24 часа РАЗМИСЪЛ лъжат ли ни вместо на кой кмет да повярваме (Обзор)
Машинният Костинброд нямаше как да отмени вота, но дава повод после да бъде обжалван. Затова в неделя ще гласуваме само с хартиени бюлетини. Дългосрочното последствие - тотален срив на доверието в целия изборен процес
В неделя България ще гласува само с хартиени бюлетини.
От тях са отпечатани 21 млн. броя - по около 7 млн. за всеки вид избори, тъй като според Изборния кодекс при проблеми с машините всяка секция трябва да бъде заредена с тях.
Централната избирателна комисия обяви минути преди 20 ч снощи новината, която бе на върха на езика на всички политически лидери през този бурен петък, в който партиите закриха кампаниите си за местния вот.
Тя се обоснова с факта, че Министерството на електронното управление не е предоставило документ, с който дава съгласие за удостоверяването на устройствата за гласуване. Решението на ЦИК не е подкрепено само от представителите на ДБ в комисията.
До отмяната на машинния вот се стигна по-малко от 8 часа, след като една справка от ДАНС предизвика скандал, определен от мнозина политици и наблюдатели като втори Костинброд - по аналогия с изборите от 2013 г., когато в съботата преди вота прокуратурата нахлу в печатницата за бюлетини в Костинброд. И отне решаващи проценти на ГЕРБ.
Зам.-министърът на електронното управление Михаил Стойнов е пипал хешкода на машините за гласуването, снимал се е с телефона си как го прави и си го е записал на флашка, бе разгласено след спешна среща при председателя на парламента Росен Желязков. Заговори се, че в доклад на ДАНС е описано как се манипулират изборите с машините.
Първи лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов, веднага след него и Тошко Йорданов от “Има такъв народ” обявиха пред медиите какво са научили в кабинета на председателя.
Как се разгаряше скандалът и какво точно се случи в този фатален петък, по-малко от 48 часа преди провеждането на изборите:
11,30 ч. Шефът на НС насрочва председателски съвет преди извънредното заседание за ветото на президента и данъците на “Лукойл”, на която ПП-ДБ, БСП и “Възраждане” са обявили, че няма да участват. При Желязков обаче отиват представители на всички партии без БСП и ПП-ДБ. Там е представен “доклад от ДАНС”
11,55 ч. ИТН свиква спешен брифинг, иска не само незабавната оставка на Стойнов, но и неговия арест.
“Зам.-министърът на електронното управление на ПП-ДБ е свалил кодовете, записал ги е с телефона си, свалил си ги е на флашка и сега само мога да подозирам къде са. На тези избори, които идват, не трябва да има нито една машина, защото всички те са компрометирани”, заявява Тошко Йорданов. И добавя: “За арест са Кирил Петков и Асен Василев, които най-вероятно са знаели за това нещо и са правили същото, когато бяха министри”.
12,05 ч. Шефката на групата на ГЕРБ Десислава Атанасова обявява, че са решили да поканят министър Александър Йоловски и вицепремиера Мария Габриел (Николай Денков е на Европейския съвет в Брюксел). И президентската институция била информирана. Предупреждава, че всеки, който има интерес да обжалва резултатите, би го направил. И има вероятност да бъдат касирани изборите. ГЕРБ иска информация на колко машини е инсталиран вече кодът и до какво може да доведе това.
Атанасова първа нарича скандала “Костинброд II”: “Не е политическа заигравка. Преживявали сме Костинброд. Ако втори път има подправяне, или машинен Костинброд, това не са демократични ценности.”
12,20 ч. “Трябва веднага да излезе решение на ЦИК, с което да се обяви машинното гласуване за невъзможно”, настоява лидерът на “Възраждане" Костадин Костадинов. Напомня, че всяка секция има хартиени бюлетини, равни на броя избиратели. Иска и оставка на правителството.
12,26 ч. “Това, което се случва, е нечувано в българската история. Ако не се намери решение машините да отпаднат, изборите трябва да бъдат касирани навсякъде", обявява съпредседателят на ДПС Делян Пеевски. “Някой иска да открадне изборите в България”, обявява още той и дори предлага вотът да се отложи.
12,45 ч Свикан е спешен брифинг в Министерския съвет. “Вотът не може да бъде манипулиран през машините, защото те служат само като принтер и издават разписка. Тя след това се пуска в кутия от избирателя и се брои от секционните и общинските избирателни комисии”, обявява министърът на електронното управление Александър Йоловски. След това двамата с Мария Габриел отиват в парламента.
