Въвеждат прагове, по които ще се определя дали шофьорът е дрогиран
При отказ за кръвна проба слюнката ще се изпраща допълнително за лабораторно изследване
Ключовите промени се предлагат от три министерства
Дали шофьорът е употребил дрога, или не, при седем наркотика ще се определя, ако те не просто бъдат открити в организма на водача, а надвишават определени прагове.
Това предвиждат промени в Наредба № 1 от 2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества.
Измененията са изработени от МВР, Министерството на здравеопазването и Министерството на правосъдието и са публикувани за обществено обсъждане.
Сега се смята, че водачът е употребил наркотици, ако такива бъдат установени при изследването. То обаче не може да каже кога шофьорът е взел дрогата и дали е бил под нейно въздействие при шофирането.
Въпросът кога точно водачът е взел наркотикът, се поставя на всички дела за катастрофи. Вещите лица обаче няма как да дадат отговор.
Ето защо вносителите на предложението, които са тримата министри - на здравеопазването, правосъдието и вътрешните работи мотивират предложението си обясняват, че въвеждането на праговете ще елиминира тези въпроси.
Ето какво казват те в мотивите си:
"Въвеждането на прагови стойности елиминира сега задаваните от съдебните състави въпроси към експертното изследване за времето на употреба на наркотичното вещество, доколко управлението на МПС е извършено непосредствено след употреба на наркотично вещество или негов аналог и доколко водачът е наясно с това".
Ето и самите праговете, над които ще се смята, че един водач шофира под въздействието на наркотици.
За амфетамин (AMP) доказана употреба има при концентрация в кръвта равна или по-висока от 25 нг/мл.
За метамфетамин (MET) – 25 нг/мл.
За 3,4-метилендиоксиметамфетамин (MDMA) Екстази – 25 нг/мл.
За тетрахидроканабинол (THC) (основното вещество в канабиса) изследват две вещества:
за тетрахидроканабинол прагът е 1 нг/мл
за карбокси-тетрахидроканабинол е 10 нг/мл.
За кокаин (COC) също се изследват две вещества
кокаин – 10 нг/мл
бензоилекгонин – 75 нг/мл
За хероин (HER) се изследват също две вещества:
6-моноацетилморфин – с праг 5 нг/мл
морфин с праг от 10 нг/мл
За морфин (MOR) прагът е 10 нг/мл.
По този начин категорично и еднозначно, въз основа на обективен аналитичен критерий, ще се доказва съответната непосредствена употреба на наркотичното вещество, казват вносителите на промените.
"За наркотични вещества и техни аналози извън предложения списък употребата ще се счита за доказана при установяване наличието на всяко количество от търсеното вещество или негов метаболит в пробата", се посочва още в мотивите.
Друга ключове промяна е, че полевият тест трябва да се потвърждава, включително и със допълнително изследване на слюнка и в случаите, когато шофьорът откаже да даде кръвна проба.
Ето какво се казва в мотивите.
Към момента голям брой от лицата, установени с положителен резултат за употреба на наркотични вещества или техни аналози при предварителното изследване на орална течност (слюнка), отказват предоставяне на кръвна проба, което прави невъзможно доказването на употреба и налагането на санкция.
С предложената промяна, при подобен отказ като проба за изследване се изпраща тест-касетата от извършеното предварително изследване за допълнително лабораторно изследване чрез прилагане на доказателствен аналитичен метод.
По този начин употребата на наркотично вещество ще бъде категорично и еднозначно доказана по обективен и несъмнен начин.
Изследването ще се извършва само в лабораториите, които разполагат към настоящия момент с аналитичен капацитет за извършването му. Предвиден е ред по запечатване, съхранение до изпращане и транспортиране до изследващата лаборатория.
Другият важен момент е, че ако шофьорът откаже кръвен тест, това ще се декларира на място, в момента на полицейската проверка.
Съгласно действащата към момента наредба, при положителен резултат от предварително изследване за употреба на наркотични вещества, лицето се съпровожда до лечебно заведение за медицинско изследване, пише в мотивите.
Анализът на практиката към момента показва, че в голяма част от случаите лицата декларират отказ от медицинско изследване и предоставяне на кръвна проба, което води единствено до ангажиране на ресурс на МВР за съпровождането им, както и излишно ангажират медицинските специалисти в лечебните заведения, при оформянето на необходимите по реда на процедурата документи, посочват още вносителите.