Стойнов кани бели хакери да търсят слаби звена в е-управлението
Зам.-министърът, сочен как е опорочил вота, заснемайки генерирането на кода, е работил за американските ВВС и “Боинг”, пише книги за програмиране
Наскоро си извадих свидетелство за съдимост онлайн, отне ми 20 минути и струваше 3 лв. Ако на 100 хил. граждани можем да спестим по 20 минути на ден от административна тежест - това ще е голям успех. Целта е да покажем на гражданите какви са електронните услуги.
Това споделя в свое телевизионно интервю зам.-министърът на електронното управление Михаил Стойнов.
По-малко от два месеца по-късно той е на разпит в ДАНС, твърди се, че били претърсени кабинетът и домът му. Дали, след като истерията около “машнинния Костинброд” отмине, Стойнов ще се окаже с променени обстоятелства в свидетелството си за съдимост, засега може само да се гадае. Но при всички случаи изглежда, че кариерата му в администрацията ще бъде, меко казано, затруднена.
Стойнов влезе в нея на 26 юни - тогава е назначен за зам.-министър.
“Притежава дългогодишен управленски опит в сферата на имплементациятa на софтуер и информационна сигурност. Води университетски курсове
и участва в писане на книги за програмиране във Факултета по математика и информатика на Софийския университет, Техническия университет и Нов български университет. Завършил е информатика, както и стопанско управление в Софийския университет”, представят го тогава от правителствената пресслужба.
Скоро след това се прочува с идеята Министерството на електронното управление да привлече хакери доброволци за изпълнение на тестове за проникване в сигурността на държавната администрация.
“Впечатлен съм от изпратените резюмета. Искат да се включат топспециалисти, и то безвъзмездно. Дали ще им се заплаща, това ще го решат счетоводители и юристи на по-късен етап. Дори и да има заплащане, то ще е символично. Изискванията са да е специалист по информационна сигурност, ще приемем и човек с по-малко опит”, разяснява тогава Стойнов.
Хакерът ще атакува някой от сайтовете и ще посочи слабото звено, в което е успял да проникне. Идеята на проекта е да се придобие по-голяма увереност за сигурността на тези сайтове и да се избегнат истински хакерски атаки. Тези бели хакери
няма да получат достъп до чувствителна информация
и ще се регистрират със свои данни. В края на теста всеки един от тях предоставя отчет за това какво е и какво не е намерил. Дотук няма данни дали привлечените доброволци са хванали бъгове в системата на електронното управление.
Преди да стане зам.-министър, Стойнов има няколко софтуерни компании, а през годините е работил по проекти на американските ВВС и компании като “Сауди Арамко” и “Боинг”. Той е и преподавател по компютърна сигурност в “СофтУни”. В компания за “ДжейПрайм Инвест” е съдружник с един от най-популярните айтита в България Дмитрий Александров, който е известен и като фотограф.