Прагове за 7 наркотика – шофьорът е дрогиран, ако ги надвишава

26.10.2023 22:00
Георги Семерджиев, който уби две момичета с джипа си, имаше дрога в кръвта, но кога я е взел, не стана ясно.

Само над определен праг, а не при всяко наличие на дрога в кръвта да се приема, че шофьорът управлява автомобила си под въздействието на наркотици. Тази ключова промяна предлагат трима министри - на здравеопазването, вътрешните работи и правосъдието. Ведомствата им публикуваха за обществено обсъждане промени в наредба №1 от 2017 г. за реда за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта и употребата на наркотици.

По сега действащите текстове за дрогиран се приема водач, в чийто организъм е открито наркотично вещество. На делата за катастрофи обаче най-често задаваният въпрос към експертите е дали е възможно да посочат преди колко часа шофьорът е взел наркотика. И дали е бил под въздействието му, когато е бил зад волана. Само от количество дрога обаче не може да се определи кога е взета. Това беше един от най-често задаваните въпроси по делото срещу Георги Семерджиев, който уби с джипа си две момичета.

Затова вносителите слагат прагове на 7 наркотика - кокаин, хероин, амфетамин, метамфетамин, морфин, екстази и канабис.

За кокаин се изследват две вещества. Прагът за кокаин е 10 нг/мл, а за бензоилекгонин - 75 нг/мл.

За амфетамин (AMP) доказана употреба има при концентрация в кръвта, равна или по-висока от 25 нг/мл.

За метамфетамин – 25 нг/мл.

За тетрахидроканабинол (канабис) се изследват две вещества и за всяко има съответен праг:

За тетрахидроканабинол1 нг/мл

За карбокси-тетрахидроканабинол 10 нг/мл.

За хероин се изследват:

6-моноацетилморфин – с праг 5 нг/мл

За морфин прагът е 10 нг/мл

В мотивите вносителите казват, че са предложили стойности, валидни в много държави от Европейския съюз.

“Въвеждането на прагове елиминира сега задаваните от съдебните състави въпроси за времето на употреба на наркотичното вещество, доколко управлението на автомобила е извършено непосредствено след употребата и дали водачът е наясно с това”, се посочва в мотивите.

Друга ключова промяна е, че

полевият тест

трябва да се

потвърждава, включително и с допълнително изследване на слюнката и когато шофьорът откаже да даде кръвна проба.

“Към момента голям брой от лицата, установени с положителен резултат за употреба на наркотици при предварителното изследване на слюнка, отказват кръвна проба, което прави невъзможно доказването на употреба и налагането на санкция”, казват вносителите.

В промените се предлага при отказ от кръвна проба за допълнително изследване да се изпраща касетата от полевия тест.

“По този начин употребата на наркотично вещество ще бъде категорично и еднозначно доказана по обективен и несъмнен начин”, казват тримата министри.

Изследването ще се прави само в лабораториите, които разполагат с капацитет за извършването му. “Предвиден е ред по запечатване, съхранение, изпращане и транспортиране до лабораторията”, се казва в мотивите. Другият важен момент е, че ако шофьорът откаже кръвен тест, ще го декларира на място, в момента на полицейската проверка.

Сега при положителен резултат от полевия тест шофьорът се съпровожда до болница за медицинско изследване.

Когато отиде там обаче, често отказва да даде кръв. “Това води единствено до ангажиране на ресурс на МВР за съпровождането, както и излишно ангажиране на специалисти в лечебните заведения за оформяне на документите”, посочват още вносителите.

Друг много важен момент е, че се търси

изясняване на

ситуациите, при

които шофьорът

отказва полеви

тест, но пък е

съгласен на

кръвен

Тогава обикновено водачите твърдят, че са взели наркотика след отказа.

Сега на шофьора се дава талон за изследване и се определя срок от 2 часа, в които трябва да отиде да даде кръв в лечебното заведение. А той декларира, че през това време няма да пие или да взима наркотик.

“Практиката обаче показва, че водачът, който не е придружен от полицаи, обикновено казва, че е пил или е взел наркотици в този период от време, което на по-късен етап затруднява установяването на обективната истина”, се посочва в мотивите.

Затова трите министерства предлагат шофьорите да бъдат придружени до лечебното заведение.

Други от От страната и света

Павела Митова: Не гарантираме, че Силви Кирилов няма да бъде служебен премиер

„Няма да гарантираме, че ако Силви Кирилов бъде избран за председател на парламента, няма да бъде номиниран за служебен премиер". Това заяви депутатът от ИТН Павела Митова пред NOVA NEWS

Катастрофа затруднява движението по пътя Стара Загора - Казанлък

Движението по пътя от Стара Загора за Казанлък в района на Стара Загора е затруднено заради катастрофа, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ)

Атанас Зафиров: Младите са надеждата и моторът на левицата

На конференцията на Младежкото обединение на БСП председателят на БСП-Обединена левица Атанас Зафиров изрази своята признателност към младите социалисти и подчерта тяхната ключова роля за бъдещето на

Александър Симидчиев от "Да, България" за офертата на ГЕРБ: Принципи преди имена

Това, което се случва в България, в момента е, че една личност в България е овладяла значителна част от ключови институции, които отговарят за върховенството на правото

Ураганният вятър обърна товарен автомобил на подбалканския път София – Бургас

В Сливен ураганният вятър счупи клони, отнесе ламарини от покриви и нанесе щети на търговски обекти. Навесът за колички на голям супермаркет беше отнесен на няколкостотин метра

>