13,40 ч. Тошко Йорданов обявява, че министърът се оплакал от политически натиск. “Заплашван е от Божидар Божанов и Кирил Петков във връзка с пари, с които трябва да се подобри сигурността на държавата в “Информационно обслужване”, 640 млн. мисля бяха. И е натискан да не прави обществени поръчки на открити процедури, а да се раздадат на подходящите хора” и “тези милиони да бъдат усвоени от едни фирми”, разказва той. Йорданов също настоява да се гласува само на хартия.
14,10 ч. Само с хартия да се гласува иска и лидерката на БСП Корнелия Нинова. “Версия за отлагане на избори не е приемлива. Те трябва да се проведат по най-честния начин. Съмнения остават, но ЦИК да каже как да се действа и как нито един глас да не бъде подменен”, казва тя.
14,30 ч. ПП-ДБ дават пресконференция от “Кърниградска”. Нямаме никакъв страх да излезем на гласуване само с хартия, обявява Кирил Петков. Атанас Атанасов призовава хората да не се поддават на новата костинбродска афера. Според него ГЕРБ губят изборите в София, а и други големи общини, и заедно с ДПС измисли тази фалшива новина.
“Всичко тръгва от някаква митична справка на ДАНС, която е подписана от заместник-председателя на ДАНС”, обяснява Атанасов и подозира използването на спецслужбата като маша за интригата.
“Няма как снимка, видео или разказ на някакъв екран да промени изборите. Всички кодове са около половин милион реда, няма как някой да ги снима”, категоричен е бившият министър на електронното управление Божидар Божанов.
Какво всъщност научават лидерите на групи при Росен Желязков?
Справката от ДАНС, подписана от единия от зам.-председателите на агенцията Деньо Денев, е подготвена по вътрешна заповед на председателя на контраразузнаването Пламен Тончев, е отбелязано в документа. Тя е по сигнал на служител, че зам.-министър Стойнов е заснел с телефона си и сложил на флашка как хешкодът се качва на машините за гласуване, което според докладната от ДАНС можело да “формира недоверие към изборния процес”.
Огромният шум, политическите обвинения и контраобвинения провокираха важния въпрос - кой има полза от тоталния срив на доверие в изборния процес?
Според фактите, които лидерите на парламентарни групи са чули, историята е била следната:
На 20 октомври, миналия петък, се събират експерти на всички политически сили, ЦИК, Министерството на електронното управление и “Сиела” за т.нар. доверено изграждане на софтуера. Това е финалният вариант на програмата, която се зарежда на машините. “Там е генериран криптографският ключ (т.нар. хешкод), с който се подписва софтуерът. Той е заключен с ключ, генериран с паролите на трима от членовете на ЦИК от квотите на различни партии. Самият ключ се съхранява на лаптоп в касата на ЦИК.
Паролите на тримата членове на ЦИК са били въведени на място веднага след приключването на довереното изграждане и лично от всеки един от тях. Това гарантира, че на машините не може да се инсталира произволен софтуер, който да променя резултатите, пресъздаде обстоятелствата министърът на електронното управление Александър Йоловски.
В сряда, 25 октомври, зам.-министър Стойнов обаче изненадващо настоява процедурата отново да се повтори без участието на ЦИК, “Сиела” и без представителите на политическите сили, твърди справката от ДАНС. Първоначално екипът отказал с аргумента, че това е “недопустимо”, а и излишно, тъй като на практика отново трябва да се генерира софтуерът.
Михаил Стойнов бил настойчив и процедурата по “доверено изграждане на софтуера” се повтаря специално за него. Той снима хешкода и качва на флашка, а на въпрос каква е целта отговорил. “Да си го гледам и играя с него”.
Този код принципно е публичен и всеки българин може да го знае. За вота на 29 октомври кодът е 77 5А АB BC B2 DB E1 04 EB 59 7E 18 6B FE 3C BB 3D CB 90 8A 11 7B C4 1F 96 96 BA 31 CD 78 18 5C и беше генериран публично в присъствието на журналисти и на политици на 23 октомври. Този код стои и разлепен във всяка секция, така че гласоподавателят да може да го свери с кода на пуснатата от машината бюлетина и да е сигурен, че машината, с която е гласувал, е проверена и легална. Според айтита, ако Стойнов е повторил процедурата, този код в неделя ще бъде различен.
Хешкодът виси разлепен във всяка секция и не става за фалшифициране на резултатите. Защо?
Достъп до този ключ реално има всеки българин, но промяната му е в главите само на трима от ЦИК
Какво животно е хешкодът, който, твърди се, е бил пипан от зам.-министър Михаил Стойнов, и защо е толкова важен за машинното гласуване?
