46-има в панелка в “Люлин”, но гласува само домакинята – били бесарабски българи, дошли да вземат BG паспорт
Сюжетът се появи като пример за изборен туризъм. Оказа се, че проф. Иван Дундаров помагал за получаване на гражданство. И той, и част от хората вече са покойници
Над 40 души живеят по документи на един адрес в София, но собственичката на жилището има добро обяснение за аномалията. Дни преди изборите екип на “24 часа” посети апартамента от 68 квадратни метра в столичния кв. “Люлин 2”, за да потърси отговор на въпроса защо в него са регистрирани толкова много хора - по официални данни 99.
Още с отварянето на вратата погледът на съдържателката се спира на апарата на фотографа Йордан Симеонов. “О, за регистрациите ли сте дошли”, пита жената и с ръка ни подканва да влезем в жилището. Вади кафеварка и докато приготвя кафето, започва разказа си. Изрично моли да не споменаваме името ѝ.
Жената е изненадана от интереса към нея и казуса ѝ.
“От Столичната община знаят, всичко е ставало с тяхно знание”, категорична е тя. И посочва, че в дома ѝ са регистрирани 46 души. По данни на “24 часа” са 99, но жената настоява, че не са толкова много.
“Човекът, направил регистрациите, се пресели горе преди 10 години”, започва разказа си жената. Това е нейният съпруг проф. д-р Иван Дундаров. Роден в Украйна, мъжът пристига в България, за да учи. Става част от програмата за обмен и така попада в Селскостопанската академия. Там изкарва докторантура по генетика и селекция на пшеницата. Тогава се запознава и със съпругата си. След завършването на доктората следва и история.
След промените основава Съюза на бесарабските и таврийските българи. Прави и фирма, която да съдейства при кандидатстване за българско гражданство. Тя помагала с документите, насочвала хората пред кои институции трябва да се явят.
Тъй като трябвал и адрес на местоживеене в България, проф. Дундаров записвал своя - в блок 222 в столичния кв. “Люлин”.
“В регистрациите са негови родственици, приятели и така нататък”, разказва съпругата му. Посочва, че от самото начало знаела, че мъжът ѝ пише, че хората живеят у тях. “То се e случвало и да останат у дома за няколко дни до 2 месеца, но само на негови роднини”, обяснява жената.
И дава пример защо историята на регистрираните в нейния дом е много различна от типичните изборни измами, когато 6 месеца преди вот огромна група се записва на един адрес. “Вижте датите на записване - няма някакъв бум. Просто с годините се е натрупала тази бройка. И забележете, че от 2012 година насам не само че не се добавят нови хора, а намаляват. Просто след смъртта на съпруга ми аз не мога да движа фирмата, а някои от регистрираните вече са починали”, обяснява жената.
Тя е педагог по образование. Цял живот е преподавала български език и литература.
Въпреки че по документи в дома ѝ живеят 99 души, тя го обитава съвсем сама. Има двама синове, които отдавна са напуснали майчиното гнездо. Единият живее в Банкя, а другият в Пловдив. Често обаче я навестяват.
Жената се усмихва, когато показва снимки на внуците си - петима и всичките момчета. Подава полароидите на екипа ни и с по няколко думи разказва за всяко от момчетата. Техни снимки има и в кухнята, и в хола, и спалнята. Хладилникът пък е накичен с рисунки на малчуганите.
А въпреки голямата бройка регистрирани пенсионерката е категорична, че в неделя само тя от официалните жители на апартамента ще отиде да гласува. “Говорила съм с тези хора, тъй като офисът на фирмата бе в дома ни. Те не се интересуват от политика и не гласуват”, категорична е тя.
Спряла се е и на кандидата, за когото ще даде вота си. Спечелил я с това, че обещал да оправи тротоарите, а това щяло пряко да ѝ помогне. Надява се, че ще е първият, изпълнил обещанието си - досега все се разочаровала не само от тези, за които е гласувала, но и другите, попаднали във властта.
Ще следи с интерес и вота в Пловдив, защото там живее единият ѝ син и трима от внуците.