има кръгчета за отбелязване на преференция, които започват от 101, а в София (където се избират най-много съветници) достигат до 161. Списъците на самите общински листи ще са достъпни в коридорите пред изборните секции, както и онлайн в регистрите на общинските комисии и в сайтовете на политическите формации.

Други от От Пловдив

Сдружение „ПФК Ботев Пловдив” против новото предприятие "Спорт", иска клубът да стопанисва Колежа

Плашат с протести, ако не бъдат чути От сдружение „ПФК Ботев Пловдив" се обявиха против намерението на общината да създаде ново предприятие "Спорт", което да стопанисва стадионите

Директорът на Археологическия музей скептичен за управлението на Малката базилика в Пловдив

Ще видим какво ще става, тя и Епископската базилика е дадена на нас, но я управлява "Старинен Пловдив", коментира Костадин Кисьов Малката базилика на бул

Служебното правителство предостави на Пловдив управлението на Малката базилика за 10 години

Министерският съвет прие решение за безвъзмездно предоставяне за управление на имот - публична държавна собственост, представляващ археологическа недвижима културна ценност "Малка Базилика"

Такситата с ултиматум от Пловдив: Блокираме магистрали и граници по празниците

Непосредствено преди Коледа, преди хората да започнат да пътуват. Тоест може и да не пътуват за празниците, каза председателят на Националния таксиметров синдикат Блокаж на магистралите в страната и

Таксиджиите с ново протестно шествие в Пловдив

Ново протестно шествие организираха таксиметрови водачи в Пловдив, този път маршрутът беше кратък - по бул. "6 септември" до кръстовището с бул. "Руски" и след обратен завой до киното

>