Краткият отговор е: криптографски ключ, който гарантира достоверност на данните в електронен вид.
Най-популярното приложение на хешкодовете вероятно е в електронните подписи. Но могат да се ползват при всяко едно предаване на данни.
Хешфункцията всъщност е математически алгоритъм,
който гарантира сигурността на определени данни. Примерно при изпращане на данни по електронен път хешът, ако съвпада при изпращача и получателя, гарантира, че данните не са манипулирани.
При устройствата за гласуване пък хешкодът дава гаранция, че на машината е инсталиран точният софтуер и тя работи според изискванията на Изборния кодекс. Кодът се генерира през имейли и пароли на трима членове на ЦИК. А промяната му просто блокира машината.
“Хешът е различен на всички избори и не е точно код. Има хешфункция, която взема за аргумент цялата програма, която се записва в компютъра и генерира дълго число, което се нарича хеш. Характерното и интересното на тези хешфункции е, че това, което е в аргумента им, дори много малко да се промени някъде в стотиците хиляди редове програма - само един знак, резултатният хеш се променя изцяло и може да няма една цифра общо с предишния. Целта е веднага да покаже, че има някаква промяна. Това е смисълът на тази хешфункция - да покаже, че в машината е заредена точно тази програма. Ако по погрешка някъде се зареди нещо друго или не се зареди, това ще си проличи още когато се пуска машината. Това може да е в резултат само на някаква техническа грешка при инсталирането на тези от порядъка на 10 хил. машини”, обясниха пък изборни експерти.
“Обратно от хеша да се получи аргументът на функцията е невъзможно, което е и доказано в математиката”, коментира пред “24 часа” IT експерт, който е работил с машините.
Тоест
всяка една промяна в хешкода блокира работата на машините
А съответно промяна в някой от съставните аргументи на функцията произвежда напълно нов код.
По закон, когато “Сиела” приключи работата по надграждане на софтуера, трябва да го представи в Министерството на електронното управление и Института по метрология и стандартизация, които да удостоверят съответствието (това е терминът, който се използва за одит на софтуера и машините). След като се направят функционални тестове, penetration тестове, за киберсигурност, ревю на самия код - за да се провери дали няма някакви бъгове, и се установи, че всичко е наред, се взема изходният код, който
се компилира пред представители на партиите, медии и други заинтересовани страни
Компилирането се прави, за да се получи изпълнимият код или програмата, която се зарежда в машините. Когато бъде генерирана и това се види, тази програма се подписва с ключ, който се генерира и предоставя от ЦИК. По този начин и с този ключ, който се нарича UFI, само програма, която е подписана с него, може да работи с тези машини. Когато се подпише с този ключ, тя се предоставя на “Сиела”, за да започнат те работа по инсталирането ѝ върху машините. Това пък фирмата прави от четвъртък насам, като в петък се очакваше то да приключи в полунощ.
“Няма никакви секретни кодове. Самият сорскод е бил на разположение на експертите от министерството, включително и на зам.-министъра, така че той на самия ден 23 октомври не е имал възможност да получи каквото и да било повече от това, с което е разполагал в предните 10 или 15 дни, докато се е извършвало това удостоверяване”, категорични са експерти, с които “24 часа” разговаря.
Хеша го пише във всяка секция на вратата или някъде вътре на видимо място, за да може всеки избирател и членовете на комисията да проверят дали на тази машина е инсталиран правилният софтуер.
“Нищо не може да се направи против изборите за манипулиране или фалшифициране с каквато и да е информация от това събитие”, категорични са експертите.
Премиерът Денков: Никой не може да бъде измамен - машините работят като принтери
“Очевидно опозицията много иска да използва ситуацията като нов повод, с което да се опита да събори правителството. ГЕРБ и ДПС от много отдавна искат да премахнат машините, така че може би за тях това е един удобен начин това да се случи.”
Това коментира от Брюксел премиерът Николай Денков, където участва в Европейския съвет.
“Фактите са, че в момента машините работят като принтери. Всеки, като гласува, може да погледне какво е излязло като бюлетина от машината, след това да го пусне в урната. Броят се тези бюлетини. Ясно е, че никой не може да бъде измамен по този начин, защото той вижда какво е пуснал като бюлетина и след това ще бъдат броени тези бюлетини.
От това, което аз знам, няма абсолютно нищо, което да е притеснително освен това, че се използва цялата ситуация, за да се постави отново под въпрос гласуването с машини”, коментира още министър-председателят.
“Виждам някаква теория на конспирациите и в този доклад, но можете ли да си представите човек, който ще прави нещо толкова конспиративно, че ще го прави пред други хора, ще го прави на запис, който е наличен, ще го прави по начин, по който е ясно после, че ще се разбере за какво става дума", каза още премиерът.
Денков подчерта, че решението дали ще има машинен вот в неделя ще е изцяло на Централната избирателна комисия.
“Ние изпълняваме това, което от нас се очаква. Създаден е кодът, той е защитен с пароли от трима членове на ЦИК, те са затворени. Така че без ЦИК нищо не може да се промени по машините. Затова казвам, че има много шум без особено съдържание на това, което се представя като обвинения”, допълни акад. Денков.
Преди 10 г. уж фалшиви бюлетини в Костинброд обърнаха резултата
Точно преди 10 г., също както сега - в самото навечерие на изборите, гръмна скандалът “Костинброд”, който обърна резултата за 42-ото народно събрание. После то избра правителството на Пламен Орешарски.
На 11 май 2013 г., денят за размисъл преди извънредния парламентарен вот, ДАНС, прокуратурата и полицията атакуваха печатница “Мултипринт" в Костинброд. Открити бяха над 350 000 допълнителни бюлетини за вота на следващия ден.
“Мултипринт” беше фирмата, която по договор с МС отпечатваше тогава бюлетините. А новината за влизането на службите в печатницата беше съобщена от вече несъществуващата Тв7 и изпълнителния ѝ директор Николай Бареков. И по-късно беше потвърдена от Върховната касационна прокуратура, която образува дело за престъпление по служба. Гръмнаха и всички други медии.
Магистрати и полицаи нахлуха в печатницата след сигнал от Мая Манолова, тогава депутатка от БСП. “Получих сигнал, за който прецених, че е достатъчно достоверен. Написах сигнала, сложих си името и го внесох в прокуратурата. Не разбирам истерията. Не се оправдавам. Изпълних дълга си на гражданин, юрист и политик”, обясни тя.
В складовете на фирмата са открити 10 палета с готови за транспортиране бюлетини, които не са тези, отпечатани за изборите и вече разпратени по секционните избирателни комисии.
Според шефовете на печатницата огромното количество намерени бюлетини са били макулатура - технологичен брак, който е щял да бъде унищожен. “Мултипринт" е изпълнила задълженията си по договора с МС за отпечатване на бюлетините до 8 май, уточниха от ВКП тогава. А от ЦИК допълниха, че въпросните бюлетини няма да използват в изборите.
Според обвинението измамата се е подготвяла с 350 хил. отпечатани над разрешените по закон за гласуване бюлетини, разпределени за Благоевград, Хасково, Кърджали, Пазарджик, Кюстендил, Шумен, Варна, за секции в чужбина и др.
Вестта предизвика светкавичната реакция на големите партии. ДПС определи случилото се като държавен преврат, ГЕРБ съзря сценарий за дестабилизация, а ДСБ поиска отлагане на вота. БСП пък приветства прокуратурата.
Президентът Росен Плевнелиев поиска бърза реакция от прокуратурата, но ЦИК не отложи изборите. Малко по-късно новината за “мащабната изборна измама” изкара десетки на протест пред президентството, ЦИК и централата на ГЕРБ.
Скандалът “Костинброд” повлия на изборите - отчетена беше рекордно ниска активност за парламентарен вот - 51,33%. И промени резултатите - на 8 май НЦИОМ даваше преднина на ГЕРБ от 34% срещу 25% на БСП. По-късно Бойко Борисов определи случилото се като “активно мероприятие”, което е изяло на ГЕРБ поне 6%.
В крайна сметка нито една политическа формация не получи мнозинство.
Въпреки че спечели изборите, Борисов не получи подкрепа да състави правителство в 42-ото НС. Така с мандат на БСП и подкрепа от ДПС на власт дойде кабинетът на Орешарски.
Няколко дни след вота ГЕРБ поиска касиране, което беше безпрецедентен ход за партия, спечелила избори. Конституционният съд отхвърли искането.
След скандала “Костинброд” прокуратурата повдигна обвинение за престъпление по служба срещу тогавашния главен секретар на Министерския съвет Росен Желязков, днес председател на 49-ото НС. Близо две години по-късно Желязков беше оправдан.
В годините след този случай аферата “Костинброд” изплува при всяко съмнение за манипулации, компромати и фалшиви новини преди избори. Един от резултатите от костинбродската афера е, че след нея печатането на бюлетините за всички видове избори вече става само в печатницата на БНБ, за да се гарантира максимална сигурност.